Proste sposoby na zachowanie naturalnego piękna

0
1520
Jak dłużej zachować młodośćJak dłużej zachować młodość
Aby upewnić się, że jesteś w pełni chroniony(a) przed promieniami słonecznymi, noś okulary przeciwsłoneczne, zakrywaj się i szukaj cienia, gdy jesteś na dworze, szczególnie w godzinach od 10 do 16 | fot.: Fotolia

Niektórzy twierdzą, że sekret piękna jest ukryty głęboko w słoikach z drogimi produktami. Bynajmniej. Małe rzeczy, które robisz każdego dnia, mogą dać twojemu ciału tyle paliwa, ile potrzeba by naładować, naprawić i wytrzymać stres codziennego życia. Zacznij już dziś od poniższych zdrowych nawyków, które sprawią, że będziesz wyglądać najlepiej, jak tylko się da.

1. Wysypiaj się

Aby zrozumieć, jak bardzo twoja skóra potrzebuje snu, wystarczy, że spojrzysz w lustro po nieprzespanej nocy. Badania to potwierdzają. W jednym z nich przeprowadzonym w 2013 r. w czasopiśmie „Sleep”, stwierdzono, że osoby pozbawione snu częściej miewały obrzęki, przekrwione oczy, ciemne worki pod oczami, więcej zmarszczek i opadające powieki. Winowajca? Hormon stresu, kortyzol. W czasie snu jego poziom jest najniższy, więc jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, znacznie wzrasta, co powoduje utratę kolagenu. Staraj się spać od 7,5 do 8 godzin każdej nocy.

2. Wypoć się

Oto Twoja motywacja do częstszej aktywności fizycznej: osoby powyżej 40 roku życia, które regularnie wykonują ćwiczenia, mają skórę osób dwa razy młodszych od siebie, wynika z badania przeprowadzonego w 2014 roku na Uniwersytecie McMaster w Ontario. Nie musisz biegać maratonów ani spędzać połowy życia na siłowni, aby czerpać korzyści z aktywności fizycznej. Osoby biorące udział w badaniu, które ćwiczyły w umiarkowanym tempie (biegały lub jeździły rowerem przez pół godziny dwa razy w tygodniu) również odnotowywały korzyści. Klucz? Regularność. Wybierz aktywność, którą lubisz (spacery z psem, rower z dziećmi), a następnie zaznacz ją w swoim kalendarzu.

3. Trzymaj się zacienionej strony ulicy

Krem przeciwsłoneczny to podstawa. Musisz nakładać go każdego, nawet pochmurnego dnia. Nie licz jednak na to, że ochroni Cię w 100%. Zanika już po kilku godzinach, najlepiej więc aplikować go kilka razy dziennie. Aby upewnić się, że jesteś w pełni chroniony(a) przed promieniami słonecznymi, noś okulary przeciwsłoneczne, zakrywaj się i szukaj cienia, gdy jesteś na dworze, szczególnie w godzinach od 10 do 16. To wtedy rakotwórcze promienie UVB są najbardziej intensywne. Mowa tu o całym roku, szczególnie na dużych wysokościach i na odblaskowych powierzchniach, takich jak śnieg i lód, gdzie dawka UV może ulec podwojeniu. Nie ma nic bardziej wpływającego na starzenie się skóry niż promieniowanie ultrafioletowe. Z czasem promienie UV rozkładają kolagen, rozrzedzają skórę, tworzą plamy i uwydatniają naczynia krwionośne.

4. Nawadniaj się

Sprawdź składniki swojego ulubionego kremu nawilżającego, a prawdopodobnie znajdziesz w nim kwas hialuronowy. Naturalnie znajduje się w skórze i jest magnesem wilgoci, który utrzymuje wodę pochodzącą z jedzenia i napojów. Dzięki temu Twoja skóra staje się jędrniejsza i pełniejsza. Jeśli jednak  jesteś odwodniony(a), cera staje się sucha i pomarszczona. Szybki trik, aby dowiedzieć się, czy twoja skóra jest spragniona: uszczypnij odwrotną stronę dłoni lub przedramienia. Jeśli skóra nie odskoczy szybko, zaczyna jej brakować H2O. Nie jesteś fanem czystej wody? Owoce i warzywa, które naturalnie zawierają dużo wody – takie jak ogórki, kalafior, pomidory, grejpfrut i seler – są równie skuteczne.

5. Mniej zmartwień, więcej szczęścia

Kiedy jesteś zestresowany(a), kortyzol (znany już wróg) pikuje w górę, robiąc wiele szkód kolagenowi. Wpływa na suchość skóry i powstawanie zmarszczek. Nic dziwnego, że mężczyźni w badaniu z 2013 r. publikowanym w „Biology Letters” stwierdzili, że kobiety z wysokim poziomem hormonów stresu są mniej atrakcyjne. Medytacja to sprawdzony czynnik odstresowujący, ale istnieją też inne sposoby. Zafunduj sobie masaż lub manicure. Stres możesz też zredukować, uprawiając ćwiczenia fizyczne.

Naturalne piękno to przede wszystkim zdrowa skóra. To na niej widać pierwsze oznaki starzenia się. Zadbaj o nią poprzez dobry sen, odpowiednią dietę i nawilżenie. Uprawiaj sport i ciesz się życiem. Twój wygląd ulegnie znacznej poprawie.


KGR