Reflektory 1-fazowe vs 3-fazowe

0
1113
szyny reflektory szynowe
Reflektory szynowe są bez wątpienia bardzo dobrym wyjściem jeśli chodzi o oświetlenie kuchni i salonu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jedno z najbardziej niedocenianych rodzajów oświetlenia, które niesłusznie jest pomijane podczas wyboru źródeł światła w mieszkaniach. Mowa o reflektorach szynowych, które w pewnych warunkach wydają się być jedyną opcją oświetlenia w domu. Jakie wybrać, czym różnią się od siebie i gdzie najlepiej z nich skorzystać? Pojedynek: reflektory 1-fazowe vs 3-fazowe czas zacząć.

Charakterystyka oświetlenia szynowego

Do niedawna istniało przekonanie, że reflektory szynowe nadają się jedynie do hal przemysłowych lub ewentualnie sklepów. Trendy się jednak nieco zmieniły i dziś coraz częściej oświetlenie 1-fazowe i 3-fazowe możemy spotkać także w domach. Co sprawiło, że zarówno projektanci, jak i osoby samodzielnie urządzające swoje wnętrza decydują się na rodzaj oświetlenia, które z designem ma niewiele wspólnego?

Wzrost popularności oświetlenia szynowego zaczęto notować wraz z przyjściem do Polski stylu industrialnego. To właśnie ten rodzaj urządzenia wnętrz stawia na proste rozwiązania oświetleniowe, w których bardzo często można spotkać właśnie reflektory jedno- lub trójfazowe. Nie ulega wątpliwości, że takie rozwiązanie może budzić podziw mimo klasycznego designu, jednak nie to jest największą zaletą reflektorów. Są one przede wszystkim funkcjonalne, na co wskazuje chociażby fakt, że można je przesuwać niczym pociąg jadący po szynach.

Czym właściwie są reflektory szynowe? Są to lampy umieszczone w systemie szynowym, które w większości przypadków opierają się na technologii LED. System ten mocuje się głównie na suficie, choć zdarzają się przypadki, gdy reflektory umieszczane są na ścianie. Za pomocą szyn możemy regulować ustawienie lamp niemal pod każdym kątem i umieścić je w każdym miejscu, do którego docierają szyny. Daje to duże pole manewru podczas aranżacji wnętrza i swobodę podczas zmian, które możemy dokonać w dowolnym momencie. Oświetlenie szynowe podzielone jest na dwie kategorie – jednofazowe i trójfazowe. Czym się charakteryzują?

Reflektory jednofazowe:

  • mniejsze pole manewru ustawienia lamp
  • możliwość przesuwania lamp jedynie wzdłuż szyny
  • dużo prostsza instalacja, niż w przypadku szynoprzewodu trójfazowego
  • brak możliwości indywidualnego sterowania lamp

Reflektory trójfazowe:

  • możliwość ustawienia wielu konfiguracji
  • dużo większa funkcjonalność w porównaniu z reflektorami jednofazowymi
  • możliwość sterowania każdą lampą indywidualnie
  • obsługiwanie trzykrotnie większej mocy, niż w przypadku reflektorów 1-fazowych

Wady i zalety oświetlenia szynowego

Jak łatwo dostrzec, oświetlenie jednofazowe oferuje dużo mniej ciekawych opcji i choć przyciąga do siebie ceną, nie ma poza tym wielu pozytywów, które skłaniają do tego, by wybrać jednofazowe reflektory kosztem ich trójfazowych odpowiedników. Najważniejszą z zalet korzystania z oświetlenia szynowego jest przede wszystkim jego funkcjonalność. Dotyczy to zwłaszcza modeli trójfazowych, które z dużo większą łatwością można sterować. Modele trójfazowe pozwalają także na dopasowanie natężenia światła, a także ustawienia lamp w większej ilości konfiguracji, co również jest dużym ułatwieniem, szczególnie jeśli chodzi o salon i kuchnię.

Jak każdy rodzaj oświetlenia, tak i lampy szynowe, posiadają kilka wad, które mogą do siebie zniechęcić wąską grupę odbiorców. Tak jak już wspomnieliśmy, reflektory szynowe posiadają raczej prosty design, który sprawdzi się w stylach preferujących biel i czerń. Drugą wadą jest niewątpliwie cena i montaż. Za dobrą instalację reflektorów szynowych trzeba sporo zapłacić, a trójfazowa instalacja wymaga sporych umiejętności monterskich, by odpowiednio przymocować szyny.

Reflektory szynowe są bez wątpienia bardzo dobrym wyjściem jeśli chodzi o oświetlenie kuchni i salonu. Z takiego rodzaju lamp ucieszą się przede wszystkim osoby chcące urozmaicić, bądź wzbogacić swoje mieszkanie w ciekawe źródło oświetlenia. Wybór między trójfazowymi, a jednofazowymi zależy tak naprawdę od potrzeb użytkownika i wielkości pomieszczenia. Systemy szynowe dają możliwość wielu konfiguracji i ustawień, co niewątpliwie jest dużym udogodnieniem w kwestii oświetlenia.


Materiał partnera zewnętrznego