Szukasz sonicznej szczoteczki do zębów? Sprawdź, co jest ważne przy wyborze danego modelu

0
468
Kobieta używająca przed lustrem szczoteczki sonicznej
Szczoteczka soniczna skutecznie czyści zęby dzięki drganiom włókien czyszczących wytwarzanym przez fale dźwiękowe | fot.: stock.adobe.com

Szczoteczka soniczna to, według ekspertów, najskuteczniejsze dziś narzędzie to zachowania higieny jamy ustnej. Pomimo pewnych podobieństw do szczoteczki elektrycznej, w wielu kwestiach jest od niej nowocześniejsza i lepiej dopracowana. Na jakie cechy zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki sonicznej?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna skutecznie czyści zęby dzięki drganiom włókien czyszczących wytwarzanym przez fale dźwiękowe. W kontakcie główki czyszczącej wprawionej w ruch ze śliną i wodą w jamie ustnej, tworzą się mikrobąbelki które przenoszą aktywne składniki pasty do zębów we wszystkie trudno dostępne miejsca, jak np. w przestrzenie międzyzębowe czy szczeliny przydziąsłowe. Mikrobąbelki uderzają w powierzchnię zęba rozbijając płytkę nazębną i przeciwdziałając odkładaniu się kamienia. Szacuje się, że drgania docierają nawet do 5 mm poza długość włosia szczoteczki, co sprawia, że czyszczone są miejsca do których samo włosie nie jest w stanie dotrzeć. Dodatkowo szczoteczka soniczna czyści zęby za pomocą ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, które są zalecane przez stomatologów jako najskuteczniejsza, oraz najbezpieczniejsze i najdelikatniejsze dla dziąseł, nie podrażniając ich.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki sonicznej?

Na rynku dostępnych jest wiele firm oraz wiele modeli szczoteczek sonicznych. Czym różnią się od siebie i na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej?

  • Ilość ruchów szczoteczki na minutę – zakres ruchów między różnymi modelami wynosi od 31 000 do nawet 96 000 na minutę. Im większa ilość ruchów, tym większa skuteczność w czyszczeniu zębów.
  • Różne tryby czyszczenia – warto zwrócić na to uwagę przy wyborze, ponieważ różnorodność trybów czyszczenia pozwala na jak najbardziej zróżnicowaną higienę. Na szczególną uwagę zasługuje: tryb wybielający (maksymalna ilość ruchów pozwala na skuteczne usuwanie barwiącego osadu), masowanie dziąseł, delikatne czyszczenie (zalecane przy nadwrażliwości dziąseł).
  • Wbudowany timer – dzięki niemu nie trzeba się martwić o pilnowanie czasu mycia zębów. Zalecany czas mycia zębów to 2 minuty, zaś niektóre modele szczoteczek dodatkowo co 30 sekund informują o konieczności zmiany czyszczonej części jamy ustnej.
  • Czas działania na jednym ładowaniu – średni czas działania szczoteczki to 2-3 tygodnie, zaś niektóre modele mają akumulator pozwalający na pracę przez 6-8 tygodni bez ładowania! Szczoteczki ładowane są metodą indukcyjną, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko zwarcia.
  • Wskaźnik naładowania baterii

Cena szczoteczki sonicznej

Kwota jaką trzeba zapłacić za szczoteczkę soniczną waha się pomiędzy 80 a 1 400 zł, a najdroższe modele posiadają również wbudowany Bluetooth, pozwalający na śledzenie mycia zębów w aplikacji na telefonie – pokazuje pominięte obszary, informuje gdy nacisk na dziąsła jest za mocny itp. Warto jednak przeanalizować różne modele, ich funkcje oraz porównać je z naszymi oczekiwaniami.

Szczoteczki soniczne mogą być używane również przez dzieci od 6. roku życia. Dzięki dokładności czyszczenia polecana jest także dla osób noszących aparat ortodontyczny, zaś dzięki czyszczeniu za pomocą ruchami pulsacyjno-wymiatającymi, można polecić je osobom zmagającymi się z nadwrażliwością dziąseł.

JMR