Odetchnij zimą, czyli jak zadbać o zdrowe zatoki i drożny nos

0
1272
Ból gardła i zapalenie krtani
Zapalenia zatok nie możemy bagatelizować, bo następstwa nieleczonej infekcji zagrażają życiu i wpływają na późniejsze funkcjonowanie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zapalenie zatok i nieżyt nosa wywołują najczęściej rhinowirusy, wirus grypy oraz paragrypy. Wystarczy wyjść z rozgrzanego pomieszczenia na mroźne powietrze bez czapki i w rozpiętej kurtce, żeby osłabić organizm i ułatwić wirusom rozpoczęcie infekcji. Jednak nawet zimą można skutecznie bronić się przed katarem i chorymi zatokami.

Nieżyt nosa i zapalenie zatok

Przy przeziębieniach, które w okresie zimowym osiągają swoje apogeum, często występuje też zapalenie zatok. Nie zawsze jednak daje o sobie znać lub traktuje się je tylko jako ciężki nieżyt nosa. Zapalenie zatok przy przeziębieniu lubi przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczanie nosa i udrażnianie dróg oddechowych, kiedy tylko pojawi się katar. Na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej może dojść do ostrego zapalenia zatok. Przy infekcji wirusowej pojawia się wodnisty katar, a przy zakażeniu bakteryjnym ropna wydzielina. Chory odczuwa bóle głowy i rozpieranie w okolicy zainfekowanej zatoki, ma uczucie zatkanego nosa, jest rozbity i brakuje mu apetytu. Infekcji towarzyszy też gorączka. Ostre zapalenie zatok charakteryzuje się dużą intensywnością objawów i stosunkowo krótkim czasem trwania. Diagnozuje się je, jeśli proces zapalny nie utrzymuje się dłużej niż 4 tygodnie. Oprócz ostrego zapalenia zatok wyróżnia się nawracające ostre zapalenie zatok (w ciągu roku infekcja występuje przynajmniej 4 razy i trwa 7-10 dni), zapalenie podostre, w którym stan zapalny utrzymuje się od 4 do 12 tygodni oraz przewlekłe zapalenie zatok. Ostatni rodzaj infekcji może utrzymywać się nawet przez 12 tygodni, a jest efektem źle leczonego ostrego lub podostrego stanu zapalnego. Długotrwałej infekcji oprócz standardowych objawów towarzyszy upośledzenie lub utrata węchu. Przyczyną przewlekłego charakteru choroby jest zalegająca w jamach nosowych gęsta, śluzowa wydzielina, która powoduje niedrożność zatok i nieżyt nosa.

Zapalenie zatok i sposoby leczenia

Stany zapalne zatok czołowych, szczękowych, sitowych lub zatoki klinowej wymagają dokładnego leczenia. Zaniedbana infekcja może prowadzić do zmian przerostowych w błonie śluzowej nosa oraz tworzenia się torbieli. W ciężkich przypadkach powikłań dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub ropnia mózgu i oczodołów, co zagraża życiu i wymaga interwencji chirurgicznej. Nieprawidłowo leczona infekcja prowadzi do stanów chorobowych zatok utrzymujących się przewlekle i utrudniających codzienne funkcjonowanie. Przy zdiagnozowanym wirusowym zapaleniu zatok podejmuje się leczenie objawowe polegające na stosowaniu przez chorego leków obkurczających naczynia błon śluzowych oraz leki mukolityczne rozrzedzające zalegającą wydzielinę. Do powszechnie zalecanych substancji leczniczych należą farmaceutyki zmniejszające lepkość śluzu, które zawierają bromheksynę oraz ambroksol. Leki na katar i ból zatok, takie jak np. Acatar Zatoki to połączenie pseudoefedryny obkurczającej śluzówkę nosa i zatok z ibuprofenem. Pseudoefedryna pomaga pozbywać się zalegającej wydzieliny i sprawia, że nos i zatoki stają się drożne, a stan zapalny w okolicach zatok się zmniejsza. Lek wydawany bez recepty ma w swoim składzie również działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie ibuprofen, który likwiduje stan zapalny i łagodzi bóle głowy. Problemem przy zapaleniu zatok jest niedrożność nosa i ujścia zatok oraz zaleganie w nich wydzieliny. Żeby przywrócić fizjologiczne funkcje nosa i usprawnić działanie aparatu rzęskowego, zatoki trzeba regularnie oczyszczać.

Stosuje się do tego hipertoniczny roztwór chlorku sodu w postaci aerozolu, który pomaga usunąć wydzielinę zapalną, udrażnia nos i dodatkowo nawilża śluzówkę. Oprócz przyjmowania leków obkurczających śluzówkę i rozrzedzających śluzową wydzielinę, można pomóc sobie domowymi sposobami, stosując ciepłe okłady w miejscach, gdzie odczuwa się ból i uczucie rozpierania czaszki. Woreczek wypełniony podgrzaną solą lub gorący kompres spowodują naturalne oczyszczanie zatok – wydzielina pod wpływem ciepła zacznie się rozrzedzać, co ułatwi jej odpływanie z zakażonych miejsc. Wygodna forma leku na katar i chore zatoki działająca przez dłuższy czas to tabletki na katar, które pomagają pozbywać się zalegającej wydzieliny oraz zwalczają stan zapalny błony śluzowej nosa.

Zapalenia zatok nie możemy bagatelizować, bo następstwa nieleczonej infekcji zagrażają życiu i wpływają na późniejsze funkcjonowanie. Bez względu na charakter choroby należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię.


Materiał partnera zewnętrznego