Rutynowe badania – które i jak często powinno się je przeprowadzać

0
1452
młoda dziewczyna podczas pobierania krwi badania profilaktyczne
Systematyczne kontrolowanie ciała pozwoli na szybkie wykrycie problemów ze zdrowiem | fot.: stock.adobe.com

Lekarze nie bez powodu nawołują do regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Systematyczne kontrolowanie ciała pozwoli na szybkie wykrycie problemów ze zdrowiem. Chociaż takie badania bywają drogie, to sporo możemy zaoszczędzić dzięki niższym kosztom leczenia wcześniej wykrytej choroby. Czasem jeśli nie wybadamy problemu wcześniej może nas to kosztować nawet życie. 

Jakie badania kontrolne?

Istnieje szereg chorób, które mogą zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju nowotwory. Dlatego tak ważne jest wykonywanie rutynowych badań. Wśród najważniejszych wymienić warto:

  • EKG to jedno z badań, które każdy z nas powinien profilaktycznie robić raz do roku, a ludzie z podejrzeniem chorób serca, nawet częściejPrzy przypuszczeniach, że cierpimy na choroby niedokrwienne jest to badanie, od którego zaczyna się diagnozę. 
  • badanie tarczycy należy do bardzo istotnych badań. Polega na sprawdzeniu poziomu hormonów TSH oraz Ft4 w naszej krwi. Powinniśmy wykonywać je przynajmniej raz do roku, ponieważ chorobą tarczycy niesie za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Są to na przykład problemy z metabolizmem, koncentracją, bezsenność, osłabienie mięśni… 
  • próby wątrobowe są ważne do wykonywania przynajmniej raz w roku. Przy kontroli poziomu enzymów (ALAT i AspATmoże się okazać że cierpimy na przykład na marskość wątroby lub niewydolność krążeniową 
  • PSA to badanie prostaty. Choroba prostaty to dolegliwość, na którą cierpi spore grono mężczyzn po 40 roku życia. Bardzo ważne jest jej wczesna profilaktyka. Szybkie wykrycie problemu pozwala na mniej inwazyjne i tańsze leczenie. Niestety wielu mężczyzn ignoruje pierwsze objawy choroby i nie wykonuje badań kontrolnych, które są zwykłym pobraniem krwi, jak przy morfologii. 
  • USG piersi jest zalecane kobietom po pierwszej ciąży lub 25 roku życia. Wykonuje się je również w przypadku, kiedy samobadanie piersi przysporzy jakichś wątpliwości 
  • Morfologia to badanie, które trzeba wykonać przynajmniej raz w roku, a najlepiej częściej. Lekarze zalecają taką kontrolę, ponieważ daje to możliwości wykrycia wielu chorób, niedoborów i stanów zapalnych. Morfologia krwi pozwala na dokładną analizę tego co dzieje się w naszym organizmie. Dzięki temu badaniu możemy zidentyfikować choroby różnych organów w naszym ciele. 
  • Badanie moczu stanowi podstawę przy diagnozie chorób układu moczowego. Badanie wykonujemy przede wszystkim kiedy mamy podejrzenie chorób nerek lub pęcherza. Jednak pozwala również zidentyfikować takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie a nawet niektóre nowotwory. 
  • Cytologia jest zalecana wszystkim kobietą. Pozwala na wykrycie raka macicy, czyli jednego z najczęściej występujących nowotworów u płci żeńskiej. Ważne jest, aby cytologię robić przynajmniej raz w roku 
  • Profil trzustkowy  pozwala na kontrolę hormonów wydzielanych przez trzustkę (insulinę, glukagon i somatostynę)Nadmiar lub zbyt mała ilość hormonów mogą negatywnie wpływać na stan naszego organizmu i powodować niebezpieczne choroby takie jak na przykład cukrzyca 

Jak często robić badania?

Większość badań profilaktycznych lekarze zalecają robić raz w rokuJednak wszystko zależne jest od tego jak się czujemyW chwili kiedy mamy jakiekolwiek podejrzenia co do stanu naszego zdrowia, należy od razu zrobić badania. To lekarz oceni co w naszym przypadku należy zrobić i jaką profilaktykę zastosować.

ESZ