Jak dbać o cerę ze skłonnością do przebarwień?

0
1886
Skóra bez przebarwień u kobiet
Przebarwienia skóry, które nabywamy wraz z wiekiem są zmianami pigmentacyjnymi przybierającymi zwykle odcień ciemniejszy od pozostałych obszarów powierzchni ciała. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mianem przebarwień skóry określa się między innymi piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, plamy typu kawa z mlekiem oraz ostudę. Ich powstawanie jest związane zarówno z chorobami skóry, jak i promieniowaniem UV czy przyjmowanymi lekami. Kluczową rolę w profilaktyce odgrywa odpowiednia ochrona przed słońcem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat przebarwień?

Przyczyny powstawania plam na skórze

Przebarwienia skóry, które nabywamy wraz z wiekiem są zmianami pigmentacyjnymi przybierającymi zwykle odcień ciemniejszy od pozostałych obszarów powierzchni ciała. Mogą się one różnić od siebie zarówno wielkością, jak i zabarwieniem czy głębokością.

Powstawanie zmian barwnikowych jest związane z zaburzeniem wytwarzania melaniny będącej naturalnym barwnikiem skóry oraz jej nierównomiernym rozmieszczeniem. Proces ten jest spowodowany czynnikami takimi, jak zaburzenia hormonalne, choroby skóry i jej stany zapalne, promieniowanie UV, przyjmowane leki oraz preparaty fototoksyczne i fotoalergiczne.

W jaki sposób należy chronić skórę z przebarwieniami?

Gdy na naszej skórze pojawią się jakiekolwiek niepokojące plamy, należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Zmiany tego typu, gdy nie są rozległe i nie wnikają głęboko w warstwy skóry, są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Na początkowym etapie ich rozwoju możliwe jest szybkie wyeliminowanie przyczyny problemu. W przypadku hiperpigmentacji umiejscowionych w skórze właściwej, tak czas leczenia, jak i zastosowane metody będą wymagały więcej czasu i pracy.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że zmiany pielęgnacyjne nie przyniosą efektów, gdy skóra będzie w dalszym ciągu narażona na powstawanie zmian o typie plam. Preparaty stosowane w leczeniu należy dobierać indywidualne do skóry pod kątem wrażliwości osobniczej oraz głębokości hiperpigmentacji.

Bardzo ważny element walki z przebarwieniami na skórze stanowi fotoprotekcja, czyli ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, która to zapobiega powstawaniu zmian barwnikowych. Promieniowanie UV stanowi najpopularniejszą przyczynę tworzenia się wszelkiego rodzaju plam oraz przebarwień.

Osoby w szczególności wrażliwe na działanie promieni słonecznych powinny chronić swoją skórę, unikając ekspozycji na słońce. Warto tu sięgnąć także po wysokiej jakości krem przeciwsłoneczny, najlepiej z wysokim filtrem UV (50+). Przykładem jest Iwostin Perfect Lucidin, który należy nakładać równomiernie na skórę minimum 15 minut przed planowaną ekspozycję na słońce. Kosmetyk stanowi połączenie filtrów organicznych pochłaniających promieniowanie UVA i UVB, a także filtra mineralnego redukującego ryzyko reakcji alergicznych oraz podrażnień. Znajdziemy tutaj także witaminę E chroniącą przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za fotostarzenie się skóry. Więcej informacji na temat preparatu znaleźć można na stronie: https://www.iwostin.pl/produkty/solecrin-lucidin/krem-na-przebarwienia-spf-50plus. W przypadku cery ze skłonnością do przebarwień zakazane jest korzystanie z kąpieli słonecznych oraz solarium.

W jaki sposób pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Skóra ze skłonnością do przebarwień wymaga regularnego złuszczania. W tym celu, co najmniej raz w tygodniu należy stosować peeling enzymatyczny lub wykonywać profesjonalne zabiegi złuszczające w gabinecie kosmetycznym. Złuszczenie wspomaga usuwanie martwego naskórka, spłycanie przebarwień oraz penetrację substancji leczniczych w głąb skóry.

Do usuwania przebarwień wykorzystuje się leki oraz dermokosmetyki o właściwościach wybielających. Ich działanie powinno polegać na złuszczaniu i odbudowie skóry, hamowaniu aktywności tyrozynazy, czyli enzymu wspierającego syntezę melaniny, prowadząc do redukcji jej wytwarzania, degradacji tyrozynazy oraz wybielania, które przyczynia się do redukcji aktywności liczby komórek produkujących barwnik w skórze.

Domowe sposoby na przebarwienia skóry

W walce z przebarwieniami mogą nam pomóc naturalne sposoby takie, jak okłady na twarz z plastrów zielonego ogórka oraz przebieranie twarzy wacikiem nasączonym w soku z cytryny lub naparem z natki pietruszki.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że usuwanie plam oraz leczenie skóry podatnej na przebarwienia jest procesem czaso-i-pracochłonnym. Najlepsze efekty można osiągnąć stosując terapię skojarzoną, to jest z wykorzystaniem stosownych preparatów dermokosmetycznych, zabiegów medycyny estetycznej oraz odpowiedniej profilaktyki. Warto także pamiętać, że lepiej zapobiegać powstaniu niż w przyszłości musieć usuwać wszelkiego rodzaju plamy. W leczeniu przebarwień należy zwrócić uwagę zarówno na walkę z już istniejącymi zmianami, jak i zapobieganie powstawaniu nowych.


Materiał partnera zewnętrznego