Leki za granicą – jakie można i warto zabrać ze sobą, a na które należy uważać?

0
944
pakowanie apteczki podróżnej
Apteczka podróżna to podstawowe wyposażenie każdej torby wakacyjnej | fot.: stock.adobe.com

Wyjeżdżasz za granicę i nie wiesz jakie leki możesz zabrać ze sobą? Sprawdź jak zorganizować swoją apteczkę podróżną i uniknąć niepotrzebnych problemów.

Apteczka podróżna to podstawowe wyposażenie każdej torby wakacyjnej. Czasem może wydawać się zbędnym ciężarem, jednak z pewnością świadomość, że się ją ze sobą ma poprawia poczucie komfortu w trakcie wakacji, szczególnie tych zagranicznych. Przygotowując się na wyjazd do innego kraju należy zwrócić uwagę na to jakie leki warto mieć ze sobą i w jakich ilościach, a jakie mogą znaleźć się na liście leków niedozwolonych w danym kraju, a przewożenie ich może nawet skończyć się więzieniem.

Co warto spakować?

Wyjeżdżając za granicę należy zabrać ze sobą z pewnością te leki, które stosujemy przewlekle. Leki należy przewozić spakowane w oryginalne opakowanie z ulotką. Ilość leku, jaką ze sobą zabierzemy nie powinna znacznie przekraczać stosowanego przez nas dawkowania na czas pobytu za granicą. Oprócz leków na choroby przewlekłe warto zabrać ze sobą profilaktycznie. Dobrze mieć ze sobą coś na wypadek problemów żołądkowych i zatruć, o które na wyjazdach nietrudno: coś rozkurczowego, krople żołądkowe, węgiel aktywny, do tego jakieś probiotyki, które nie wymagają przechowywania w niskich temperaturach. Warto zadbać także o coś na wypadek wystąpienia alergii i spakować ze sobą wapno, krople do nosa oraz żele na ugryzienia, jak fenistil, czy ulganol. W podręcznej apteczce dobrze mieć także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Tutaj jednak należy upewnić się, czy lek przez nas spakowany nie zawiera substancji niedozwolonych w kraju, do którego wybieramy się.

Na jakie leki należy uważać?

Do leków ryzykownych należą między innymi tramadol, który powszechnie stosowany jest choćby w Wielkiej Brytanii, zaś zakazany w Egipcie. Podobnie sprawa ma się z popularną kodeiną, substancją wielu leków. Jeśli konieczne jest przez nas stosowanie któregoś leku z grupy ryzyka należy mieć ze sobą specjalne zaświadczenie od lekarza. Do tej grupy należą leki dostępne na receptę, a które znajdują się w obwieszczeniu Ministerstwa Zdrowia o lekach zagrożonych brakiem dostępności. Również na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce „informacje dla podróżnych” znajdziemy listę zabronionych preparatów na danym terenie. Oprócz wspomnianych kodeiny i tramadolu należą do nich także opioidy i pseudoefedryny zakazane na terenie Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki. Dlatego ważne jest mieć ze sobą odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Dodatkowo przewożąc leki psychotropowe, bądź narkotyczne należy mieć kopię recepty lekarskiej. O zaświadczenie lekarskie należy zadbać również przewożąc wszystkie leki w postaci zastrzyków, jak insulina, czy leki przeciwzakrzepowe. To dotyczy również leków, które nie wymagają recepty, jednak przewożone są w ilości większej niż pięć opakowań.

Podróże zagraniczne są świetną formą spędzania wakacji. Zadbajmy przy tym o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, przygotowując wcześniej naszą apteczkę tak, by nie narażać się na niepotrzebne ewentualne nieprzyjemności za granicą.

APU