USB-C funkcje i zastosowanie

0
437
USB Type-c
Nie ulega wątpliwości, że USB-C należy do najnowszego standardu wśród złączy komunikacyjnych | fot.: stock.adobe.com

Rynek sprzętu elektronicznego rozwija się niezwykle dynamicznie. Wtyczki USB od wielu lat są powszechnie stosowane do zasilania oraz przesyłu danych na różnego typu urządzeniach elektronicznych od smartfonów po tablety czy laptopy. W ostatnim czasie coraz powszechniejsza stała się wtyczka USB-C, która coraz śmielej wypiera swoich poprzedników. Dowiedz się czym charakteryzuje się to złącze komunikacyjne i gdzie jest wykorzystywane.

Charakterystyka złącza USB-C 

Nie ulega wątpliwości, że USB-C należy do najnowszego standardu wśród złączy komunikacyjnych. Od swoich poprzedników różni się istotnie kształtem. Końcówka omawianego złącza zaprojektowana została w formie wąskiego prostokąta o zaokrąglonych rogach, co istotnie odróżnia go od innych złączy typu USB typu A, B oraz micro USB, które jest aktualnie najchętniej zastępowane przez USB-C. Złącze USB-C posiada wiele istotnych zalet w porównaniu do swoich poprzedników i cechuje się znacznie większą funkcjonalnością. Złącze ma niewielkie rozmiary mieszczące w prostokącie o wymiarach 8 x 2 mm oraz regularny kształt, który z pewnością skutecznie zapobiega przekręcaniu wtyczki chcąc znaleźć odpowiednią stronę. Wtyczka USB-C oferuje bardzo wysoki standard przesyłu danych, a rosnącą popularność zawdzięcza również dzięki swojej uniwersalności. Złącze występuje w najnowszych standardach 3 1 Gen i 3.2 dzięki czemu zapewnia bardzo szybki transfer danych. Dodatkowo USB-C występuje także z nowym systemem Thunderbolt 3, co pozwala osiągać przepustowość nawet na poziomie 40 Gb/s. Producenci coraz częściej decydują się na umieszczenie portu USB-C w urządzeniach elektronicznych o różnorakim przeznaczeniu i rozmiarach.

Gdzie wykorzystuje się USB typu C?

Podkreślić należy, iż w przeciwieństwie do swoich licznych poprzedników złącze USB typu C znajduje praktyczne zastosowanie do różnorodnych typów urządzeń elektronicznych, gdyż dopasowuje się doskonale do aktualnych trendów  na rynku technologicznym w zakresie produkowania coraz cieńszych urządzeń. Do tej pory wtyczka zyskała największą popularność wśród smartfonów. Pozwala bowiem na szybkie naładowanie smartfona czy też na podpięcie do niego innych urządzeń takich jak np. słuchawki. Mimo tego większość obecnych smartfonów ma wbudowany tylko jeden port USB-C co w konsekwencji uniemożliwia jednoczesne ładowanie urządzenia oraz podłączenie od niego innych urządzeń w tym samym czasie. Wtyczka USB-C umożliwia również  szybkie naładowanie laptopa. Jest też doskonałym rozwiązaniem w przypadku monitorów. Umożliwia bowiem na jednoczesne ładowanie urządzenia oraz przesyłanie danych. Nie potrzebujemy do tego celu kilku kabli co jest z pewnością szczególnie wygodne. Przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki kabel że złączem USB-C może również zastąpić kabel RCA. USB-C jest również w stanie zasilać router.

Podsumowanie 

Nie ulega wątpliwości, że złącze komunikacyjne typu USB-C jest obecnie najnowszym i najbardziej funkcjonalnym standardem na rynku tego typu urządzeń. Umożliwia niezwykle sprawną i szybką transmisję danych a przy tym może być wykorzystane w różnorodnych typach nowoczesnych  urządzeń elektronicznych. Można naert pokusić się o stwierdzenie, że złącze  typu USB-C niedługo całkowicie wyprze swoich poprzedników. 

DAX