Najciekawsze nowinki technologiczne ostatnich 10 lat

0
1054
czytnik ebooków
Ebooki zapewniają możliwość korzystania z ulubionych książek w każdym miejscu w sposób jaki każdy lubi najbardziej | fot.: stock.adobe.com

Postęp w dziedzinie technologii jest tak szybki, że czasem trudno nadążyć za tym co aktualnie jest na topie. Co dzień pojawiają się nowinki technologiczne, bądź ulepszenia obecnych urządzeń, które sprawiają, że życie staje się coraz łatwiejsze. Wiele urządzeń, którymi dziś potrafi posługiwać się niemal każdy, od najmłodszych po najstarszych, jeszcze dziesięć lat temu w ogóle nie istniało, bądź też nie były one popularne i znane zbyt szerokiej grupie społeczeństwa. Wraz z biegiem lat rynek technologiczny rozrósł się na tyle, że nowoczesne urządzenia towarzyszą dziś każdemu, we wszystkich dziedzinach życia. Wielu z nas nie wyobraża sobie nawet bez nich istnienia, zastanawiając się, jak możliwe było kiedyś funkcjonowanie bez nich.

Smartfony – to już nie tylko telefon

W 2014 roku odnotowano, że na całym świecie sprzedanych zostało miliard smartfonów. Świadczy to o ogromnej popularności tych urządzeń. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu, to co oferują te urządzenia było nie do pojęcia dla przeciętnego człowieka. Jest to już nie tylko telefon, ale także coś co ułatwia nam życie na co dzień. Nawigacja GPS, dostęp do przeglądarki internetowej, wysokiej jakości aparat z możliwością nagrywania filmów, możliwość odtwarzania muzyki to niektóre z funkcji jakie oferuje współczesny smartfon. Dodatkowo możliwe jest także korzystanie z gier, które kiedyś dostępne były jedynie na komputerze. Przyznać należy, że obecne smartfony pełnią niezwykle ważną rolę dla każdego człowieka i towarzyszą mu na każdym kroku – podczas zakupów, wycieczki, czy odpoczynku.

Wearables czyli smartwatch i smartband

Urządzenie pełniące o wiele więcej funkcji niż zwykły zegarek – smartwatch i smartband. To zdecydowanie najlepiej sprzedające się urządzenia ostatnich lat. Komputer na nadgarstku – tak określić można te małe i niezwykle funkcjonalne nowinki technologiczne. Smartwatch to zegarki, które oprócz podstawowej funkcji wskazywania godziny pełnią o wiele więcej zadań. Odbieranie połączeń głosowych czy tekstowych, a nawet obsługa gier to kolejne z funkcji jakie potrafią pełnić. Jeszcze kilka lat temu wydawało się to nierealne, jednaj dziś jest już bardzo często używane.

Smartbandy -opaski monitorujące fitness to gadżet cieszący się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród osób chcących dbać o zdrowy styl życia. W połączeniu ze smartfonem pozwalają one kontrolować dzienne aktywności fizyczne. Ponadto dokonują pomiarów snu, tętna, pomagając w ten sposób kontrolowanie codziennych czynności.

Czytniki ebooków – książki w innym wydaniu

Każdy kto kocha czytać książki z pewnością ucieszył się z tego wynalazku technologicznego. Dzięki niemu czytanie książek stało się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze. Z wyglądu urządzenie to przypomina tablet, dzięki temu jest ono poręczne i umożliwia korzystanie z ulubionych książek w podróży, czy w drodze do pracy. Nie jest już konieczne noszenie obszernych lektur, które niekiedy bywają dość ciężkie. Ebooki zapewniają możliwość korzystania z ulubionych książek w każdym miejscu w sposób jaki każdy lubi najbardziej.

Postęp jaki dokonał się w ostatniej dekadzie w dziedzinie technologicznej zdumiewa i za razem cieszy. Dzięki niemu codzienne życie staje się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Dziś już mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez smartfona czy internetu, a technologia nadal jeszcze niejednym nas zaskoczy.


MKO