Pielęgnacja i czynności serwisowe komputera stacjonarnego

0
863
czyszczenie komputera
Dbanie o własny komputer stacjonarny to działania wielopoziomowe | fot.: stock.adobe.com

Komputer stacjonarny to sprawdzone i wciąż wykorzystywane narzędzie elektroniczne, które przede wszystkim służy celom zawodowym, edukacyjnym czy rozrywkowym. Coraz nowsze technologie umożliwiają korzystanie ze sprzętu w bardziej zaawansowany sposób, jak i na bardzo wysokim poziomie. Aby móc cieszyć się sprawnością i zadawalającą funkcjonalnością urządzenia warto o niego odpowiednio zadbać. Jak czyścić komputer stacjonarny? Które działania i czynności przedłużą żywotność osobistego PC? W jaki sposób serwisować poszczególne podzespoły?

Zewnętrzna pielęgnacja komputera

Dbanie o własny komputer stacjonarny to działania wielopoziomowe. Aby zachować jego długoletnią funkcjonalność warto wykonywać szereg czynności pielęgnacyjnych. Jednym z ważnych zadań jest zewnętrzne jego czyszczenie. Konserwacja poszczególnych elementów jest prosta i nie wymaga od użytkownika posiadania specjalnych umiejętności. Jedyną przeszkodą, dla wielu osób, jest konieczność poświecenia znacznej części czasu. Proces ten bardzo korzystanie wpływa na działanie PC. Przede wszystkim poprawia jego wydajność, obniża temperaturę oraz zwiększa komfort pracy – zapobiega głośnemu funkcjonowaniu poszczególnych części urządzenia.

Pielęgnacja komputera polega na

  • odkurzanie obudowy i elementów zewnętrznych – w tym celu można wykorzystać odkurzacz oraz wiele innych akcesoriów. Pozbycie się kurzu z plastikowych lub metalowych elementów będzie jeszcze bardziej skuteczne w przypadku, gdy do pracy użyje się pianek do czyszczenia, past termoprzewodzących, sprężonego powietrza czy nawilżonych chusteczek.
  • czyszczenie podzespołów znajdujących się pod obudową – tu najlepszym sposobem jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Produkt ten można zakupić w formie puszki z dozownikiem. Dokładne usuwanie kurzu należy wspomóc czyszczeniem małym pędzelkiem.
  • pielęgnacja monitora, klawiatur i myszki.
  • czyszczenie wentylatorów – warto również zadbać o wymianę filtrów, dzięki czemu do środka sprzętu będzie przedostawało się mniej kurzu.
  • pielęgnacja procesora – dla bardziej pewnych i zaawansowanych użytkowników zalecane jest również odpięcie oraz odkurzenie procesora.

Serwisowanie oraz proces usprawniające działanie komputera

Czyszczenie zewnętrznych elementów komputera, to pierwszy etap pielęgnacji. W kolejnych działaniach warto zadbać o wnętrze sprzętu. Działania te wymagają pewnej znajomości obsługi komputera, jak również wykorzystania specjalnie stworzonych ku temu programów i aplikacji. Aby skutecznie poprawić wydajność urządzenia, zapobiegać jego zacinaniu się i spowalnianiu pracy, a także przedłużyć jego żywotność warto:

  • zainstalować program antywirusowy,
  • wyczyścić serwer z niepotrzebnych i nieużywanych programów,
  • wspomóc się specjalnymi narzędziami do czyszczenia i ochrony komputera,
  • nie doprowadzać komputera do nadmiernego przegrzania,
  • regularnie tworzyć kopie zapasowe,
  • częsta aktualizacja systemu i różnych sterowników, itp.

Dbając o swój komputer warto również unikać spożywania napojów oraz posiłków przy komputerze. Warto również pamiętać o wyłączeniu komputera – najlepiej z sieci, podczas zewnętrznej pielęgnacji obudowy i wszystkich podzespołów. Podczas regularnej pracy przy komputerze stacjonarnym, warto także zadbać o profesjonalne procesy serwisowe – czynności te znacznie przedłużą żywotność sprzętu oraz zapewnią komfortową pracę.

MJA