Które biografie piłkarzy warto przeczytać w 2022r.?

0
1014
piłkarz biografia
Biografia piłkarska jest hołdem oddanym najlepszym zawodnikom oraz inspiracją dla tych którzy planują zostać w przyszłości wielkimi zawodnikami | fot.: stock.adobe.com

Bieżący rok obfitował będzie w wiele emocji piłkarskich, dlatego już teraz fani zastanawiają się w jaki sposób poszerzyć swą wiedzę piłkarską. Z każdym kolejnym rokiem, rynek wydawniczy dot. piłki nożnej zawiera coraz więcej ciekawych tytułów, po które każdy fan powinien sięgnąć. 

Które biografie piłkarzy warto przeczytać? 

Przed paru laty, furorę zrobiła biografia szwedzkiego gwiazdora, który grał m.in. w FC Barcelonie, czyli Zlatana Ibrahimovicia. Autorem był David Lagercrantz a książka nosiła tytuł 'Ja, Ibra’. Szwed opisuje w niej swe losy, jak od juniora FC Rosengård zaliczał coraz poważniejsze kluby. Fani talentu popularnego 'Ibry’ mogą być zadowoleni, gdyż niedawno ukazała się książka 'Ja, Futbol’. Zlatan Ibrahimovic w niej dzieli się z kibicami kolejnymi spostrzeżeniami, odsłania swój świat. Z pewnością warto przeczytać. Fani argentyńskiego geniusza, Lionela Messiego zapewne z chęcią sięgną po książkę 'Leo Messi. Autoryzowana biografia’, którą napisał Guillem Balagué. Autor jest hiszpańskim dziennikarzem sportowym, ekspertem piłkarskim oraz miłośnikiem talentu Argentyńczyka, w stosunku do którego jest obiektywny, co można poczytywać za wielki atut. Z pewnością książka nie jest cukierkowa, nie jest laurką pod adresem Messiego, tylko rzetelnym opisem dokonań i udaną próbą wniknięcia w świat argentyńskiego maestro. Ten sam autor jest zresztą twórcą biografii innego wielkiego zawodnika, mianowicie Portugalczyka Cristiano Ronaldo. Książka nosi tytuł 'Cristiano Ronaldo. Biografia’. 

Co warto polecić kibicowi, który chce poszerzyć wiedzę o polskich zawodnikach? 

Fani, którzy chcą poczytać o wielkich chwilach polskiego piłkarstwa, kiedy należeliśmy do ścisłej elity powinni sięgnąć po ’ Deyna, czyli obcy’, pióra Romana Kołtonia. Dziennikarz ten napisał też inną, ważną książkę, o kolejnym z naszych wielkich zawodników, mianowicie o Zbigniewie Bońku. Książka, o której mówię nosi tytuł 'Zibi, czyli Boniek’. Kazimierz Deyna oraz Zbigniew Boniek są legendami polskiego piłkarstwa, bez których nasza reprezentacja zapewne nie sięgnęłaby po medale piłkarskich mistrzostw świata, kolejno w 1974 oraz w 1982r. Współczesnym mistrzem piłki jest Robert Lewandowski, który w klubowej piłce osiągnął w zasadzie wszystko, z Borussią Dortmund dostał się do finału Champions League, rozgrywki te wygrał wraz z monachijskim Bayernem, pobił rekord Bundesligi, należący do Gerda Müllera. Bardzo ciekawą, wartą uwagi książkę o skromnym chłopaku, który dostał się na sam szczyt napisał Dariusz Tuzimek, nosi ona tytuł ’ Lewandowski. Jak wygrać marzenia’. Ciekawą pozycją jest także biografia Kuby Błaszczykowskiego autorstwa Małgorzaty Domagalik. W książce 'Kuba” piłkarz szczerze i przejmująco opowiada dziennikarce o sobie, o trudnym dzieciństwie, o tragicznej śmierci matki, o buncie dorastania i walką z demonami z przeszłości. W książce o Błaszczykowskim mówią także jego najbliżsi, przyjaciele, piłkarze z BVB, trenerzy: Smuda, Fornalik, Nawałka, Beenhakker i Jürgen Klopp.

Podsumowanie 

Biografia piłkarska to doskonały sposób na prezent, zarówno spodoba się młodemu adeptowi piłki nożnej, dla którego będzie stanowiła motywację, by podążać za swoimi marzeniami, jak też dla kibica, który z sentymentem powróci do wspaniałych chwil w dziejach światowej piłki. Można powiedzieć, że biografia piłkarska jest prezentem uniwersalnym, który spodoba się każdemu kibicowi bez względu na wiek oraz na fakt, czy uprawia wyczynowo sport, czy też nie. Biografia piłkarska jest hołdem oddanym najlepszym zawodnikom oraz inspiracją dla tych którzy planują zostać w przyszłości wielkimi zawodnikami. 

KŚL