Scena e-sportowa rośnie w siłę! Co warto o niej wiedzieć?

0
830
e-sport
Każdego roku e-sport może się pochwalić około 15% wzrostem obserwatorów | fot.: StockAdobe.com

Od lat interesują nas przeróżne dyscypliny sportowe takie jak piłka nożna, siatkówka czy choćby kolarstwo. Można by wymieniać długo, jednak powoli swoje korzenie rozrasta nowa, zupełnie kontrastowa do wyżej wymienionych dyscyplina jaką jest e-sport. Choć ze sportem wcale się nie kojarzy to jej popularność z każdym rokiem rośnie- zdobywa nowych zawodników oraz widzów.

Coraz większa oglądalność

Nikogo nie powinien dziwić fakt rozszerzania się rzeszy fanów elektronicznych rozgrywek, jednak czy ktoś zastanawiał się nad szybkością wzrostu liczby jego publiczności? Czy dyscyplina jaką jest e-sport ma szanse rywalizować z dyscyplinami sportowymi, które są w naszej kulturze od lat? Okazuje się, że jak najbardziej. Każdego roku e-sport może się pochwalić około 15% wzrostem obserwatorów. W 2018 roku publiczność wyniosła 395 milionów osób, natomiast w bieżącym roku widownia zbliża się do 460 milionów osób. Ten przyrost może sugerować nam aż 650 milionów oglądających w 2022 roku! Za publicznością idą ogromne pieniądze, co oznacza, że rynek ten będzie się coraz prężniej i szybciej rozwijał. Szacuje się, że rynek e-sportowy osiągnie 1,8 miliarda dolarów do 2022 roku.

Ile można zarobić w e-sporcie?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jak dużo można zarobić grając w gry?”. Siedzenie na tzw. gamingowym fotelu i klikanie w myszkę oraz klawiaturę, a do tego ciągły przyrost gotówki na koncie bankowym brzmi nieźle. Niestety nic w życiu nie jest takie proste i piękne. Żeby zarabiać musisz być profesjonalistą, a żeby być profesjonalistą musisz przejść naprawdę długą drogę, a właściwie „usiedzieć”. A ile zarabiają zawodowcy? Najbardziej dochodowym graczem e-sportu wszechczasów jest Kuro „KuroKy” Takhasomi, zarobił on ponad 4 000 000 $ w nagrodach pieniężnych. W Polsce rekord ma się trochę gorzej, bo wynosi niecałe 730 000 $ i należy do Filipa „NEO” Kubskiego. W sumie od momentu zaistnienia e-sportu wypłacono ponad 535 000 000 $. Jednak są to nagrody otrzymywane w turniejach, na stały miesięczny dochód raczej nie ma co liczyć. Wiele graczy również korzysta z platformy twitch, gdzie na żywo można obejrzeć ich grę. Tam otrzymują donację od widzów, a także pieniądze z reklam.

E-sportowa stacja telewizyjna

Jeśli jesteś jedną z osób, które lubią przysiąść przy telewizorze koniecznie zainteresuj się kanałem Ginx eSports TV. To pierwsza oficjalna stacja o tematyce e-sportowej, która zrzesza coraz większą ilość fanów owego tematu. Ten specjalistyczny kanał powstał w Wielkiej Brytanii i cieszy się coraz większą popularnością. Emitowane są na nim wszystkie bieżące rozgrywki na żywo. Usłyszysz ciekawe wywiady z zawodowymi graczami, a także obejrzysz trailery oraz recenzje najnowszych tytułów ze świata gier.

E-sport z każdym dniem staje się coraz popularniejszy. Zdobywa coraz większą rzeszę fanów, a graczom udaje się zarabiać jeszcze więcej. Być może nadejdzie moment, w którym rozgrywki e-sportowe będziemy oglądać nawet na powszechnych kanałach. To wszystko przed nami…. I wcale nie w tak dalekiej przyszłości!


MLI