Objawy, skutki oraz leczenie dysfunkcji związanych z prawidłową pracą kręgosłupa

0
1477
kobieta tyłem trzymająca się za szyję
Deformacje, zaburzenia w obrębie kręgów, jak również nieprawidłowa praca mięśni posturalnych często uwidacznia się w drażliwych, problematycznych i dokuczliwych objawach | fot.: stock.adobe.com

Zmęczenie, stres, niewygodna pozycja, przeciążenia to główne przyczyny tworzenia się wad postawy, jak również dokuczliwych problemów z kręgosłupem. Tego rodzaju deformacjom towarzyszy nieprzyjemny ból, a nieleczone skutki schorzeń mogą znacznie obniżyć komfort życia. Jakiego rodzaju problemy z kręgosłupem najczęściej diagnozowane są u pacjentów? Jakie tym schorzeniom towarzysza objawy? Jak skutecznie zadbać o postawę?

Problemy z kręgosłupem – diagnoza

Wady postawy, jak również wszelkie problemy dotyczące kręgosłupa to coraz bardziej popularne schorzenia, które stają się chorobą cywilizacyjną. Szybki tryb życia, stres oraz wykonywanie wszystkich czynności w pośpiechu sprzyja rozwojowi różnorakich dysfunkcji. Pogłębianie się bólu i nieprawidłowego ułożenia kręgów spowodowane jest również niewygodnym i niedostosowanym materacem, brak aktywności fizycznej czy zła dieta. Prawidłowa i trafiona diagnoza można zapobiec wielu skutkom ubocznym, jak również sprawi, iż życie stanie się lepsze i przyjemniejsze. Jak postawić prawidłową diagnozę? Jakie badania należy wykonać, aby określić stan kręgosłupa?

Do najważniejszych badań i czynności należy wizyta u rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Specjalistyczne testy oraz metody wykrywania tego rodzaju zaburzeń określą stan zdrowia pacjenta, jak również powstałe uchybienia. Testy te powinny być wspomagane dodatkowymi badaniami w postaci RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu.

Specyficzne objawy nieprawidłowej postawy kręgosłupa.

Deformacje, zaburzenia w obrębie kręgów, jak również nieprawidłowa praca mięśni posturalnych często uwidacznia się w drażliwych, problematycznych i dokuczliwych objawach. Do najczęściej spotykanych symptomów, określanych przez pacjentów zalicza się:

  • silny ból pleców,
  • zawroty głowy,
  • silne napięcie mięśni,
  • niedowład niektórych mięśni,
  • mrowienie ciała,
  • odrętwienia,
  • ogólne zmęczenie i rozdrażnienie,
  • wiele innych.

Zaniedbanie i brak reakcji na widoczne i odczuwalne objawy mogą spowodować wiele szkód w ciele człowieka, jak również doprowadzić do innych dodatkowych dysfunkcji. Skutkiem nieleczonych problemów z kręgosłupem mogą być: zaburzenia rozwoju narządów wewnętrznych, zaburzenia wentylacji płuc, problemy z pracą serca czy utrudnienia w fizycznym oraz psychicznym.

Leczenie i działania poprawiające kondycję kręgosłupa.

Działania profilaktyczne, jak również zabiegi rehabilitacyjne pozwolą pozbyć się uciążliwego bólu, jak również pozytywnie wpłyną na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Do najczęściej stosowanych terapii zalicza się:

  • zabiegi manualne, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów – ćwiczenia bierne, czynne, masaże, terapia punktowa, itp.
  • zabiegi z wykorzystanie fizykoterapii – kąpiele, wirówki, krioterapia, stosowanie ultradźwięków, pola magnetycznego,
  • zabiegi profilaktyczne zalecane dzieciom – ćwiczenia korekcyjne grupowe oraz wykonywane w domu,
  • ćwiczenia wzmacniające – trening na siłowni, aktywny tryb życia, pływanie,
  • TENS – działania niwelujące ból za pomocą prądów stymulujących nerwy.

Wszelkie działania stosowane w walce z bólem kręgosłupa powinny być dobrane zarówno do rodzaju schorzenia, jak i stanu zdrowia, możliwości i predyspozycji poszczególnych, indywidualnych pacjentów. Przed zabiegiem należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, a metody działania dostosować do objawów oraz oczekiwań dotyczących terapii.

MJA