Urazy i pielęgnacja jamy ustnej

0
1559
mycie zębów szczoteczką do zębów
Powodów powstawania urazów w jamie ustnej jest całkiem dużo: od nieprawidłowej higieny aż po skutki korzystania z aparatu ortodontycznego czy źle dopasowanych protez | fot.: pixabay.com

Podrażnienia jamy ustnej to powszechna przypadłość, która dopada osoby w każdym wieku. Powodów powstawania urazów w jamie ustnej jest całkiem dużo: od nieprawidłowej higieny aż po skutki korzystania z aparatu ortodontycznego czy źle dopasowanych protez. Te z pozoru błahe podrażnienia, mogą być bardzo uciążliwe. Co je wywołuje? Jak szybko się ich pozbyć? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie w naszym artykule.

Urazy w jamie ustnej

Błona, która wypełnia od wewnątrz jamę ustną, jest bardzo delikatna i  dlatego tak podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Podrażnieniu może ulec  śluzówka policzków, dno jamy ustnej i język, podniebienie oraz  dziąsła. Pierwsze objawy urazów w jamie ustnej to ból i krwawienie. Później pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, który jest odpowiedzią organizmu na miejscową infekcję. Przewlekłe problemy z jamą ustną prowadzą do powstania w danym miejscu zwyrodnienia, które może mieć postać zbliznowacenia, pogrubienia lub zrogowacenia. To zabezpieczenie organizmu przed kolejnymi bodźcami.

Warto dodać, że podrażnienia jamy ustnej, które powstały w wyniku urazów mechanicznych, goją się znacznie szybciej od tych, które pojawiły się na skutek urazów termicznych lub chemicznych. Wszystko dlatego, że urazy mechaniczne mają charakter miejscowy, dzięki czemu goją się bez powikłań w ciągu kilku dni.

Co powoduje urazy w jamie ustnej?

Podrażnienie jamy ustnej najczęściej jest spowodowane przez uszkodzenia mechaniczne. Wtedy, na skutek przebicia, zadraśnięcia lub zranienia, dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Najczęściej uszkodzenia mechaniczne powstają podczas:

  • spożywania określonych rodzajów pokarmów, np. chipsów, chrupiącej skórki chleba,
  • intensywnego szczotkowania zębów,
  • przygryzania języka lub wargi – podczas jedzenia, mówienia lub na tle nerwowym,
  • korzystania z aparatu ortodontycznego, (zamki aparatu, poprzez stały kontakt ze śluzówką osłabiają ją i powodują uszkodzenia),
  • noszenia kolczyków w języku, wardze lub policzku,
  • korzystania z uzupełnień protetycznych, np. nieprawidłowo dopasowanych, wyjmowanych protez częściowych.

Problemy z jamą ustną mogą się pojawić również na skutek uszkodzeń termicznych. Najczęściej dochodzi do nich podczas spożywania bardzo gorących pokarmów. Powstałe w ten sposób urazy w jamie ustnej, mają rozległy charakter, a przy tym długo się goją i wywołują uporczywy ból.

Jak pozbyć się podrażnień w jamie ustnej?

Urazy w jamie ustnej najszybciej goją się u młodych, zdrowych osób. W przypadku osób starszych lub dotkniętych chorobami metabolicznymi, np. cukrzycą, regeneracja trwa znacznie dłużej. W przypadku wystąpienia podrażnień jamy ustnej, warto sięgnąć po specjalistyczny preparat, taki jak ten: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-fast/, który ma działanie, łagodzące, antybakteryjne i wspomaga regenerację uszkodzonej śluzówki. Warto wybierać produkty o wszechstronnym działaniu. Takie, które przyniosą ulgę , przyspieszą  regenerację śluzówki  oraz izolują zmianę od różnych  źródeł infekcji i są łatwe w stosowaniu.

Zapobieganie problemom z jamą ustną

Nagłym urazom w obrębie jamy ustnej, nie sposób zapobiec. Można jednak zastosować odpowiednią profilaktykę, która pomoże uniknąć wielu urazów. Zatem, o czym warto pamiętać? Należy:

  • unikać spożywania twardych pokarmów, a jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba spokojnie i powoli je przeżuwać,
  • do codziennej pielęgnacji zębów używać jedynie miękkich szczoteczek,
  • stosować preparaty wspomagające, które wzmocnią i uodpornią błonę śluzową na urazy mechaniczne.

Osoby, które na co dzień noszą aparat ortodontyczny, powinny stosować preparaty natłuszczające, które zmniejszają tarcie między aparatem, a śluzówką, wzmacniając ją i zmniejszając ryzyko ewentualnego urazu. Z kolei osoby, które używają protez, powinny regularnie poddawać się kontroli u stomatologa i codziennie dbać o pielęgnacje protezy.


Artykuł sponsorowany