Zioła przyjazne naszemu zdrowiu – kiedy warto po nie sięgnąć?

0
2031
Kompozycja ziół
W sytuacji, gdy nasz stan zdrowia nie wymaga przyjmowania chemicznych medykamentów, zawsze lepiej sięgnąć po produkty pochodzenia naturalnego. | fot.: Fotolia

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, po które nieraz udajemy się do apteki, nie zawsze były dostępne. Jak zatem z różnymi dolegliwościami radziły sobie starsze pokolenia? Odpowiedź jest prosta: wybierały produkty pochodzenia naturalnego, charakteryzujące się właściwościami prozdrowotnymi. Do takich z pewnością należą rozmaite zioła, których odpowiednie zastosowanie potrafi w znacznym stopniu przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Gdy jesteśmy chorzy, zazwyczaj nie mamy innego wyjścia, jak podjęcie stosownej farmakoterapii. Jeżeli jednak wolimy unikać przyjmowania chemicznych medykamentów, wesprzyjmy kondycję naszego organizmu ziołolecznictwem! Wiele gatunków roślin wykazuje bowiem zróżnicowane działanie prozdrowotne. Zioła mogą sprzyjać wzrostowi odporności, poprawie samopoczucia, niwelowaniu różnych dolegliwości, a także hamować rozwój schorzeń czy wręcz zapobiegać ich występowaniu.

Długa tradycja medycznego zastosowania ziół

Wśród wielu osób można zaobserwować rosnącą popularność na zdrowy styl życia. Wiąże się to z poświęcaniem większej uwagi aktywności fizycznej czy odpowiednim nawykom żywieniowym, rezygnacją z używek, wybieraniem produktów ekologicznych bądź też korzystaniem z rozwiązań medycyny naturalnej.

Mówienie o modzie w kontekście takiej dziedziny, jak ziołolecznictwo, jest natomiast o tyle ciekawe, że wiąże się z nią bardzo długa historia. Prozdrowotne działanie rozmaitych roślin było bowiem wykorzystywane już w czasach najdawniejszych. Informacje na ten temat można znaleźć na egipskich papirusach, w dziełach Pliniusza Starszego lub Herodota czy też wśród pism starożytnej Babilonii. Ludzie tamtego okresu dobrze wiedzieli, w jakim celu mogą wykorzystać lukrecję gładką, nagietek, szafran, rumianek bądź piołun. Na dalszy rozwój ziołolecznictwa mieli wpływ również średniowieczni, chrześcijańscy mnisi. Zajmowali się oni hodowlą leczniczych roślin w przyklasztornych ogródkach oraz prowadzeniem ilustrowanych zielników, dokumentujących właściwości poszczególnych gatunków.

Obecnie coraz chętniej wracamy do zdobywanej od tysięcy lat wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości ziół. Miejsce tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych zajmują nieraz napary i okłady, zaś duża część dopuszczonych do sprzedaży leków powstaje na bazie roślin.

W czym mogą na pomóc zioła?

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku wielu schorzeń, zwłaszcza tych poważniejszych, medycyna naturalna ustępuje pola medycynie konwencjonalnej, a środki farmakologiczne nie mogą być całkowicie zastąpione przez wspomniane produkty roślinne. Niemniej, zioła często znakomicie nadają się do terapii uzupełniającej i profilaktyki zdrowotnej. Dzięki nim jesteśmy w stanie skuteczniej chronić organizm przed różnymi chorobami oraz niwelować drobne, przewlekłe dolegliwości.

Jakie konkretnie? To zależy od wybranych gatunków roślin. Korzeń żeń-szenia działa zarazem pobudzająco i wzmacniająco, zaś korzeń żywokostu sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Z kolei liście mięty pomagają w procesach trawiennych oraz wykazują właściwości rozkurczowe. Koszyczek rumianku charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i wiatropędnym. Tymczasem kwiat malwy czarnej pobudza menstruację, kwiat arniki poprawia pracę układu krążenia, natomiast aloes – w formie soku, okładów z liści – polepsza funkcjonowanie jelit, ma właściwości immunostymulujące oraz redukuje dolegliwości skórne (skaleczenia, podrażnienia, poparzenia).

Gdzie znajdziemy najskuteczniejsze zioła?

Choć różne gatunki ziół i ich mieszanki (a także różne suplementy czy naturalne preparaty kosmetyczne) są obecnie łatwo dostępne, wiele z nich potrafi mieć niską wartość leczniczą. Jeśli zależy nam na produktach najwyższej jakości, które rzeczywiście mogą pomóc w uzyskaniu korzyści zdrowotnych, wybierajmy tylko dobre, sprawdzone sklepy zielarskie. W takich miejscach, jak www.evital.pl, nie tylko znajdziemy wiele gatunków ziół, ale również uzyskamy odpowiednią wiedzę na temat ich właściwości, sposobu przygotowania czy zasad stosowania.

W sytuacji, gdy nasz stan zdrowia nie wymaga przyjmowania chemicznych medykamentów, zawsze lepiej sięgnąć po produkty pochodzenia naturalnego. Niemniej, pamiętajmy, że każdy ludzki organizm jest nieco inny, a więc – może inaczej też reagować na poszczególne gatunki roślin. Dlatego zawsze powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania konkretnego rodzaju ziół.


OLI