Chore stawy – jak sobie nimi radzić?

0
1471
kontuzje stawów
Najczęstszym czynnikiem wpływającym na ból jest nadmierne obciążenie stawu, które może być spowodowane intensywnymi treningami i aktywnością fizyczną | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Ból stawów bardzo często dotyka osoby w różnym wieku i wpływa na niego wiele czynników. Jeżeli nie jest on następstwem urazu mechanicznego, spowodowanym np. intensywnym wysiłkiem fizycznym, może zwiastować niebezpieczne choroby, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do kalectwa. Należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować objawów związanych ze stawami, ponieważ odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie. Leczenie bólu stawów jest zawsze uzależnione od jego przyczyn, dlatego warto dowiedzieć się jakie one są.

Co nazywamy bólem stawów?

Ból stawów, czyli inaczej artralgia dotyczy okolicy stawów i powstaje na skutek nieprawidłowości w nim samym i okolicznych strukturach, takich jak ścięgna, kaletka maziowa, czy wiązadła. Dla większości ból stawów kojarzony jest ze starością, jednak jest tylko po części prawda, ponieważ taka przypadłość może wystąpić u osób w każdym wieku, nawet u dzieci. Zazwyczaj dzieje się tak, że ból mija samoistnie po kilku dniach, jednak należy wtedy ograniczyć wysiłek i nie nadwyrężać go. Może się jednak zdarzyć, że objawy nie ustępują, a nasilają się. Może to być wynikiem ostrych infekcji lub chorób, które należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Na choroby stawów szczególnie narażone są osoby otyłe oraz spędzające dużą ilość czasu w pozycji siedzącej. Warto mieć na uwadze, że bóle stawów mogą wskazywać niekiedy na różne choroby, takie jakie toczeń rumieniowaty układowy lub RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Ból stawów występuje najczęściej w określonych miejscach, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć jego przyczynę.

Jakie są przyczyny bólu stawów?

Przyczyny bólu stawów mogą wynikać z najdrobniejszych urazów, a w najgorszych przypadkach nawet z zagrażających życiu chorób. Dlatego jeżeli zauważymy i odczujemy już pierwsze objawy, powinniśmy bacznie je obserwować i najlepiej szybko skonsultować z lekarzem, aby wykonał szereg badań i doradził w leczeniu. Najczęstszym czynnikiem wpływającym na ból jest nadmierne obciążenie stawu, które może być spowodowane intensywnymi treningami i aktywnością fizyczną. Do przeciążenia stawu może dojść również przez nadwagę, ponieważ np. mięsień czworogłowy uda napiera na rzepkę w kolanie i wyniszcza ją. Podobnie dzieje się ze stawem skokowym, który jest bardzo istotny przy utrzymaniu ciężaru ciała. Bardzo częstą przyczyna bólu stawów jest stan zapalny i infekcja toczące się w naszym organizmie. U osób starszych częstą przyczyną bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Trzeba jednak pamiętać, że także w tej grupie wiekowej zdarzają się choroby zapalne, takie polimialgia reumatyczna czy reumatoidalne zapalenie stawów. W najpoważniejszych przypadkach ból stawów może powodować dna moczanowa lub nowotwór chrząstki lub kości.

Metody leczenia chorych stawów

Jak można zauważyć, przyczyn bólu stawów jest sporo. W zależności od nasilenia bólu można zacząć od chłodzących okładów, przykładając do bolącego miejsca zimny kompres lub woreczek z kostkami lodu. Kolejnym sposobem pozbycia się tego problemu mogą być leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Na rynku farmaceutycznym można znaleźć wiele produktów, leków i suplementów bez recepty, które pomogą nam uporać się z uciążliwym bólem, który przynosi spory dyskomfort. I teraz warto zadać sobie pytanie, czy bardziej skuteczne są leki bez recepty czy na receptę? Odpowiedź można znaleźć w artykule, który znajduje się tutaj. Poza lekami i okładami można skorzystać z pomocy masażysty lub fizjoterapeuty, który pomoże złagodzić ból i częściowo pozbyć się problemu. W najgorszych przypadkach zaleca się metody bardziej inwazyjne, takie jak zastrzyki kolagenowe lub z kwasem hialuronowym, a w ostateczności operację chirurgiczną. Przy leczeniu stawów bardzo ważna jest zdrowa dieta, która powinna być bogata w witaminy i substancje odżywcze. Warto kupować produkty bogate w wapń, cynk i potas, które są głównymi budulcami naszych kości. W diecie na chore stawy nie powinno również zabraknąć chrząstek, galaretek i ryb.


Materiał partnera zewnętrznego