Ponzaj 5 najbardziej ekologicznych miast na świecie!

0
3494
Ekologiczne miasto
Na popularności zyskują domy pasywne, czyli budynki, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale też pozwalają obniżyć koszty za ogrzewanie dzięki zastosowaniu wysoce energooszczędnych okien czy izolacji ograniczającej utratę ciepła. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ekologiczne budownictwo można już uznawać za przyszłość architektury – rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska stają się coraz bardziej popularne nie tylko jeśli chodzi o domy prywatne, ale też obiekty użyteczności publicznej, a nawet całe miasta. Już dzisiaj zarządcy starają się wprowadzać modyfikacje ograniczające emisję dwutlenku węgla do atmosfery, wykorzystujące odnawialne źródła energii i pozwalające na racjonalne nią gospodarowanie.

Ekologiczne czyli jakie?

Architekci coraz częściej w proponowanych przez siebie projektach wybierają rozwiązania zapewniające wysoką energooszczędność podczas eksploatacji budynku. Nowoczesne technologie i odpowiednie wykorzystanie dostępnych obecnie materiałów pozwala zmniejszyć zużycie energii. Na popularności zyskują domy pasywne, czyli budynki, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale też pozwalają obniżyć koszty za ogrzewanie dzięki zastosowaniu wysoce energooszczędnych okien czy izolacji ograniczającej utratę ciepła. Oprócz tego montowane są pompy ciepła, panele słoneczne, a nierzadko również zbiorniki na wodę deszczową. Wszystko to pozwala osiągnąć wymierne efekty w postaci oszczędności energii. Poniżej 5 najbardziej ekologicznych miast na świecie oraz zastosowane w nich rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska.

Sztokholm (Szwecja)

W stolicy Szwecji bardzo dba się o czystość powietrza, dlatego pojazdy komunikacji miejskiej napędzane są paliwami z odnawialnych źródeł energii, a w wielu miejscach dodatkowo ograniczono ruch samochodowy. Dzięki skoordynowanym działaniom ochrony środowiska zapoczątkowanym w latach 70. XX wieku Sztokholm jest do dziś uważany za jedno z najczystszych miast świata, co potwierdza zdobyta w 2010 roku nagroda Europejskiej Zielonej Stolicy. Warto też wspomnieć, że w Sztokholmie już od dawna dba się o segregację śmieci, a samo miasto zobowiązało się do całkowitej rezygnacji z kopalnych źródeł energii do 2050 roku.

Amsterdam (Holandia)

To miasto uważane jest za miejsce z najbardziej przyjazną rowerzystom infrastrukturę. Dla osób chętniej wybierających samochody alternatywę stanowić mogą pojazdy elektryczne – w Amsterdamie znajduje się ponad 300 stacji ładowania, co w połączeniu z ograniczeniem aut emitujących spaliny zapewnia czystsze powietrze. Aby zachęcić mieszkańców do oszczędzania energii oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla, miasto w 2009 roku zainicjowało projekt Amsterdam Smart City. W ten sposób większość obywateli wykorzystuje energię pochodzącą z paneli słonecznych i niewielkich turbin wiatrowych, a specjalne systemy pozwalają znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Vancouver (Kanada)

Jest ono nie tylko najczystszym miastem Kanady, ale należy też do najbardziej ekologicznych miast świata. Znajduje się w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o jakość powietrza i niską emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Vancouver zobowiązało się zmniejszyć jego emisję o 33% do 2020 roku, a obecnie aż 90% wykorzystywanej w nim energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, jak wiatr, światło słoneczne czy woda.

Kurytyba (Brazylia)

Uważana jest za ekologiczne miasto dopiero od niedawna, a wszystko dzięki działaniom władz dążących do połączenia ochrony środowiska z rozwojem kapitału społecznego. Taki efekt uzyskano m.in. dzięki wprowadzeniu inteligentnego systemu komunikacji miejskiej czy zaangażowaniu do programów recyklingowych osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Portland (USA)

Miasto realizuje liczne plany, których celem jest podniesienie stopnia ekologiczności. Wśród tego typu działań wymienić można m.in. budowę ścieżek rowerowych czy modernizację komunikacji miejskiej. Portland ponadto dba o zrównoważone planowanie przestrzenne uwzględniające duże powierzchnie zielone, a także stara się maksymalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Warto wspomnieć, że również w Polsce realizowane są inwestycje mające na celu ochronę środowiska. Przykładem może być zmiana tradycyjnego oświetlenia na nowoczesne lampy LED oferowane m. in. przez firmę Philips Lighting. Z tego rozwiązania korzystają m.in. takie miasta, jak Szczecin, Bydgoszcz, Białowieża, Kielce czy Słupsk.


Materiał partnera zewnętrznego