Organiczne kosmetyki naturalne działają lepiej niż chemia? Kosmetyki organiczne i ekologiczne

0
1182
kobieta z długimi włosami kosmetyki organiczne
Kosmetyki naturalne to te, w których znajdują się naturalne składniki | fot.: materiał partnera

Organiczne kosmetyki naturalne warto sprawdzić, jeśli interesują Cię ekologiczne trendy. Naturalne kosmetyki organiczne, bio i eko ze sklepu internetowego.

Wybór kosmetyku do włosów jest niemal tak samo trudny, jak ukończenie studiów na wydziale fizyki lub chemii. Zanim uda Ci się osiągnąć sukces, musisz przeprowadzić szereg doświadczeń i skrupulatnie zanotować wyniki. Bez notatek połowy z nich zapomnisz, co skończy się koniecznością powtórzenia procedury. Co gorsza, eksperymentów dokonujesz na własnej czuprynie, do której bądź co bądź czujesz jakieś przywiązanie. A znaleziony produkt może nawet dawać świetny efekt, jednak tylko w krótkoterminowej perspektywie.

Jak rozwiązać ów dylemat? Jedynym sposobem jest całkowita rezygnacja ze szkodliwej chemii i sięgnięcie po organiczne kosmetyki. Dlaczego ta metoda ma sens i czemu jeszcze nie udało Ci się na to wpaść, dowiesz się już za chwilę.

Naturalne kosmetyki. Jak rozpoznać je w sklepie?

Kosmetyki naturalne to te, w których znajdują się naturalne składniki. Jak widać, jest to definicja dość obszerna. Ani słowem nie wspomina się tutaj o tym, czy są to składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy mineralnego. Nie ma tu także żadnej informacji na temat tego, ile procent w składzie owe składniki naturalne powinny stanowić. 

Wyjątkiem są te naturalne kosmetyki do włosów, które zostały opatrzone odpowiednim certyfikatem. W takim przypadku aż 95% komponentów musi być pochodzenia naturalnego, przy czym muszą one pochodzić z odnawialnych źródeł. W składzie zabronione są substancje GVO, czyli pochodzące od zwierząt i roślin genetycznie modyfikowanych. Kosmetyki naturalne nie mogą też zawierać substancji PEG, takich jak parabeny, fenoksyetanol czy syntetyczne perfumy. Do tego należy je sprzedawać w biodegradowalnych opakowaniach.

Kosmetyki organiczne, kosmetyki ekologiczne. Jaka jest różnica?

Ekologiczne i organiczne kosmetyki nie są bynajmniej tym samym. Kosmetyki organiczne, określane również biokosmetykami, stanowią podtyp kosmetyków naturalnych. Muszą więc spełniać wszystkie wskazane w poprzednim akapicie wymagania. Dodatkowo aż 95% ich składu muszą stanowić składniki roślinne. 10% wszystkich komponentów musi pochodzić z ekologicznych upraw, w których stosuje się naturalne nawozy i metody walki ze szkodnikami i chorobami. 

O ile definicję organicznych kosmetyków naturalnych łatwo jest wytłumaczyć, kosmetyki ekologiczne to raczej pewna ogólna idea. W założeniu powinny one pochodzić z lokalnych upraw ekologicznych, by składników nie trzeba było transportować na duże odległości. W praktyce przedrostek „eko” jest używany także przez firmy, które z ekologią nie mają nic wspólnego. Niestety zdarza się również, że tak samo traktuje się małe słówko „bio„.

organiczne kosmetyki
Aby rozpoznać porządne kosmetyki naturalne, wystarczy sprawdzić ich skład | fot.: materiał partnera

Co znajduje się w kosmetykach naturalnych, a co w produktach starej daty?

Aby rozpoznać porządne kosmetyki naturalne, wystarczy sprawdzić ich skład. Jego lwią część powinny stanowić oleje i ekstrakty roślinne. Gdy w składzie w przeważającej części widzisz skomplikowane nazewnictwo, za którym może kryć się wszystko, możesz odłożyć je na półkę. Są to bowiem produkty, których  naturalność, ekologia i organiczność jest wyłącznie chwytem marketingowym.

Co znajdziesz w takich kosmetykach do pielęgnacji włosów? Same cuda. Silikony, które sprawią, że Twoje włosy będą idealnie gładkie. Siarczany (SLS), które świetnie usuną zabrudzenia. Parabeny doskonale przedłużające trwałość produktu. Cały problem polega na tym, że substancje te mają działanie bardzo szkodliwe na dłuższą metę. Mogą spowodować podrażnienia skóry głowy, łupież, wypadanie włosów, zablokowanie wchłaniania substancji odżywczych, a także utrudniać układanie.

Prawdziwie naturalne kosmetyki działają dokładnie na odwrót. W pierwszej chwili wydaje się, że ich działanie jest dość delikatne. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że rozwiązują one większość problemów. A co najważniejsze – nie są przyczyną powstawania kolejnych trudności.

Czy organiczne kosmetyki będą zawsze działać tak samo dobrze?

Wszystko zależy od tego, czy dobrze dobierzesz je do typu włosów. Być może w przeszłości udało Ci się już wypróbować produkty naturalne, jednak nie dały one szczególnych efektów. Warto pamiętać, że organicznym kosmetykom naturalnym trzeba dać szansę co najmniej przez kilka tygodni. Po drugie nie wystarczy określić, czy Twoje włosy są suche, normalne czy przetłuszczające się. 

O tym, w jakim stopniu nawet najlepsze kosmetyki będą wnikać w głąb włosa, decyduje jego porowatość. Słowo to oznacza stopień rozchylenia łusek. Włosy niskoporowate są zazwyczaj grube i gładkie, ich łuski są zamknięte. Dobrym nośnikiem dla pozostałych substancji odżywczych będzie tutaj masło Shea, które doda im miękkości i ułatwi ich układanie. Z kolei cienkie, wysokoporowate włosy staną się bardziej odporne, jeśli w szamponie lub odżywce znajdzie się awokado. Zawiera ono kwasy tłuszczowe oraz biotynę, która wzmocni skórę głowy i włosy.

Powyżej znajdują się tylko dwa przykłady składników, których warto szukać w sklepie z naturalnymi kosmetykami. Nie wiesz, gdzie znaleźć dobre produkty? Odwiedź sklep Purenatural.com.pl i zobacz, co powinny zawierać organiczne kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Materiał partnera