Test HPV w domu

0
1073
dziewczyna test hpv
Na podstawie badania wymazu pobranego w domu ale wysłanego do laboratorium stwierdza się czy pacjent jest zarażony wirusem HPV - a jeśli tak, to jakim jego rodzajem | fot.: materiał partnera

Zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, takie jak rozwój choroby nowotworowej. Ten rodzaj wirusa u kobiet może prowadzić nawet do raka szyjki macicy. Określenie poziomu ryzyka jest możliwe po wykonaniu odpowiednich testów. Warto wiedzieć, że wirus występuje w wielu różnych odmianach, spośród których niektóre prowadzą do raka. Test na HPV pozwala na wykrycie zakażenia wirusem oraz określenie jego typu. Pamiętaj: wirus nie musi od razu oznaczać raka szyjki macicy czy też innego nowotworu, jednak sprawdzenie tego jest bardzo istotne w dalszym leczeniu.

test na hpv
Test na HPV pozwala na wykrycie zakażenia wirusem oraz określenie jego typu | fot.: materiał partnera

Wirus HPV – jak go rozpoznać?

Istnieje kilka typów wirusa hpv. Zakażenie na początku zazwyczaj przebiega bez objawów. Wirus przenosi się najczęściej drogą płciową i obejmuje narządy płciowe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Obecność zmian wywołanych przez wirusa HPV u kobiet ujawnia zazwyczaj badanie cytologiczne, jednak czułość tego badania wynosi jedynie 50-70%. Czułość badania na HPV wynosi blisko 100% – tak więc jest to o wiele lepsze badanie.  Aby nie dopuścić do zachorowania na raka szyjki macicy, warto jednak wykonywać test na obecność HPV – można go wykonać również w domowym zaciszu, we własnej łazience. Umożliwia to na przykład wirus hpv test. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy może w znaczący sposób zwiększyć szanse na wyleczenie.

Zakażenie HPV – test z jamy ustnej

Choć wirus ten przenoszony jest głównie drogą płciową, jego obecność można także stwierdzić w jamie ustnej, gardle i krtani. Na języku oraz podniebieniu czy błonie śluzowej warg mogą pojawiać się zmiany, których nie należy bagatelizować. Pojawienie się tego rodzaju zmian powinno nas skłonić do wykonania testu na HPV w domowym zaciszu dzięki zestawowi do pobrania wymazu z jamy ustnej. Aby wynik był rzetelny, należy pamiętać o wykonaniu testu zgodnie z instrukcją. Wymaz pobiera się z wewnętrznej strony policzka.

HPV – badanie dla kobiet i mężczyzn

Obecność wirusa HPV można potwierdzić także u lekarza. U kobiet wymaz pobierany jest bezpośrednio z szyjki macicy przez lekarza ginekologa lub położną. U mężczyzn natomiast próbkę pobiera się z prącia lub cewki moczowej. Możliwe jest także wykonanie wymazu w domu – pacjent dostaje specjalnie przygotowany zestaw do pobrania materiału. 

Zdecydowanie bardziej wygodną metodą jest wykonanie testu samodzielnie w domowym zaciszu. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej przed pobraniem wymazu oraz powstrzymania się od współżycia na przynajmniej 48h. 

Na podstawie badania wymazu pobranego w domu ale wysłanego do laboratorium stwierdza się czy pacjent jest zarażony wirusem HPV – a jeśli tak, to jakim jego rodzajem. Dzięki testowi lekarz wie, jakie leczenie zastosować – szczególnie, jeśli ujawnią się wysokoonkogenne typy wirusa brodawkowego.

Materiał partnera