Zapalenia grzybicze – rodzaje, objawy, skuteczne leczenie

0
312
zapalenia grzybicze
Zapalenie grzybiczne to choroby, które atakują wiele narządów układu ludzkiego. Wiele z nich możliwa jest do wyleczenia w prosty i szybki sposób, inne wymagają dłuższej i szerszej interwencji | fot.: StockAdobe.com

Zapalenia grzybicze to zaburzenia organizmu, które dają wyraźnie obawy. Nieleczona grzybica może wywołać wiele niepożądanych skutków, jak również zagrażać życiu pacjenta. Schorzenia te mogą dotyczyć wielu części ciała, jak również być spowodowane wieloma przyczynami. Choroba ta jest efektem rozwoju i zakażenia jednym z grzybów, a schorzeniu sprzyja wiele czynników. Czym jest grzybica? Jakie można wyróżnić objawy grzybicy? Jakie są skutki grzybicy? Jak ją leczyć? Skuteczna walka z zapaleniami grzybiczymi. 

Czym jest zapalenie grzybicze?

Grzybica – bo tak popularnie można nazwać zapalenie grzybicze – jest chorobą, której podstawą jest zakażenie grzybem. Niektóre gatunki grzybów, mogą być niebezpieczne i uciążliwe dla ludzi, a zniwelowanie ich wymaga zastosowania odpowiednich środków i metod medycznych. Wśród groźnych grzybów, mogących negatywnie wpłynąć na organizm są m.in.:

 • grzyby pleśniowe – wywołują zakażenia narządowe, ogólnie osłabiają organizm,
 • drożdżopodobne – infekują narządy płciowe, jamę ustną oraz skórę,
 • dermofity – atakują włosy, paznokcie, skórę.

Rodzaje i objawy grzybicy.

Zapalenie grzybiczne to choroby, które atakują wiele narządów układu ludzkiego. Wiele z nich możliwa jest do wyleczenia w prosty i szybki sposób, inne wymagają dłuższej i szerszej interwencji. To jak zwalczyć schorzenie, zależne jest od rodzajów grzybicy, jak również widocznych objawów choroby.

Grzybica dzieli się na dwa rodzaje.

Pierwszym z nich jest zapalenie powierzchowne, które widoczne jest gołym okiem, na skórze i zewnętrznych organach człowieka. Zaburzenia te nalezą do najczęstszych i z reguły nie zagrażają życiu. Zapalenie grzybicze zewnętrzne jest uciążliwe i dostarcza wiele dyskomfortu pacjentom.

Drugim rodzajem grzybicy jest schorzenie głębokie, rozwijające się w środku organizmu człowieka. Choroby grzybicy wewnętrznej mogą dotyczyć poszczególnych narządów lub całych układów – pochwy, płuc, jamy ustnej, przełyków, dróg moczowych.

Objawami grzybicy mogą być:

 • zmiany skórne,
 • osłabienie,
 • wzdęcia,
 • bóle stawowe,
 • zaburzenia koncentracji,
 • osłabienie, itp.

Jak leczyć i skutecznie zwalczać zapalenia grzybicze?

Leczenie grzybicy może być bardzo zróżnicowane. Sposoby i techniki zwalczania schorzenia zależne są od rodzaju choroby, jak również jej objawów. Ważnym jest również dotarcie do źródeł oraz przyczyn zakażenia oraz zniwelowanie podłoża powstania problemu.

Aby odpowiednio zdiagnozować zapalenie grzybicze należy wykonać szereg działań takich jak:

 • badania mikroskopowe wycinków i widocznych powierzchni,
 • badania mikrobiologiczne – posiew,
 • badania serologiczne w celu wykrycia antygenów i przeciwciał,
 • badania obrazowe – USG, RTG, Tomografia

Leczenie grzybicy to niekiedy proces długotrwały, a usunięcie zagrożenia może być uciążliwe dla pacjenta i jego bliskich. Podejrzenie lub wykrycie objawów grzybicy powinno być natychmiastowo skonsultowane z lekarzem specjalistą – dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Szybka reakcja spowoduje wolniejsze rozwijanie się zapalenia.

Zaburzenia skórne leczone są zazwyczaj miejscowo za pomocą środków takich jak: maści, kremy i inne specyfiki. Poważniejsze i bardziej uporczywe przypadki zwalczane są za pomocą doustnych medykamentów.

Obecnie popularnym sposobem skutecznego leczenia zapalenia grzybiczego jest metoda pulsowa, która polega na stosowaniu wysokiej dawki leku jeden tydzień w miesiącu, a następnie powtórzeniu kuracji kilkakrotnie – z wyznaczonymi przerwami.

Zaburzenia i zapalenia grzybicze to choroby, których często można się ustrzec. Nieodpowiednia dieta i zły styl życia mogą przyczynić się do powstawania chorób, jak również zwiększyć ryzyko ich rozwoju.

MJO