Rodzaje czujek magnetycznych

0
930
Kontaktrony
Czujki magnetyczne są podstawowym elementem ochrony obwodowej.

Czujki magnetyczne (kontaktrony) mogą być powierzchniowe, które są proste do instalacji, lecz łatwo je dostrzec lub wpuszczane, czyli ukryte w oknie lub drzwiach. Czujniki bezprzewodowe odpowiadają za wykrywanie ruchu, dymu i zalania. Czujki przewodowe stosuje się do ustalenia pozycji okien i drzwi.

Czujki magnetyczne są podstawowym elementem ochrony obwodowej. Montuje się je zwykle w drzwiach i oknach. Dzięki nim alarm zareaguje zanim komuś uda się wejść do chronionego pomieszczenia. Czujki magnetyczne składają się z kontaktronu i magnesu.

Montaż powierzchniowy czujki magnetycznej

Czujki magnetyczne (kontaktrony) przeznaczone do montażu powierzchniowego są widoczne gołym okiem. Ich części przykręca się do stolarki. Ten rodzaj czujek jest bardzo prosty w instalacji, ponieważ nie wymaga wywiercania otworu w drzwiach lub oknach. Jednak dosyć prosto jest je zobaczyć, przez to łatwiej jest obejść zabezpieczenia. Okna z czujkami powierzchniowymi są też trudniejsze do umycia. Kontaktron powierzchniowy jest przeznaczony zwykle dla mniej doświadczonych klientów, którzy chcą zabezpieczyć małe pomieszczenie.

Montaż wpuszczany czujki magnetycznej

Czujki magnetyczne do montażu wpuszczanego są bardziej zaawansowaną technologią. Aby je zamontować, należy wywiercić dwa małe otwory w drzwiach lub oknach. Czujki wpuszczane są zupełnie niewidoczne przy zamknięciu obiektów. Przy otwarciu okna mają średnicę ok 0,5 cm. Montaż tego urządzenia jest znacznie bardziej skomplikowany, ponieważ należy prawidłowo ustawić części czujki (magnes musi być idealnie skierowany na kontaktron). Okablowanie jest również trudniejsze w obsłudze, ponieważ koniecznie powinno przejść przez framugę.

Czujki magnetyczne przewodowe

Przewodowe czujki magnetyczne stosuje się zwykle do ustalenia pozycji drzwi i okien. W sytuacji braku zagrożenia obwód jest rozwarty. Po zbliżeniu do magnesu elementy się stykają ze sobą co powoduje zamknięcie obwodu. W czujce zaczyna płynąć prąd oraz słychać dźwięk alarmu. Czujki przewodowe z łatwością można podłączyć do układu z mikrokontrolerem (mikrokomputera z jednym układem, który steruje urządzeniami elektrycznymi).

Czujki magnetyczne bezprzewodowe

Bezprzewodowe czujki magnetyczne są skierowane do pracy w dwukierunkowym systemie bezprzewodowym. Są przeznaczone do wykrywania ruchu, przemieszczania się oraz wykrycia dymu. Czujki bezprzewodowe są też zdolne do detekcji zalania powierzchni lub zbyt wysokiej temperatury.