Co każdy z nas powinien wiedzieć o boreliozie?

0
2350
Dziadkowie na wsi na spacerze
Najlepszą profilaktyką jest unikanie zalesionych obszarów o dużej wilgotności w okresie letnim. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Borelioza to trudna do zdiagnozowania choroba, która potrafi latami być nierozpoznana. Wielu specjalistów ma problemy z jej prawidłowym wykryciem i często myli ją z innych chorobami, a to z powodu polimorficznego charakteru i mnogości objawów. To także stosunkowo nowa choroba, odkryta w 1975 roku. Warto dowiedzieć się o niej więcej, bo staje się dość popularną przypadłością, także w Polsce. Szerzą ją kleszcze, a latem w naszych lasach i parkach łatwo o ukąszenie. Nie ma szczepionki na boreliozę, stad bardzo istotna jest odpowiednia profilaktyka i znajomość specyfiki tej choroby, tak aby w porę móc rozpoznać objawy i zacząć leczenie. Co każdy z nas powinien wiedzieć o boreliozie?

Jak się uchronić przed boreliozą?

Najlepszą profilaktyką jest unikanie zalesionych obszarów o dużej wilgotności w okresie letnim lub prewencyjne przygotowanie się na wycieczki po takich terenach. Należy nosić długie i ciasne rękawy i nogawki, tak by kleszcz nie dostał się pod spód. Można też skorzystać z preparatów w sprayu odstraszających kleszcze, ale trzeba pamiętać, że nie dają one 100% ochrony. Po każdej wizycie w lesie czy parku konieczne jest obejrzenie siebie oraz dzieci. Kleszcze mogą mieć wielkość tak niewielką jak 1 mm, więc naprawdę uważnie należy obejrzeć każdy kawałek skóry, który był odkryty lub fragmenty, gdzie kleszcze mogły się dostać pod ubraniem. W przypadku znalezienia kleszcza trzeba go niezwłocznie usunąć – im szybciej, tym lepiej, ryzyko zarażenia boreliozą rośnie z dłuższym czasem ekspozycji na ugryzienie kleszczy. Jeśli uda się pozbyć pasożyta do 24 godzin, to jest duża szansa, że nie doszło do zakażenia boreliozą. Warto jednak i tak sprawdzić diagnostycznie, czy nie mamy patogenu.

Jakie wczesne objawy daje borelioza?

Borelioza ma fazowy przebieg, to choroba przewlekła obejmująca wiele narządów. Stąd trudność w jej diagnostyce, bo objawy są różne zależnie od etapu rozwoju choroby. Nie zawsze też choroba ma taki sam przebieg. Na początku zazwyczaj pojawia się tzw. rumień wędrujący. To rumień po kleszczu, który znajduje w miejscu ukąszenia. Pojawia się od 1 do 3 tygodniu po ukąszeniu, aczkolwiek nawet w połowie przypadków chorobowych nie występuje rumień. Rumień po kleszczu ma około 5 cm średnicy, nie swędzi i nie boli, za to jest ciepły w dotyku. Inne objawy boreliozy we wczesnym stadium to ból stawów oraz mięśni, zapalenie stawów, które wędruje, przemija i powraca, bolesny zespół korzeniowy, zaburzenia czucia i sztywność karku, zaburzenia rytmu serca, podwójne widzenie, nudność i wymioty. Zdarza się też uczucie zmęczenia, bóle głowy, problemy z miesiączkowaniem, zapalenia pęcherza czy zaburzenie potencji. To ostatnie jednak występuje dość rzadko, podobnie jak naciek limfocytarny (1 procent przypadków), czyli sinoczerwony guzek, który pojawia się kilka tygodni po ukąszeniu kleszcza. Najczęściej wczesne objawy mają charakter grypopodobny połączony z wystąpieniem rumienia. Chcesz wiedzieć więcej o boreliozie? Wejdź na stronę https://www.kleszcze.info.pl/borelioza.

Jakie wyróżnia się późne objawy boreliozy?

Uznaje się, że jeśli w pół roku po ukąszeniu pojawią się objawy boreliozy, to choroba jest o charakterze przewlekłym. Przewlekła postać boreliozy może przyjmować formę bardzo groźnych dla zdrowia objawów i schorzeń. Borelioza w późnym stadium występuje jako ACA, czyli zanikowe zapalenie skóry charakteryzujące się występowaniem sinoczerwonych przebarwień na dolnych kończynach. Taka choroba może się rozwinąć nawet lata po ukąszeniu. Inną formą boreliozy jest przewlekle zapalenie stawów lub zapalenie mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, które powoli daje objawy, postępuje z czasem i może przyjąć formę stwardnienia rozsianego. Zdarza się obwodowa neuropatia objawiająca się zaburzeniami czucia czy niedowładami. Jak widać, niezdiagnozowana, nieleczona borelioza po latach ukrycia może objawić się bardzo poważnymi, zagrażającymi życiu chorobami.

Jak diagnozować boreliozę?

Ze względu na możliwość przeistoczenia się boreliozy w groźne schorzenia oraz mnogość i różnorodność jej objawów, wczesna i prawidłowa diagnostyka ma kluczową rolę. Wskazane jest, ilekroć ugryzie nas kleszcz, nawet jeśli szybko usunęliśmy go ze skóry, poddać się badaniu laboratoryjnemu PCR, które wykrywa, czy doszło do zakażenia krętkiem boreliozy. Inną metodą na diagnostykę choroby, jeśli istnieje już podejrzenie, że doszło do zakażenia, są badania serologiczne EELISA oraz immunoblot Western blot. Warto podkreślić, że zdarza się, iż badanie serologiczne nie potwierdzi ani nie wykluczy w stu procentach choroby i tego, czy ma ona formę utajoną czy czynną. Powiązanie objawów z wynikami dopiero da podstawy do postawiania diagnozy. Ostre przebiegi choroby kwalifikują się do badania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jak przebiega leczenie boreliozy?

Dużo zależy od formy i przebiegu choroby, jednak standardowo leczenie obejmuje przyjmowanie antybiotyków przez okres od 3 do 4 tygodni. Dodatkowo przyjmuje się środki przeciwdziałające objawom, zależnie od tego jakie one są oraz probiotyki chroniące układ pokarmowy.

Źródła:

  • https://pulsmedycyny.pl/borelioza-objawy-diagnostyka-leczenie-876563
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/ukaszenia–uzadlenia-i-zadrapania,borelioza—objawy–profilaktyka–leczenie,artykul,1577850.html

Materiał partnera zewnętrznego