Czy warto zdecydować się na usługi trenera personalnego?

0
646
młoda kobieta i trenerka na sali gimnastycznej
Większość z nas pracuje ciężej, gdy robi to w obecności innych. Wynajęcie trenera personalnego może zapewnić Ci zastrzyk energii, którego potrzebujesz, by rozpocząć regularne ćwiczenia | fot.: stock.adobe.com

Nie można oprzeć się wrażeniu, że panuje ogólne przekonanie, że wynajęcie trenera personalnego do pomocy w ćwiczeniach to coś, na co stać tylko najbogatszych. O ile było to całkiem zgodne z prawdą jeszcze kilkanaście lat temu, obecnie korzystanie z usług trenerów personalnych staje się coraz bardziej popularne. Czy jest to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Pomoc doświadczonego trenera personalnego może okazać się nieoceniona. Dlaczego?

Po pierwsze – motywacja do treningu

Większość z nas pracuje ciężej, gdy robi to w obecności innych. Wynajęcie trenera personalnego może zapewnić Ci zastrzyk energii, którego potrzebujesz, by rozpocząć regularne ćwiczenia.

Kompetentny szkoleniowiec będzie w stanie stworzyć jasny plan treningowy, z konkretnymi celami, do których będziesz mógł dążyć, i których osiągnięcie w danym okresie czasu będzie zupełnie realne. A nic nie pobudza do dalszej pracy bardziej, niż świadomość pomyślnego i konsekwentnego „zdobywania kolejnych szczytów”.

Ciężko Ci trzymać się programu treningowego? Nie udaje Ci się wprowadzić wykonywania ćwiczeń do codziennej rutyny? Skorzystanie z usług trenera personalnego może być rozwiązaniem twojego problemu. Taki mentor może pociągnąć Cię do odpowiedzialności za swoje postanowienia i pomóc Ci pokonać wszystkie wymówki, których używasz do usprawiedliwienia lenistwa. O wiele trudniej odpuścić sobie dzień na siłowni, jeżeli wiesz, że ktoś tam na Ciebie czeka.

Po drugie – przejrzystość i pewność siebie

Ogromna ilość informacji na temat sportu i zdrowego stylu życia, do jakich mamy dostęp, może być dezorientująca. Jedni polecają treningi na czczo, inni tylko po jedzeniu. Najpierw trening aerobowy, potem siłowy, czy może na odwrót? Planów treningowych dostępne są setki i każdy z nich ma zarówno niezaprzeczalne zalety, jak i całkiem oczywiste wady.

Twój trener personalny może pomóc Ci sortować wiedzę na temat zdrowego stylu życia i pewnie prowadzić Cię przez krętą ścieżkę do „bycia fit”. A jeśli nie musisz martwić się o to, czy aby na pewno poruszasz się w dobrym kierunku, możesz całą swoją energię poświęcić na zdobywanie treningowych celów.

Warto też pamiętać, że – choć dla doświadczonych takie twierdzenia pewnie zdają się nie mieć sensu – dla początkującego siłownia może być dość przerażająca. Korzystanie z wiedzy dobrego instruktora to dobry sposób, żeby zdobyć pewność siebie w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń, korzystaniu z urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem, czy też nawet po prostu poruszaniu się po siłowni.

Po trzecie – ochrona przed kontuzjami

Kiedy zaczynasz przygodę z ćwiczeniami, niektóre z nich mogą okazać się bolesne. Oczywiście, może być to kwestia tego, że twój organizm nie jest przyzwyczajony do wykonywania pewnych ruchów pod obciążeniem, ale może być to też rezultat nieodpowiedniej techniki. Jeśli ta druga sytuacja jest prawdziwa, możesz nabawić się poważnych kontuzji. Ale gdy masz przy sobie doświadczonego instruktora, możesz mieć pewność, że taka komplikacja Cię nie dotknie.

Nie ma lepszego sposobu na optymalne dążenie do pożądanej sprawności fizycznej, niż wynajęcie trenera personalnego – zwłaszcza, gdy zaczynasz od zera.

JAD