Pilarka tarczowa – na co zwrócić uwagę przed wyborem narzędzia?

0
420
pilarka tarczowa
Pilarka tarczowa stanowi jedno z najczęściej wykorzystywanych elektronarzędzi, dzięki którym obróbka drewna, ale też innych materiałów nie sprawia najmniejszego problemu | fot.: stock.adobe.com

Rynek elektronarzędzi wręcz pęka w szwach od wielu urządzeń, które w głównej mierze służą obróbce drewna i innym, relatywnie miękkich materiałów. Choć wiele z tych urządzeń nie przynosi żadnej nowej funkcjonalności i na dobrą sprawę ich zakup może być spowodowany jedynie chęcią kolekcjonowania wszystkich elektronarzędzi, to jednak pilarka tarczowa powinna stanowić podstawowe wyposażenie każdego warsztatu majsterkowicza. Czym charakteryzuje się pilarka tarczowa? Jakie jest jej zastosowanie? Na co zwrócić uwagę przed zakupem pilarki tarczowej? 

Pilarka tarczowa – charakterystyka

Pilarka tarczowa stanowi jedno z najczęściej wykorzystywanych elektronarzędzi, dzięki którym obróbka drewna, ale też innych materiałów nie sprawia najmniejszego problemu. To, jaki materiał może zostać obrobiony z pomocą naszej pilarki, zależy w głównej mierze od jej mocy. Nawet biorąc to pod uwagę, praktycznie każdy model pilarki bez problemu poradzi sobie z drewnem różnego rodzaju, płytami gipsowymi, aluminium czy tworzywami sztucznymi. Tak szerokie zastosowanie pilarki tarczowej sprawia, że na rynku mamy dostęp do dedykowanych urządzeń, które najlepiej radzą sobie z konkretnym rodzajem materiału. 

Zastosowanie ze względu na rodzaj pilarki

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pilarek tarczowych? Przede wszystkim pilarka ręczne. To niewielkie elektronarzędzie, które doskonale radzi sobie z długimi i prostymi cięciami. Choć mały rozmiar urządzenia może mylić, tego typu pilarki charakteryzują się dużą mocą. Co więcej, właśnie ten kompaktowy rozmiar odpowiada za niezwykłą precyzję cięcia, dzięki czemu krawędzie piłowanego drewna nie są postrzępione. 

Innym rodzajem pilarek, tym razem przeznaczonych do zadań specjalnych, są duże pilarki stołowe. Urządzenie z reguły jest na wyposażeniu każdego zawodowca, który na co dzień zajmuje się obróbką drewna. Takie urządzenie świetnie radzi sobie z poprzecznymi cięciami a co więcej, konstrukcja urządzenia ułatwia pracę z drewnianym elementem pod praktycznie każdym kątem. Tego typu pilarki mają również szereg innych, dodatkowych funkcjonalności. Warto chociażby zwrócić uwagę na możliwość regulowania pozycji tarczy. 

Nie zapominajmy o pilarkach kątowych. Te elektronarzędzia świetnie sprawdzają się w pracach takich jak cięcie poprzeczne czy docinanie bardzo wąskich elementów, które muszą być docięte pod konkretnym kątem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki kątowej? 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pilarki tarczowej? Skupmy się przede wszystkim na mocy urządzenia – im większa moc, tym większa ilość obrotów na minutę. Ten parametr pozwala nam na szybsze i bardziej precyzyjne cięcie. To zdecydowanie najważniejszy parametr. Gdy znajdziemy urządzenie o odpowiedniej mocy, możemy przeanalizować dodatkowe funkcjonalności takie jest regulacja głębokości cięcia, wsparcie linii cięcia czy ergonomiczność urządzenia

Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo użytkowania naszej pilarki tarczowej. Czy wypatrzony model posiada hamulec zapobiegający przypadkowe uruchomienie silnika? Czy pilarka posiada odpowiednią osłonę tarczy? Jeśli aspekty bezpieczeństwa zostały przemyślane przed producenta, możemy uznać, że ta pilarka spełnia nasze wymagania. 

ŁNA