Spanie, pływanie, drzemanie w soczewkach – co może robić w soczewkach, a czego nie wolno?

0
521
zbliżenie na oko
Jeżeli wiemy, że może nam się zdarzyć zasnąć w soczewkach, powinniśmy zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia oczu | fot.: materiał partnera

Soczewki kontaktowe kojarzone są jako bardzo wygodna metoda korekcji wzroku, pozwalająca na wygodne wykonywanie wielu czynności. To może stanowić przewagę soczewek kontaktowych nad okularami korekcyjnymi – uprawianie sportu czy pływanie jest wówczas znacznie łatwiejsze. Nie oznacza to jednak, że w soczewkach można zrobić absolutnie wszystko. Jak zatem w mądry sposób użytkować soczewki kontaktowe?

Spanie czy drzemka w soczewkach – kiedy wolno, a kiedy nie?

Jednym z najważniejszych zaleceń dotyczących użytkowania soczewek kontaktowych jest to dotyczące tego, aby unikać drzemki czy snu w soczewkach. Zazwyczaj soczewki kontaktowe przeznaczone są do użytkowania w ciągu dnia, a przed snem należy je zdjąć. Wynika to z faktu, że podczas snu w soczewkach zmniejsza się dostęp tlenu do rogówki. W efekcie niedotlenienia rogówki może pojawić się uczucie pieczenia i podrażnienia oczu, zaczerwienienie i uczucie piasku pod powiekami. Ponadto na powierzchni soczewek kontaktowych osadów białkowych – a to stwarza większe ryzyko rozwoju infekcji oczu.

Jeżeli wiemy, że może nam się zdarzyć zasnąć w soczewkach, powinniśmy zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia oczu. Zawsze warto wybierać soczewki silikonowo – hydrożelowe, których przewaga nad soczewkami hydrożelowymi polega na tym, że lepiej przepuszczają one tlen. Warto zdecydować się na soczewki całodobowe, w przypadku których dopuszczalne jest zaśnięcie, takie jak soczewki miesięczne https://www.bezokularow.pl/eyelove-exclusive-pro-6-szt. Najlepiej oczywiście jest nosić je w ciągu dnia, a na noc zdejmować, oczyszczając dokładnie w specjalnym płynie i przechowując w pojemniczku. Jeśli jednak zdarzy się w nich zasnąć, to nie powinno odbić się to negatywnie na kondycji oczu czy komforcie używania soczewek.

Gdy przydarzy się zasnąć w soczewkach, należy pamiętać o tym, aby po przebudzeniu delikatnie rozmasować powieki, a dopiero potem powoli otworzyć oczy. Potem należy zdjąć soczewki, przepłukać je płynem, a oczy nawilżyć specjalnymi kroplami.

Czy w soczewkach kontaktowych można uprawiać każdy sport?

soczewki kontaktowe pływanie
Najlepiej jest stosować na basenie soczewki jednorazowego użytku i wyrzucić je po wyjściu z wody, zakładając nowe soczewki | fot.: materiał partnera

Uprawianie sportu w soczewkach kontaktowych jest bardzo komfortowe. Soczewki doskonale sprawdzają się podczas sportów plenerowych i to w każdych warunkach pogodowych. Soczewki kontaktowe nie zaparują i nie zabrudzą się tak, jak okulary. Ponadto soczewki zapewniają szersze pole widzenia i nie kolidują z noszeniem masek, kasków czy jakichkolwiek sprzętów sportowych zakładanych przez głowę. I wreszcie – podczas noszenia okularów zawsze istnieje obawa, że mogą się one zsunąć.

W soczewkach kontaktowych można bez obaw uprawiać każdy rodzaj sportu. Podczas pływania należy jedynie pamiętać o tym, aby nie stosować soczewek wielokrotnego użytku, które są przepłukiwane płynem po wyjściu z basenu. Najlepiej jest stosować na basenie soczewki jednorazowego użytku i wyrzucić je po wyjściu z wody, zakładając nowe soczewki.

Soczewki kontaktowe a opalanie na solarium

Wiele wątpliwości budzi możliwość noszenia soczewek kontaktowych podczas opalania w solarium. Można oczywiście opalać się w solarium nosząc soczewki, ale jednocześnie należy pamiętać o takich samych zasadach ochrony wzroku, jakie dotyczą każdego, także osób nie noszących soczewek. Silny powiew suchego powietrza oraz działanie promieniowania UV mogą prowadzić do przesuszenia wzroku. Oznacza to konieczność ochrony oczu – właśnie dlatego zalecane jest noszenie specjalnych okularków ochronnych. Dodatkowo osoby noszące soczewki kontaktowe powinny pamiętać o zaaplikowaniu kropli nawilżających do oczu przed opalaniem w solarium, a także po jego zakończeniu.

Wszystkie akcesoria do soczewek – pojemniczki, preparaty czyszczące, a także krople nawilżające do oczu – można nabyć w sklepie internetowym Bezokularow.pl. Sklep oferuje także bogatą ofertę soczewek korygujących każdą wadę wzroku, w tym astygmatyzm  https://www.bezokularow.pl/acuvue-oasys-for-astigmatism-6-szt. A wszystko to w atrakcyjnych cenach i z gwarancją ekspresowej wysyłki.

Materiał partnera