Odtwarzacz płyt CD czy gramofon? A może jedno i drugie…

0
869
gramofon
Zarówno odczyt, jak i ścieżka odczytywana jest analogowo, dzięki czemu pozyskiwana jest wysoka jakość dźwięku | fot.: stock.adobe.com

Urządzenia do odtwarzania muzyki znacząco zmieniły się na przestrzeni lat. Celem wprowadzanych zmian miała być poprawa jakości dźwięku oraz zmniejszenie rozmiaru sprzętów. Obecnie możemy słuchać muzyki za pomocą popularnych serwisów streamingowych, ale miłośnicy dobrych brzmień wciąż mają sentyment do tradycyjnego odtwarzania muzyki. W związku z tym zastanawiają się, czy lepiej wybrać odtwarzacz płyt CD czy gramofon?

Gramofon – co to takiego?

Gramofon to urządzenie, które umożliwia odtwarzanie muzyki z płyt gramofonowych, winylowych. Wyposażony jest w specjalną wkładkę znajdującą się na ramieniu, która pozwala śledzić ścieżkę naciętą podczas produkcji płyty. Zarówno odczyt, jak i ścieżka odczytywana jest analogowo, dzięki czemu pozyskiwana jest wysoka jakość dźwięku. Zwykle określana jako łagodny, miękki bas. Odtwarzanie wymaga ręcznej obsługi urządzenia: umieszczenia płyty na talerzu, przeniesienia nad nią ramienia i opuszczenia go. Urządzenia posiadają również odmienne formy regulacji obrotów- automatyczny lub manualny. Druga opcja wybierana jest przez osoby, które doceniają analogowe brzmienie muzyki. Aby cieszyć się tradycyjnym brzmieniem, należy dodatkowo zakupić przedwzmacniacz dopasowany do typu wkładki, a także wkładkę gramofonową, matę na talerz, myjkę do płyt, docisk, szczoteczki do czyszczenia igły lub zasilacze, paski napędowe.

Czym cechuje się odtwarzacz płyt CD?

Płyta CD jest mniejszą wersją klasycznej płyty winylowej. Trudno jednak doszukiwać się innych podobieństw, ponieważ w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki CD posiada cyfrowy zapis. Różnic się jest znacznie więcej. Po pierwsze płyta kompaktowa zawiera zdecydowanie więcej detali, ale mniej zniekształceń. Brzmienie jest jednak zupełnie inne. Warto jednak podkreślić prostszą formą odtwarzania, ponieważ wystarczy umieścić płytę na wysuwanej tacce odtwarzacza, a dalsza praca urządzenia wykonywana jest automatycznie bez potrzeby ingerencji użytkownika. Aby włączyć kolejny utwór z listy, nie trzeba przesuwać ramienia jak ma to miejsce w przypadku gramofonu, wystarczy użyć odpowiedniego przycisku. Konserwacja urządzenia polega wyłącznie na przecieraniu kurzu. W związku z tym to rozwiązanie dla osób, które oczekują komfortowego słuchania muzyki czy mają ograniczoną przestrzeń na gromadzenie płyt. Dyskusyjna pozostaje jakość dźwięku. W przypadku płyt CD decyduje o niej zwykle realizator, jak i wytwórnia.

Podsumowując, odtwarzacz płyt CD oraz gramofon to urządzenia, które służą do odtwarzania muzyki. Różnią się jednak od siebie znacząco, dlatego na zakup poszczególnych urządzeń decydują się inne osoby, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania względem jakości odtwarzania dźwięku. Każde z nich ma pewne wady, jak i zalety. Pierwsze wybierają osoby, które stawiają na nowoczesne sprzęty, szybką i łatwą obsługę. Drugie- miłośnicy tradycyjnego brzmienia. Aby połączyć jednak zalety obu i zniwelować istniejące wady, można zakupić oba urządzenia i cieszyć się radością słuchania muzyki.

IIM