Rezonans magnetyczny w Warszawie – czym się kierować przy wyborze?

0
781
Rezonans magnetyczny
Zakres badań RM ich dokładność pozwalają na wcześniejsze rozplanowanie i przygotowanie wielu zabiegów i operacji | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Diagnostyka obrazowa to dział diagnostyki medycznej, który zajmuje się tworzeniem obrazów zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w organizmie człowieka. Do zapisu zmian patologicznych w diagnostyce obrazowej wykorzystujemy promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie izotopów promieniotwórczych, promieniowanie cieplne i własności pola magnetycznego.

Diagnostyka obrazowa rozwinęła się od prymitywnego rentgena wykorzystującego potencjalnie szkodliwe dla zdrowia promieniowanie X, aż po zupełnie nieszkodliwe badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

Wykorzystanie RM w diagnostyce medycznej

Badanie rezonansem magnetycznym wprowadziło nową jakość w diagnostyce. Dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego i fal elektromagnetycznych, w badaniu nie korzysta się z promieniowania X, a wykorzystuje naturalne właściwości medyczne ciała ludzkiego. Jest więc ono całkowicie nieszkodliwe. Nieinwazyjne, bezbolesne, bardzo dokładne, pozwala na wykonanie obrazów przestrzennych w 3D i jest pozbawione wszelkich efektów ubocznych.

Przeciwwskazaniem do badania RM jest obecność w organizmie pacjenta ciał obcych, zawierających części metalowe, takich jak: rozruszniki serca, pompy insulinowe, aparaty słuchowe, wewnątrzczaszkowe metalowe klipsy, metalowe implanty ortopedyczne, metaliczne drobiny w oku pacjenta, wkładki antykoncepcyjne domaciczne.

Osoby narażone w związku z pracą na obecność w ciele drobin metalu (np. hutnicy)  powinny skonsultować badanie z lekarzem, gdyż obecność metalowych ciał obcych może zakłócić wynik badania. Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, niemniej należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie badania wykonuje się metodą RM

Korzystając z rezonansu magnetycznego można zdiagnozować prawie wszystkie narządy:

  • Kręgosłup: bóle, ocena mięśni i więzadeł, stany zapalne, guzy, przerzuty, zwyrodnienia,
  • Głowa: bóle, zawroty, widzenie, obrazowanie mózgu i naczyń, udary, zmiany ogniskowe,
  • Kończyny i stawy: więzadła, zwyrodnienia, stany zapalne, nowotwory, obraz struktury kości,
  • Jama brzuszna: badanie narządów miąższowych i naczyń krwionośnych,
  • Miednica mała: macica, jajniki, gruczoł krokowy, odbytnica,
  • Serce: wady wrodzone i nabyte, zapalenia mięśnia, zmiany niedokrwienne, kardiomiopatia.

Zakres badań RM ich dokładność pozwalają na wcześniejsze rozplanowanie i przygotowanie wielu zabiegów i operacji.

Kto i gdzie wykonuje badania metodą RM

Dzięki współpracy służby zdrowia z inwestorami w branży medycznej o zasięgu europejskim, możliwe jest powstawanie wielomodułowych ośrodków diagnostycznych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przykładem może być centrum diagnostyczne Affidea zlokalizowane na terenie Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Zobacz rezonans magnetyczny w Affidea: https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/rezonans-magnetyczny/.


Materiał partnera zewnętrznego