Laser diodowy – zasada działania, efekty, przeciwwskazania

0
2323
długie kobiece idealnie gładkie nogi
Laser diodowy działa na zasadzie selektywnej fototermolizy | fot.: materiał partnera

Laseroterapia to obecnie najpopularniejsza i najbardziej skuteczna metoda trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Laser diodowy wyróżnia się najsilniejszym działaniem spośród dostępnych na rynku. W porównaniu do innych metod, np. światła IPL, zabiegi przy użyciu lasera diodowego przynoszą nieporównywalnie lepsze rezultaty.

Czym jest laser diodowy?

Laser diodowy należy do rodzaju laserów frakcyjnych nieablacyjnych. To oznacza, że działa jedynie w określonym miejscu i nie naświetla zbyt dużego obszaru skóry. Ponadto nie przerywa także jej ciągłości, natychmiast docierając do głębszych warstw. W tym przypadku źródłem światła jest dioda, czyli półprzewodnik. Laser diodowy usuwa cały włos, łącznie z korzeniem i cebulką.

Działanie lasera diodowego

Laser diodowy działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Polega to na pochłanianiu wiązki lasera o danej długości fal przez określone chromofory, które znajdują się w ludzkim organizmie. Promieniowanie lasera diodowego absorbuje melanina, czyli barwnik, który znajduje się w mieszku włosowym i melanocytach naskórka. Pochłania ona selektywnie energię, a to prowadzi do uszkodzenia termicznego struktur włosa, które odpowiedzialne są za jego wzrost. Nie narusza przy tym sąsiadujących tkanek.

Należy dodać, że nie wszystkie włosy rosną równomiernie. Część znajduje się w fazie wzrostu i to one reagują na światło lasera. Pozostałe znajdują się w fazie uśpienia, a taki włos potraktowany laserem nie ulega całkowitemu zniszczeniu. Z tego względu zabiegi muszą być kilkakrotnie powtarzane.

Co dzieje się z włosem po depilacji?

W czasie od 3 do 14 dnia po przeprowadzeniu zabiegu cebulka włosa zaczyna obumierać, czego skutkiem jest jego wypadnięcie. W trakcie kolejnych tygodni włos odrasta, jednak nierównomiernie. Zredukowany jest o około 15-20% i ma delikatną strukturę.

Po przeprowadzeniu całej zalecanej terapii skuteczność plasuje się na poziomie 98,8%. Oznacza to, że pozostają jedynie bardzo delikatne i cienkie, pojedyncze włoski.

Po około 18 miesiącach od przeprowadzenia kuracji włosy zaczynają powoli odrastać, jednak stan sprzed laseroterapii nie powróci. To najlepszy czas, aby przeprowadzić 1-2 zabiegi utrwalające.

W celu uzyskania trwałych efektów idealnie gładkiej skóry, konieczne jest systematyczne kontynuowania terapii i przestrzeganie wyznaczonych terminów wizyt. Oczywiście zależy to także od indywidualnych cech osoby poddawanej zabiegowi, tj. wieku, płci, karnacji i gęstości włosów. Osoby o karnacji jasnej, jednak ciemniejszym owłosieniu osiągną najlepsze i najszybsze rezultaty. Zazwyczaj zabieg depilacji powtarza się od 4 do 8 razy z miesięcznymi przerwami.

Zalecenia przed i po zabiegu depilacji laserowej

Przed planowanym zabiegiem włosów nie należy w żaden sposób depilować przez okres miesiąca. Dozwolone jest jedynie golenie tradycyjną maszynką. Z kolei bezpośrednio przed zabiegiem obszar, który ma być poddany depilacji, należy ogolić.

Po zabiegu skóra zwykle jest podrażniona i zaczerwienienia. W tym czasie należy ją mocno nawilżać i chronić przed promieniowaniem słonecznym.

Laser diodowy – zastosowanie

Laser diodowy może być stosowany zarówno przez lekarzy, jak i kosmetologów. Używa się go nie tylko w celu trwałego usunięcie owłosienia, ale także wygłaszania blizn, głównie potrądzikowych. Laser diodowy stosuje się również w celu usunięcia teleangiektazji, zwalczania cellulitu oraz nieinwazyjnego liftingu. Za jego pomocą można walczyć z trądzikiem i usuwać inne zmiany na skórze.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Laserowego usuwania włosów nie wykonuje się u osób, które:

  • stosują indywidualną terapię hormonalną,
  • cierpią na choroby nowotworowe,
  • cierpią na choroby pęcherzowe skóry o fotodermatozy,
  • mających jasne blond, rude lub siwe włosy,
  • chorujących na łuszczycę lub bielactwo,
  • cierpiących na epilepsję,
  • mających skłonność do przebarwień i bliznowców,
  • kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Depilacja laserem diodowym może być nieco bolesna, jednak zależy to przede wszystkim od wrażliwości osoby poddawanej zabiegowi i jej progu bólowego. Na ten aspekt ma także wpływ kolor i grubość włosków.

Depilacja laserem diodowym obecnie jest najlepszą metodą usuwaniu zbędnego owłosienia. Urządzenie to jest najbardziej wyspecjalizowanym i zaawansowanym kosmetycznym sprzętem. Gwarancją przeprowadzenia skutecznych i bezpiecznych zabiegów depilacji jest wykonywanie ich za pomocą wysokiej jakości urządzeń. Warto zapoznać się z ofertą na stronie https://attre.eu/lasery-kosmetyczne-i-medyczne/laser-diodowy-do-depilacji.

Materiał partnera zewnętrznego