Psychodietetyka – czyli jak podejść do diety od strony psychologii?

0
611
zielone jabłko na kobiecej dłoni
Psychodietetyka to złożona dziedzina – łączy bowiem w sobie wiedzę dotyczącą dietetyki, medycyny oraz psychologii | fot.: materiał partnera

Jedzenie jest bardzo ważną częścią życia człowieka. Niestety, nierzadko jest też powodem problemów. Nadwaga, otyłość, zaburzenia odżywiania – to bardzo częste problemy. Skala nadwagi i otyłości wśród ludzi jest już problemem alarmującym, dotyka nawet dzieci. Czasami nawet próba poradzenia sobie z nadwagą i przechodzenie na kolejne diety nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Niekiedy bowiem źródło problemów tkwi w umyśle. I tutaj właśnie pomaga psychodietetyka. Czym konkretnie jest psychodietetyka? Dlaczego procesy psychologiczne są ważne podczas diety? Jak i komu pomaga psychodietetyk? Czytaj dalej!

Czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyka to złożona dziedzina – łączy bowiem w sobie wiedzę dotyczącą dietetyki, medycyny oraz psychologii. Coraz więcej osób jest świadomych tego, jak bardzo sposób odżywiania wpływa na życie. Coraz więcej osób chce rozpocząć walkę ze swoim ciałem i uzyskać idealną sylwetkę – stracić nadwagę czy pracować nad muskulaturą. To chwalebne i godne pochwały – zdrowa dieta, aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia są bardzo chwalebne. Warto propagować taki styl życia, by więcej osób miało szansę zachować zdrowie i zdrową sylwetkę.

Samo przejście na dietę nie jest jednak łatwe, a wytrwanie na diecie to naprawdę ogromne wyzwanie. Psychodietetyk to osoba, która nie tylko pomoże ułożyć odpowiednią dietę, ale też ktoś, kto pomoże w niej wytrwać.

Jaką role odgrywają procesy psychologiczne podczas przestrzegania diety?

Każdy, kto chociaż raz był na diecie, wie jak ogromną rolę odgrywa motywacja do działania. Jedzenie jest bardzo ważną częścią życia, jest też przyjemne. Nawyki żywieniowe z kolei kształtują się już od dzieciństwa i mogą ukształtować się w sposób nieprawidłowy.

Rezygnacja z diety, poddanie się, podjadanie – to bardzo często spotykane problemy. Podobnie jak zajadanie stresu – objadanie się, bo przynosi to ulgę i pomaga zredukować stres, który nagromadził się w organizmie. To wszystko problemy, które wypływają wprost z psychiki danego człowieka.

Podobnie jest przy zaburzeniach odżywiania – narzucanie sobie restrykcyjnych, głodowych diet, zbyt ciężkich i długich treningów, kompulsywne objadanie się – to problemy, które mają swój początek w psychice. Związane są często z poczuciem nieakceptacji, niską samooceną, czy chęć przejęcia kontroli nad całym ciałem, które daje namiastkę odzyskania kontroli nad życiem.

Czynniki psychologiczne odgrywają ogromną rolę podczas diety. Mogą oddziaływać na nią źle, sprawić, że będzie ona nieudana lub wpędzić nawet w zaburzenia odżywiania. Mogą jednak działać też motywująco i pozwolić pracować nad nowymi, lepszymi nawykami żywieniowymi.

W czym i komu może pomóc psychodietetyk?

Psychodietetyk to osoba, która w swojej pracy stosuje podejście holistyczne – traktuje ciało i umysł człowieka jako nierozerwalną całość i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na schudnięcie i zachowanie prawidłowej masy ciała wpływa nie tylko to, co się je, ale też to, co się dzieje w umyśle.

Psychodietetykami zostają psychologowie, dietetycy, lekarze, pielęgniarki i inni przedstawiciele zawodów medycznych, którzy zdobędą wiedzę z dziedziny psychodietetyki. Skorzystaj z pomocy psychodietetyka jeśli masz nadwagę, cierpisz z powodu otyłości lub niedowagi, a wszystkie stosowane do tej pory przez Ciebie diety zawodziły.

Skorzystaj też z jego pomocy, jeśli chcesz przejść na dietę i potrzebujesz do tego odpowiedniej wiedzy, a także motywacji do działania. Zgłoś się również, jeśli masz nieprawidłowe nawyki żywieniowe i chcesz je zmienić, ale brakuje Ci wsparcia i wiedzy, a także wtedy, jeśli nie akceptujesz swojego wyglądu.

Psychodietetyk pomaga też osobom z zaburzeniami odżywiania – anoreksją, bulimią, zespołem gwałtownego objadania się i przy wielu innych zaburzeniach tego typu.

Jak wygląda wizyta u psychodietetyka?

Jeśli potrzebny Ci psychodietetyk, Warszawa to miejsce, w którym łatwo znajdziesz pomoc. W tym celu zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/ – najlepiej skorzystać z pomocy osób doświadczonych. A jak wygląda wizyta u psychodietetyka?

Przede wszystkim nie musisz się bać – to nie jest osoba, która zacznie krytykować Twój wygląd i Twoje wybory. Na samym początku psychodietetyk będzie ustalał z jakim problemem się zgłaszasz i do jakiego celu chcesz dążyć. Zbierze też wiedzę na Twój temat. Może pytać o nawyki żywieniowe, o problemy z wagą, a także o to w jakich okolicznościach nasilają się problemy z właściwym odżywianiem.

Wizyta u psychodietetyka przypomina wizytę u psychologa – psychodietetyk będzie się starał poznać Cię i zrozumieć, by móc kompleksowo Ci pomóc.

Materiał partnera