Fakty i mity na temat stosowania botoksu

0
1046
kobieta podczas zabiegu botoks
Toksyna botulinowa spłyca zmarszczki mimiczne i pomaga uzyskać świeży i młody wygląd | fot.: stock.adobe.com

Botoks to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa spłyca zmarszczki mimiczne i pomaga uzyskać świeży i młody wygląd. Na temat botoksu krąży jednak wiele mitów, które zostaną w tym artykule obalone.

Botoks ma natychmiastowe działanie – MIT

Pierwsze rezultaty iniekcji toksyny botulinowej widoczne są dopiero po około 2 – 3 dniach od podania preparatu. Wynika to z zablokowania procesu uwalniania nieuroprzekaźnika do płytki nerowo-mięśniowej oraz czasu, jaki jest konieczny na zużycie wytworzonej acetylocholiny. Końcowe rezultaty botoksu widoczne są po około 10-14 dniach.

Botoks jest tylko jeden – MIT

Na rynku dostępne są trzy rodzaje preparatów zawierających toksynę botulinową, które zostały zarejestrowane do wskazań estetycznych: Azzalure®, Botox® oraz Boccouture®.

Zabieg z użyciem botoksu wymaga długiej rekonwalescencji – MIT

Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych obowiązków i aktywności. Należy jednak przestrzegać kilku zaleceń:

  • przez 4 godziny po iniekcji należy unikać schylania oraz pozycji leżącej,
  • w dniu wykonania zabiegu należy unikać picia alkoholu, intensywnego wysiłku fizycznego oraz dźwigania ciężarów,
  • przez kilka dni po zabiegu należy unikać masowania miejsc poddanych zabiegowi.

Botoks to powiększanie ust – MIT

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest do redukcji zmarszczek. Z kolei powiększanie i modelowanie ust wykonuje się przy pomocy kwasu hialuronowego.

Botoks można przedawkować – FAKT

Jeśli zostanie podana zbyt duża dawka preparatu, twarz będzie wyglądać nienaturalnie. Lekarz medycyny estetycznej dobrze wie jak ważny jest umiar w iniekcji toksyny botulinowej i podaje tyle preparatu, ile jest konieczne do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Botoks wykorzystuje się do leczenia migreny – FAKT

Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej to doraźny środek, który pozwala pozbyć się bólu. Iniekcja w określonych miejscach likwiduje ból związany z migreną aż u 80% osób. Przed ostrzyknięciem, lekarz bada pacjenta w celu ustalenia mięśni powodujących skurcze i podaje preparat jedynie w te miejsca.

Botoks może wykonać kosmetyczka – MIT

Zabiegi, w trakcie których przerywana jest ciągłość skóry, mogą być wykonywane tylko przez lekarza. Kosmetyczka, nawet najlepsza, nie posiada odpowiednich uprawnień do przeprowadzania tego rodzaju zabiegów.

Botoks utrzymuje się do końca życia – MIT

Rezultaty toksyny botulinowej w zależności od indywidualnych cech pacjenta, utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Z czasem działanie botoksu zaczyna stopniowo zanikać. Mniej więcej po 4 – 6 miesiącach wraca pełna mimika twarzy i mięśnie znowu powodują tworzenie się zmarszczek.

Botoks rozleniwia mięśnie – I TAK I NIE

Systematyczne stosowanie botoksu osłabia mięśnie, jednak nie tracą one możliwości kurczenia się. Im dłużej osoba korzysta z botoksu, tym dłużej mięśnie powracają do swojej normalnej aktywności.

Wokół botoksu narosło wiele mitów, które powodują, że wiele kobiet obawia się tego zabiegu. Toksyna botulinowa daje jednak spektakularne rezultaty. Nie ma się czego obawiać, ale zachować umiar zdrowy rozsądek.


BST