Ustalenie ojcostwa – badanie możliwe na zlecenie prywatne

0
926
Dziecko i ojciec
W przypadku prywatnego badania na ojcostwo zamawia się je online, po czym kurier dostarcza pod wskazany adres zestaw, który umożliwi klientowi samodzielne pobranie materiału genetycznego do badania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Aby z jak największą pewnością ustalić ojcostwo, wystarczy wykonać jedno z dostępnych w Polsce badań genetycznych. Jest to możliwe zarówno na zlecenie sądu, jak i w sposób całkowicie prywatny. Prywatne badanie na ojcostwo to szybki sposób na potwierdzenie, czy jest się ojcem dziecka.

Prywatne badania na ojcostwo – w jaki sposób je wykonać?

W przypadku prywatnego badania na ojcostwo zamawia się je online, po czym kurier dostarcza pod wskazany adres zestaw, który umożliwi klientowi samodzielne pobranie materiału genetycznego do badania. Zgodnie z instrukcją należy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka lub mikroślad.

Jako mikroślad można wykorzystać różne przedmioty zawierające materiał genetyczny w postaci fragmentów naskórka, plam krwi, cebulek włosów, paznokci ze skórkami czy też śladów nasienia. Można więc wykorzystać m.in. gumę do żucia, szczoteczkę do zębów, niedopałek papierosa, smoczek, zużytą prezerwatywę lub szczotkę do włosów – mówi Katarzyna Startek, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

W zależności od wygody klienta może wybrać badanie na podstawie dwóch wymazów, dwóch mikrośladów lub mikrośladu z wymazem. Dodatkowo badanie na ojcostwo drogą wysyłkową nie wymaga podawania jakichkolwiek danych osobowych, a próbki są oznaczone w sposób pozwalający na zachowanie anonimowości. Więcej informacji odnośnie badania na ojcostwo zobacz na Zdrowegeny,pl

Nie chcąc wykonywać badania samodzielnie można wybrać się wraz z dzieckiem do jednego z wielu punktów pobrań – pracownik punktu pobierze wymazy z błony śluzowej policzka. W tym przypadków jednak wymagana jest zgoda matki dziecka (jeśli jest niepełnoletnie) oraz konieczne jest podanie danych swoich i dziecka.

Na czym polega badanie na ojcostwo?

Pobrany samodzielnie lub przez pracownika punktu pobrań materiał genetyczny jest wysyłany do laboratorium, gdzie podlega on analizie genetycznej. W DNA lokalizuje się specyficzne fragmenty, zwane markerami genetycznymi, które w połowie pokrywają się one z DNA mamy, a w połowie DNA taty. W ramach badania genetycznego wyszukuje się 16, 22 lub 24 takie markery genetyczne, a następnie porównuje się je w próbkach pochodzących od dziecka i domniemanego ojca. Przeanalizowanie 24 markerów umożliwia otrzymanie największej pewności wyniku badania w przypadku, gdy nie bierze udziału w badaniu matka dziecka.

Każdy z analizowanych markerów genetycznych ma przydzielone dwie liczby, które odpowiadają częściom genu pochodzącego od każdego z rodziców. Jeśli porównanie wykaże, że wszystkie liczby w markerach dziecka i mężczyzny się ze sobą zgadzają, wskazuje to, że mężczyzna na 99,9999% jest biologicznym ojcem dziecka – stuprocentowe potwierdzenie nie jest możliwe ze względu na teoretyczne prawdopodobieństwo istnienia na świecie dwóch osób o takich samych markerach genetycznych. Natomiast różnice w zakresie co najmniej czterech markerów wykluczają prawdopodobieństwo ojcostwa w 100%.

Badania genetyczne na ojcostwo są więc wygodne, proste i wiarygodne, a dodatkowo wynik otrzymuje się już w ciągu 5-7 dni i jest on dostępny z dowolnego miejsca przez Internet.


Materiał partnera zewnętrznego