Nadciśnienie tętnicze groźniejsze, niż myślisz! Jak mu przeciwdziałać?

0
1008
Nadciśnienie tętnicze
Prawidłowe wartości ciśnienia mieszczą się w zakresie 120-129 mmHg/80-84 mmHg | fot.: StockAdobe.com

Obecnie w Polsce odnotowuje się coraz więcej zachorowań na nadciśnienie tętnicze. W 2018 roku ich liczba zwiększyła się o 194 tysiące w porównaniu z rokiem 2013. Szacuje się, że w naszym kraju u około 31,5% dorosłej populacji zdiagnozowano to schorzenie. Według danych cierpi na nie 4,3 mln mężczyzn i 5,6 mln kobiet. Nadciśnienie tętnicze może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne tj. udar, zawał, retinopatie lub choroby nerek. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i leczenie.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Prawidłowe wartości ciśnienia mieszczą się w zakresie 120-129 mmHg/80-84 mmHg. Nieznaczne ich podwyższenie mieści się jeszcze w granicach normy, ale jest sygnałem ostrzegawczym o narastającym problemie. O nadciśnieniu tętniczym możemy mówić w momencie gdy wartość ciśnienia skurczowego jest wyższa niż 140 mmHg, natomiast ciśnienie rozkurczowe przekracza 90 mmHg. Zasada ta odnosi się zarówno do osób w młodych, średnim i starszym wieku. Należy jednak pamiętać o tym, że nadciśnienie tętnicze może dotykać także dzieci i nastolatków. W przypadku tak młodych ludzi do jego rozpoznania wykorzystuje się specjalne siatki centylowe.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Oprócz pierwotnego nadciśnienia tętniczego, w rozwoju którego nie możemy wskazać konkretnej przyczyny, posiadamy szereg chorób i czynników mogących doprowadzić do jego wystąpienia. Do chorób w przebiegu których najczęściej mamy do czynienie z nadciśnieniem należy m.in.: zespół Cushinga, zespół Conna, przewlekłe choroby nerek, guz chromochłonny, zwężenie aorty i obturacyjny bezdech senny. Jednakże schorzenie to może wystąpić także u osób, które: mają problemy z nadwagą lub otyłością, nadużywają alkoholu, spożywają duże ilości soli, palą papierosy i posiadają niską aktywność fizyczną.

Profilaktyka

W przypadku zagrożenia rozwojem nadciśnienia tętniczego powinniśmy w pierwszej kolejności zmienić swój styl życia.  Dotyczy to zarówno naszej diety jak i aktywności fizycznej.

Osobom u których może wystąpić takie schorzenie zaleca się ograniczenie spożycia soli do

Zaleca się także zwiększenie aktywności fizycznej do wysiłku trwającego dłuższej niż 30 minut przynajmniej 5 razy w tygodniu. Wskazane jest także rzucenie palenia, jeśli występuje u nas taki problem.

Pomimo tego, że nadciśnienie tętnicze jest groźną chorobą z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi wystarczy zaledwie kilka zmian w naszym życiu, aby uniknąć jego rozwoju lub mieć nad nim lepszą kontrolę. Niezwykle istotne jest także profilaktyczne badanie się pod tym kontem i przestrzeganie zaleceń lekarza, a także regularne przyjmowanie leków jeśli doszło już u nas do wystąpienia takiego problemu.


ANA