Kosmetyki naturalne – czy warto je stosować?

0
630
kobieta nabierająca palcem krem do twarzy
Jakich substancji nie powinny mieć w swoim składzie kosmetyki naturalne? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trend na ekologiczny styl życia nie mija już od wielu lat. Żywność bez sztucznych dodatków, odzież z naturalnych tkanin czy kosmetyki bez parabenów i silikonów – tego rodzaju produkty są coraz łatwiej dostępne i tańsze. Dzisiaj przyjrzyjmy się tej ostatniej grupie, czyli kosmetykom naturalnym. Czy rzeczywiście działają i mogą okazać się skuteczne nawet w przypadku cery problematycznej?

Kosmetyki naturalne czyli jakie?

Hasło kosmetyki naturalne brzmi jak utarty slogan. Warto zatem wiedzieć, co dokładnie kryje się pod tą nazwą. Jak się bowiem okazuje naturalny kosmetyk niekoniecznie musi składać się w 100% z substancji pochodzenia naturalnego. Co więcej, definicja naturalnych kosmetyków nie jest prawnie uregulowana, przez co dochodzi do licznych nadużyć. Zdarza się, że producenci promują swoje kosmetyki jako naturalne, choć w rzeczywistości ich skład nawet w połowie nie odpowiada tej nazwie. Jak zatem się w tym wszystkim odnaleźć? Przede wszystkim należy czytać etykiety. Po drugie, można kierować się oznaczeniami niezależnych organizacji certyfikujących. Zalicza się do nich m.in. NaTrue czy Soil Association.

Jakich substancji nie powinny mieć w swoim składzie kosmetyki naturalne? Ich lista jest dość długa, z pewnością znajdują się na niej:

  • chemiczne filtry UV,
  • glikol propylenowy,
  • silikony.
  • barwniki syntetyczne,
  • karbomery,
  • laurylosiarczan sodu (SLS, SLES).

Zalety kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne z pewnością są przyjazne dla środowiska, ale czy aby na pewno wykazują skuteczne działanie? Jakie są zalety ich stosowania? Przede wszystkim są w pełni bezpieczne. Można ich używać niezależnie od posiadanego typu skóry i wieku. Oczywiście należy pamiętać, że dana substancja może uczulać, wówczas wybierać należy produkty, które są jej pozbawione. Niemniej, ich lekka formuła nie obciąża skóry i nie wywołuje podrażnień. Sztuczne barwniki czy substancje zapachowe mają negatywny wpływ na skórę, nierzadko prowadząc do jej wysuszenia. Dzięki kosmetykom opartym na naturalnym składzie można tego uniknąć. Ponadto, ich prosty skład łatwo można zweryfikować.

Kosmetyki naturalne a organiczne

Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia kosmetyków naturalnych i organicznych. Tymczasem jest to błąd. Kosmetyki organiczne muszą spełniać znacznie bardziej rygorystyczne normy. Co to dokładnie oznacza? Aby można było je uznać za organiczne powinny składać się min. w 90% z naturalnych składników, które pochodzą m.in. z kontrolowanych upraw organicznych. Jeśli zdecydujesz się na taki wybór, zyskujesz pewność, że składniki roślinne użyte do ich produkcji, wyhodowane zostały bez sztucznych dodatków, jak chociażby pestycydy.

Gdzie zatem szukać tego rodzaju kosmetyków? Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej ofercie producenta kosmetyków Polny Warkocz. Są w pełni ekologiczne i organiczne, a tym samym zdrowe oraz bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Na jakich składnikach bazują? Będzie to m.in. rumianek, pszenica, olej lniany, konopie i wiele więcej. Marka Polny Warkocz stawia na delikatną pielęgnację i tworzy kosmetyki przeznaczone dla różnych typów cery, w tym chociażby cery dojrzałej. Nie zapomina jednocześnie o cerze problematycznej, w tym trądzikowej. Polny Warkocz to oczywiście nie jedyna marka, która proponuje kosmetyki organiczne. Większość z nich znaleźć można w internetowych drogeriach.


Materiał partnera zewnętrznego