Jakie właściwości ma wąkrotka azjatycka? Odkryj sekret koreańskiej pielęgnacji – kosmetyki CICA

0
297
piękna kobieta kosmetyki koreańskie
Wąkrotka azjatycka, po łacinie Centella asiatica, a w skrócie CICA, znana również jako Gotu Kola, od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie azjatyckiej | fot.: materiał partnera

Wąkrotka azjatycka, po łacinie Centella asiatica, a w skrócie CICA, znana również jako Gotu Kola, od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Ta zielona roślina o niepozornych listkach stała się ważną częścią K-beauty i w ostatnich latach zyskała ogromną popularność w branży kosmetologicznej również w Europie. Czy wąkrotka azjatycka nawilża? Na co pomaga? Kiedy stosować kosmetyki z jej ekstraktem? Odpowiadamy!

Jak działa wąkrotka azjatycka w koreańskich kosmetykach? 

To składnik, który do niedawna można było znaleźć głównie w kosmetykach koreańskich. W Azji wąkrotka jest bowiem znana od wieków i ceniona za wyjątkowe właściwości regeneracyjne oraz łagodzące. Na tamtejszym rynku można znaleźć setki, jeśli nie tysiące kremów, balsamów, maseczek, maści, nalewek i innych specyfików bazujących na wąkrotce. Chyba każda Koreanka ma w domu choć jeden produkt zawierający ekstrakt z tej rośliny. Azjatki używają maści z wąkrotki, aby przyspieszyć gojenie drobnych otarć, a także w razie poważniejszych urazów: głębszych ran, oparzeń, egzem czy owrzodzeń żylakowych. Roślina ta zawiera bowiem kilka substancji o właściwościach terapeutycznych. Należą do nich:

  • madekasozyd i azjatykozyd – unikalne dla tej rośliny saponiny, które odpowiadają za gojenie ran, pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych i działanie przeciwzapalne;
  • kwas madekasowy i azjatykowy, które wspierają regenerację skóry, działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo;
  • flawonoidy chroniące komórki skóry przed stresem oksydacyjnym​ i wzmacniające naczynia krwionośne;
  • witaminy A, C, E i K, które działają antyoksydacyjnie (ostatnia z nich ma też właściwości przeciwkrwotocznie i zapewnia prawidłową krzepliwość krwi).

Produkty z wąkrotką są szczególnie polecane osobom z problemami takimi jak:

  • trądzik i blizny potrądzikowe,
  • skóra sucha, odwodniona i wrażliwa,
  • zaczerwienienia i stany zapalne po opalaniu, terapiach skórnych, zabiegach kwasowych i gabinetowych,
  • zmarszczki i utrata jędrności skóry,
  • uszkodzenia bariery hydrolipidowej.

W jaki sposób ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej wpływa na skórę? Jakie korzyści może przynieść stosowanie koreańskiej pielęgnacji określanej jako CICA?

1. Wąkrotka wspomaga gojenie ran i regenerację skóry

Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej pobudza produkcję kolagenu typu I oraz stymuluje naczynia krwionośne poprzez zwiększenie poziomu VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Dzięki temu wspomaga gojenie ran i redukuje blizny. Jest częstym składnikiem produktów przyspieszających regenerację skóry, pomagających usunąć blizny potrądzikowe i kojących skórę po różnych terapiach czy zabiegach kwasowych i gabinetowych.

2. Działa przeciwzapalne i antyoksydacyjne

Badania wykazały, że Centella asiatica zmniejsza stan zapalny poprzez hamowanie produkcji prozapalnych mediatorów, takich jak IL-6 czy TNF-α. Działa także jako antyoksydant, neutralizując wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry​. Mówiąc prościej: przeciwdziała zmarszczkom.

3. Wąkrotka łagodzi zaczerwienienia i nawilża skórę

Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej stosuje się często w produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej ze skłonnością do zaczerwienień i rozszerzania naczynek. Pomaga w zwalczaniu tych problemów poprzez wzmacnianie naczyń krwionośnych. Zawartość takich związków jak madekasozyd i azjatykozyd sprawia, że kosmetyk zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci, co poprawia jej nawilżenie​.

4. CICA wzmacnia barierę ochronną skóry

Wąkrotka wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenia czy wysoka temperatura. W ten sposób redukuje ryzyko wystąpienia przedwczesnych oznak starzenia, podrażnień, przesuszonej skóry czy alergii skórnych.

W jakich kosmetykach koreańskich znajdziesz wąkrotkę?

Wąkrotka azjatycka często występuje w esencjach, serach, kremach nawilżających oraz maskach do twarzy. Jest specjalnością koreańskiej branży beauty. Kosmetyki z jej zawartością mają zwykle w skrócie oznaczenie CICA (skrót pochodzi od dwóch członów łacińskiej nazwy rośliny: C-entella Asiat-ICA). W takich produktach wąkrotka jest głównym składnikiem aktywnym.

Przykładem kosmetyków z wąkrotką jest seria Cicaluronic marki Mizon, w której znalazły się nawilżająco-kojące kremy do twarzy, maseczki w płachcie, sera do twarzy, tonery i balsamy oczyszczające. Kosmetyki z tą rośliną mają w ofercie również Benton i Skin79.Wąkrotka azjatycka jest składnikiem cenionym w koreańskiej pielęgnacji. Dodaje się ją do kosmetyków regeneracyjnych, wzmacniających, rewitalizujących i odbudowujących skórę. Badania potwierdzają, że ekstrakt z tej rośliny może skutecznie wspierać regenerację skóry, wzmacniać jej barierę ochronną oraz zapobiegać zmarszczkom. Dzięki skutecznemu działaniu licznych składników aktywnych wąkrotka stała się niezastąpionym elementem pielęgnacji zarówno skóry problematycznej, jak i wrażliwej​.

Materiał partnera zewnętrznego