Sieć 5G – jej wejście do Polski i najbliższe zmiany

0
1071
sieć5g
Sieć 5G to prawdopodobny przyszły standard sieci komórkowej, pozwalający na znaczne przyspieszenie przesyłania danych | fot.: Adobe.stock

Prawdopodobnie nie ma drugiej technologii, która wywoływałaby wśród ludzi tak duży sprzeciw jak 5G, a równocześnie była tak bardzo wymagana w obecnym świecie. Mimo wszystkich tych protestów, problemów i plotek Resort Cyfryzacji potwierdził, że sieć 5G wejdzie do Polski zgodnie z planem w określonym wcześniej terminie.

Czym jest sieć 5G?

Sieć 5G to prawdopodobny przyszły standard sieci komórkowej, pozwalający na znaczne przyspieszenie przesyłania danych. Technologia ta ma wpłynąć na szybkość samego Internetu w naszych telefonach, co ma być odpowiedzią na coraz większe rozmiary plików, jakie pobieramy. Sieć ma opierać się o przekaźniki na wieżach, które zostaną skrupulatnie rozłożone w takich odległościach, żeby zapewnić poszczególnym obszarom dostęp do sieci.

Sieć 5G pozwoli na znaczne zwiększanie liczby podłączonych do Internetu urządzeń. Dlatego można się spodziewać wzrostu ilości sprzętu wyposażonego w możliwość komunikowania przez Internet. Przykładowo popularne mogą się stać lodówki z Internetem, lub inny sprzęt domowy. Innymi słowy 5G zachęci twórców i dystrybutorów do wprowadzania na rynek gadżetów wykorzystujących Internet. Prawdopodobnie doprowadzi to też do większego upowszechnienia Internetu, co będzie oznaczało więcej miejsc z otwartym Wi-Fi i więcej usług związanych z siecią.

Jakie zmiany odczujemy niemal natychmiast? Jeśli zapewnimy sobie Internet 5G z pewnością wpłynie to na szybkość pobierania danych, ale pozwoli też na podpięcie kilku urządzeń pod jeden hotspot. Możemy się też spodziewać wykorzystywania 5G w restauracjach i popularnych miejscach. Z tego powodu jeśli gdzieś w naszym mieście zdarzały się popularne miejsca, gdzie przy zbyt dużych tłumach Internet z otwartego Wi-Fi zwalniał, zapewne szybko się to zmieni.

Kiedy dokładnie będziemy się cieszyć 5G?

Jeśli faktycznie zabraknie opóźnień, wypływających z ingerencji rządu, lub problemów technicznych, sieć 5G zostanie uruchomiona przed końcem 2020 roku. Na początku 5G pojawi się w Łodzi. Jak na razie Senat zgodził się na przepisy sprzyjające rozbudowie infrastruktury 5G, co wróży dobrze przyszłości tej technologii.

Co ciekawe w Polsce możemy już dostać telefony technologicznie przystosowane do użytkowania sieci 5G. Play jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce wypuścił już na rynek smartfon przystosowany do tej sieci.

Jak wygląda sytuacja z przeciwnikami sieci 5G?

Aktualnie nasilają się protesty przeciwko tej technologii, jednak nie mają one odpowiedniej siły przebicia, żeby wpłynąć na premierę 5G w Polsce. Co więcej istnieją już próby uświadamiania ludzi, czym rzeczywiście jest sieć 5G.

Zgodnie z badaniami naukowymi sieć 5G nie jest szkodliwa dla zdrowia i życia. Główne kontrowersje wokół tej technologii dotyczą promieniowania, które miałoby być powyżej bezpiecznej dla człowieka normy. Faktycznie, promienie przy 5G wzrasta, jednak dalej znajduje się o wiele niżej, niż poziom, na którym dochodzi do jakichkolwiek zmian w komórkach ludzkich. Promieniowanie 5G jest również znacznie poniżej nałożonego na producentów związanych z urządzeniami wywołującymi promieniowanie limitu. Nie istnieją również dowody negatywnego wpływu na żywe istoty, choć można napotkać fałszywe informacje w Internecie.

Niezależnie od czasu, kiedy technologia zostanie wprowadzona w Polsce będzie to z pewnością ogromne wydarzenie. W parze z 5G idzie rozwój innych dziedzin technologii i mnóstwo ciekawych zmian.

MBA