Dieta bez nabiału – jak ją prawidłowo skomponować?

0
948
zamienniki mleka
Dla osób, które zmagają się z nietolerancją laktozy, rozwiązaniem problemu z przykrą reakcją na spożycie nabiału może być po prostu sięgnięcie po wyroby bez laktozy | fot.: materiał partnera

Twój organizm nie toleruje laktozy? Masz bardzo wrażliwy żołądek? A może chcesz przejść na dietę wegańską? W każdej z tych sytuacji możesz chcieć wyeliminować ze swojego jadłospisu nabiał, czyli wszelkie przetwory mleczne. Czy da się to zrobić, aby nadal jeść smacznie i zdrowo? Jak najbardziej tak! Zobacz, w jaki sposób to zrobić!

Co daje nabiał w diecie?

Przetwory mleczne są częścią zdrowej diety. Zgodnie z zaletami Instytutu Żywności i Żywienia powinno się spożywać każdego dnia co najmniej 2 duże szklanki mleka, które można zastąpić np. jogurtem, kefirem, a częściowo serami. Jednak nie każdy chce lub może spożywać nabiał.

Sytuacjami, w których warto go wykluczyć, jest np.:

  • zespół jelita wrażliwego,
  • nietolerancja laktozy,
  • alergia na mleko.

Przetworów mlecznych nie spożywają także weganie. Tymczasem nabiał jest istotnym źródłem białka, witamin i mikroelementów, w tym np. wapnia. Dlatego, jeśli chcesz lub musisz go wyeliminować z jadłospisu, musisz dobrze skomponować dietę.

Czym zastąpić nabiał?

Dla osób, które zmagają się z nietolerancją laktozy, rozwiązaniem problemu z przykrą reakcją na spożycie nabiału może być po prostu sięgnięcie po wyroby bez laktozy. Jest ich na rynku coraz więcej, więc ich znalezienie nie jest dużym wyzwaniem. Jednak w pozostałych przypadkach nabiał warto zupełnie wyeliminować ze swojego jadłospisu. A czym go zastąpić?

  • Mleko krowie czy kozie można zastąpić napojem roślinnym, np. sojowym czy migdałowym. Sprawdzi się jako dodatek do kawy, a także np. podstawa do stworzenia naleśników itp.
  • Jogurty czy kefiry również mają już swoje wegańskie odpowiedniki, często wzbogacone np. o witaminy B12 i D2 oraz wapń.
  • Masło możesz zastąpić tłuszczami roślinnymi, np. oliwą z oliwek, albo – zwłaszcza na kanapki – dojrzałym awokado.
  • Sery są również dostępne w wersji wegańskiej.
  • Śmietanę możesz zastąpić np. mlekiem kokosowym.

Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Jednak trzeba się liczyć z tym, że dostęp do zamienników nabiału, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, może być wyzwaniem.

Dieta Balance – prosty sposób na eliminację nabiału

Czasami, zwłaszcza na początku przygody z nowym jadłospisem, może być trudno znaleźć dobre zastępstwo dla produktów mlecznych. Często składniki, które są alternatywą dla nabiału, trzeba nieco inaczej przyrządzić, aby dobrze smakowały, a czasem – inaczej zaserwować. Dlatego wiele osób, które muszą lub chcą odrzucić nabiał, decyduje się na skorzystanie z usług firmy cateringowej.

Jednym z menu, z którego można skorzystać, jest np. Dieta Balance z Nice To Fit You. W posiłkach w ramach tego planu żywieniowego nie znajdziesz ani grama mleka i jego przetworów. Ponadto ogranicza ona do minimum ilość glutenu w daniach i bazuje na daniach z ryb, warzyw oraz owoców. Serwowane dania są lekkostrawne, przyjazne dla wrażliwego układu pokarmowego, a przy tym bardzo smaczne. A to najlepszy dowód na to, że odżywiając się lekko i wykluczając szkodliwe dla siebie składniki, można nadal cieszyć się pełną przyjemnością jedzenia. Spróbuj!

Materiał partnera