Od jakiego wieku można nosić soczewki kontaktowe?

0
880
dziewczynka soczewki kontaktowe
Najlepiej nauczyć dziecko obsługi soczewek w codziennych rytuałach i wytłumaczyć mu, dlaczego odpowiednia higiena jest tak ważna | fot.: materiał partnera

Noszenie soczewek kontaktowych ma wiele zalet – dzięki dobrze dopasowanej soczewce możemy widzieć w doskonałej ostrości i nic nie ogranicza pola widzenia. Dodatkowo używanie soczewek jest komfortowe i całkowicie bezpieczne, a wiele osób z czasem niemal o nich zapomina. W soczewkach bez przeszkód można uprawiać wszelkie sporty, czy to pływanie, czy narciarstwo, czy też piłkę nożną, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, od jakiego wieku można je nosić. W końcu skoro ten sposób na korekcję wzroku jest wygodny dla dorosłych, to dlaczego miałby nie sprawdzić się u dzieci?

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

W Unii Europejskiej ani w Polsce nie ma żadnych prawnych regulacji odnośnie do wieku odpowiedniego na rozpoczęcie używania soczewek kontaktowych. Całe „zamieszanie” w tym temacie dotyczy opanowania umiejętności prawidłowej pielęgnacji i noszenia soczewek przez najmłodszych, co w dużej mierze zależy od ich dojrzałości, a nie od konkretnego wieku. Zatem o tym, czy dane dziecko jest gotowe soczewki powinni zadecydować rodzice po konsultacji ze specjalistą – optometrystą. Z obserwacji prowadzonych w społeczeństwie wynika, że dzieci, których rodzice regularnie noszą soczewki, szybciej i chętniej uczą się ich obsługi niż te, które nie wiedzą, czym w ogóle soczewki są. Z medycznego punktu soczewki kontaktowe mogą być zakładane nawet niemowlakom i czasem zdarza się, że w wyniku różnych skomplikowanych wad wzorku lekarze zalecają takie rozwiązania. Generalnie jednak specjaliści uważają, że noszenia soczewek kontaktowych z powodzeniem można uczyć dzieci między 6 a 8 rokiem życia.

Moje dziecko nosi soczewki. O czym muszę pamiętać?

Dziecko noszące soczewki to wciąż dziecko, które uczy się wielu różnych umiejętności i nie zawsze jest świadome ich konsekwencji. Rolą rodzica jest obserwowanie i pomaganie dziecku w nauczeniu się całego procesu zakładania i zdejmowania soczewek, co oznacza, że dorosły także musi posiadać wiedzę w tym temacie. Najlepiej nauczyć dziecko obsługi soczewek w codziennych rytuałach i wytłumaczyć mu, dlaczego odpowiednia higiena jest tak ważna. Na początku warto towarzyszyć dziecku w łazience podczas zakładania czy zdejmowania soczewek i pilnować, czy umyło ono ręce, dopasowało najlepszą technikę aplikowania soczewki do siebie i czy codziennie wymienia płyn w pojemniczku. Tutaj rada – w początkowych etapach nauki zaleca się kupienie dziecku soczewek kontaktowych jednodniowych, dzięki którym utrzymanie higieny będzie łatwiejsze, ale i podczas drobnych wypadków, jak np. zrzucenie soczewki na podłogę czy zgubienie jej, straci się jedynie parę na dzień, a nie na cały miesiąc.

Najważniejsza jest odpowiedzialność

soczewki kontaktowe
Korzystając z soczewek kontaktowych nie ma potrzeby wymieniania okularów co rok, bo przy regularnych kontrolach łatwo dopasować nowe soczewki | fot.: materiał partnera

Wbrew pozorom, dzieci szybko uczą się obsługi soczewek kontaktowych i nie poświęcają im zbytniej uwagi – czasem wręcz o nich zapominają. Dlatego rolą rodzica jest pilnowanie tego, czy dziecko rzeczywiście ściągnęło soczewki na noc. Specjaliści nie zalecają najmłodszym noszenia soczewek całodobowych, bo wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób oka. Lepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której dziecko zaśnie w soczewkach, bo jeśli w trakcie snu np. potrze się po oku, może obudzić się z podrażnionym i przekrwionym okiem, co z kolei prawdopodobnie zrazi go do korzystania z soczewek. Czujność należy się także nastolatkom, które potrafią przez długie nocne godziny przesiadywać przed komputerem lub telefonem. Dlatego bardzo ważna jest rozmowa i wyjaśnianie obsługiwania soczewek oraz wyrabianie w dzieciach rytuałów, np. że po kolacji ściągają soczewki i zakładają okulary, dając oczom odpocząć. Co ciekawe, soczewki kontaktowe to dobry pomysł w przypadku dzieci także pod względem ekonomicznym – do 21-22 roku życia oko rośnie, więc wady refrakcji mogą zmieniać się bardziej dynamicznie. Korzystając z soczewek kontaktowych nie ma potrzeby wymieniania okularów co rok, bo przy regularnych kontrolach łatwo dopasować nowe soczewki. Te z kolei najlepiej zamawiać w większych ilościach przez internet, w sprawdzonych sklepach z certyfikatami, jak np. BezOkularow.pl (https://www.bezokularow.pl).

Materiał partnera