Niedobór magnezu: jak się przed nim uchronić?

0
1209
Skurcze nóg
Magnez może występować jako wolny kation (Mg2+) w roztworach wodnych lub jako mineralna część związków takich jak chlorki, wodorotlenki i węglany. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Magnez to jeden z ważniejszych pierwiastków, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego zmniejszona ilość może się objawiać wieloma uciążliwymi dolegliwościami i mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego problemu nie można lekceważyć. Dowiedz się, jak utrzymać optymalny poziom magnezu.

Magnez może występować jako wolny kation (Mg2+) w roztworach wodnych lub jako mineralna część związków takich jak chlorki, wodorotlenki i węglany. Wykazuje wielopłaszczyznowe działanie w organizmie, dlatego ważne jest zadanie, by go nie brakowało w organizmie.

Znaczenie pierwiastka dla organizmu

Magnez zalicza się do kofaktorów uczestniczących w ponad 300 reakcjach enzymatycznych. Wspiera m.in. procesy metaboliczne, biorąc udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Wspomaga również pracę układów:

  • nerwowego – zapewnia transmisję impulsów nerwowych do wszystkich narządów i wspiera funkcjonowanie mózgu;
  • mięśniowego – wpływa na pracę mięśni (rozkurcz i skurcz);
  • sercowo-naczyniowego – wspomaga funkcjonowanie serca.

Zapotrzebowanie na magnez – normy

Zastanawiasz się, jak ocenić ile magnezu potrzebuje Twoje ciało, aby prawidłowo funkcjonować? Zapotrzebowanie organizmu na magnez uzależnione jest m.in. od płci oraz wieku. Zgodnie z ustaleniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjmuje się następujące normy:

  • mężczyźni powyżej 18 lat – 350 mg na dobę,
  • kobiety powyżej 18 lat – 300 mg na dobę.

Obniżony poziom magnezu będzie zatem występował w przypadku długotrwałego dostarczania go w ilości mniejszej, niż wynika to z zapotrzebowania.

Jak zwiększyć poziom magnezu w organizmie?

Aby zapewnić organizmowi optymalną ilość magnezu, warto pamiętać o:

  • dobrze zbilansowanej diecie

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć orzechów, produktów pełnoziarnistych i zbożowych, ryb, owoców morza, roślin strączkowych, jagód i bananów.

  • uzupełnianiu poziomu elektrolitów

Chociaż spożywanie wody mineralnej pomaga uzupełnić poziom magnezu, sama woda to za mało – niezbędne mogą okazać się elektrolity, np. w formie tabletek musujących Oryal. Dzięki takiej postaci preparat szybko nawadnia organizm i dostarcza porcję niezbędnych substancji, w tym magnezu.


Materiał partnera zewnętrznego