W jaki sposób wybrać gryf olimpijski?

0
895
gryf olimpijski
Część osób zastanawia się czy możliwe jest złamanie gryfu olimpijskiego. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że do takich sytuacji niemalże nie dochodzi | fot.: stock.adobe.com

W XXI wieku siłownia cieszy się dużą popularnością. Zarówno młodzi ludzie, jak i Ci nieco starsi dbają o swoją sylwetkę, w konsekwencji tego typu miejsca publiczne są bardzo chętnie odwiedzane. Możliwe jest również zrobienie siłowni domowej, a jednym z najważniejszych elementów jest odpowiedni gryf, którego wybór wbrew pozorom jest dość problematyczny. Jakie rodzaje gryfów możemy wyróżnić? Czym jest wskaźnik PSI i dlaczego jest tak istotny? Czy możliwe jest złamanie się gryfu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Jakie rodzaje gryfów możemy wyróżnić?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować gryf olimpijski, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pręt (lub drążek), który jest standardowym elementem składowym sztangi do ćwiczeń. Na niego nakładane są obciążenia po obu stronach, a końce zabezpieczane są za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanych śrub. Dzięki temu możliwe jest łatwe i szybkie zwiększenie ciężaru całej konstrukcji. Gryf olimpijski jest powszechnie stosowany podczas wykonywania siłowych ćwiczeń. Możemy go podzielić na 4 rodzaje: gryfy prosty, łamane, krótkie i kratownice. Te pierwsze doskonale sprawdzają się do treningu klatki piersiowej, natomiast egzemplarze łamane umożliwiają skuteczniejszą pracę szczytu głowy mięśnia. 

Czym jest wskaźnik PSI i dlaczego jest tak istotny?

Wybierając gryfy olimpijskie warto zwrócić uwagę na wskaźnik PSI. Mówi nam o tym, jaka może być największa siła oddziałująca na sprzęt, nie powodując przy tym trwałych odkształceń czy też uszkodzeń. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to maksymalny ciężar, jaki możemy założyć na dany element. Dla naszych potrzeb wskaźnik PSI wyrażany jest z reguły w kilogramach. Warto jednak zapamiętać standardową i dosyć łatwą zasadę, która mówi, że im większy jest wskaźnik PSI, tym lepszy jest gryf olimpijski. Stal powyżej 210 000 PSI uznawana jest za wysokiej klasy. 

Czy możliwe jest złamanie się gryfu?

Część osób zastanawia się czy możliwe jest złamanie gryfu olimpijskiego. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że do takich sytuacji niemalże nie dochodzi. Jeśli chodzi o połączenie gryfu z obciążeniami – to dość problematyczny temat. W przypadku dużego obciążenia będziemy mogli zauważyć, że gryf olimpijski wygnie się, a niekiedy odegnie na trwale. Nie tylko popsuje to jego estetykę, bowiem utrudni również ćwiczenia. W przypadku wygięcia powinniśmy wymienić gryf olimpijski na nowy. 

Materiał partnera