Ból głowy – z czego wynika i jak go pokonać?

0
1172
Ból głowy
Bóle głowy przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków, nie pozwalają zasnąć i są powodem dyskomfortu, warto więc znać przyczynę i sposób ich zwalczania | fot.: StockAdobe.com

Ból głowy jest bardzo powszechnym schorzeniem i jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. W niektórych przypadkach może być symptomem toczących się w organizmie procesów chorobowych, jednak zazwyczaj jest on samoistny. Może dotykać osób obu płci, występuje niezależnie od wieku, jednakże bóle napięciowe występują zwykle u młodych kobiet. Bóle głowy przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków, nie pozwalają zasnąć i są powodem dyskomfortu, warto więc znać przyczynę i sposób ich zwalczania.

Z czego może wynikać ból głowy?

Bóle głowy, w zależności od przyczyny, można podzielić na pierwotne, czyli samoistne oraz wtórne, czyli takie, które spowodowane są innymi schorzeniami. Do bólów pierwotnych zalicza się: migreny, bóle klasterowe oraz bóle typu napięciowego. Te ostatnie są najczęstszą przyczyną. Bóle migrenowe zaś wyróżniają się na tle innych tym, że często uprzedzają je symptomy zwiastujące. Zaliczamy do nich między innymi: nagłe zmiany nastroju, drażliwość, nadmierną ospałość i zmęczenie. Objawy te występują od kilku dni do kilku godzin przed wystąpieniem napadu bólu.

Mechanizm powstawania samoistnych bólów głowy jest inny niż w przypadku klasycznych dolegliwości bólowych, gdyż w obrębie mózgu nie ma zakończeń czuciowych. Uczucie dyskomfortu wywoływane jest uwalnianiem neuroprzekaźników lub zmianami zachodzącymi w nerwach i naczyniach. W tym przypadku przyczyna choroby jest często trudna do ustalenia, a objawy są nawracające i przewlekłe. Z kolei wtórne bóle głowy znikają wraz z wyeliminowaniem czynnika je powodującego. Mechanizm ich powstawania wiąże się z uciskiem naczyń wewnątrzczaszkowych, opon lub z urazami kości. Bóle głowy mogą być spowodowane między innymi przez:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zapalenie zatok, ucha, opon mózgowo-rdzeniowych,
  • choroby dziąseł, zębów, jamy ustnej,
  • choroby wirusowe, np. grypę,
  • urazy głowy,
  • substancje toksyczne, również jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków,
  • choroby oczu, np. jaskra,
  • nowotwory OUN,
  • udar krwotoczny mózgu.

Trzeba także pamiętać, że nie zawsze ból głowy jest symptomem chorób groźnych, a często jego przyczyną są sytuacje stresowe, zmęczenie lub wysiłek. Jednak warto skontaktować się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczyny bólu głowy.

Leczenie bólu głowy

Ulgę w bólu może przynieść stosowanie jednego z niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, np. zawierającego deksketoprofen. Substancja ta wykazuje się szybkim początkiem działania przeciwbólowego i można ten lek stosować w przypadku bólu ostrego na pusty żołądek. Pomocna może okazać się także gorąca kąpiel, zimne okłady na głowę lub odpoczynek w cichym, zaciemnionym pokoju. Jednakże w większości wyżej wymienionych przypadków niezbędna jest opinia lekarza oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia choroby podstawowej. Szczególnie istotne jest to w momencie, gdy bólom głowy towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak zaburzenia widzenia czy wymioty. Istotnym do postawienia diagnozy jest także rodzaj bólu (ostry, tępy, nagły, pulsujący), czas jego trwania oraz pora występowania. Niezbędne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.


Materiał partnera zewnętrznego