Na czym polega opcja Dual SIM w smartfonach? Jakie są jej warianty i jak można skorzystać z takiego rozwiązania?

0
805
dual sim
Smartfon wyposażony w funkcję Dual SIM pozwala korzystać z dwóch kart SIM niezależnie | fot.: stock.adobe.com

Jeszcze kilka lat temu, żeby korzystać z dwóch różnych numerów jednocześnie, trzeba było nosić dwa oddzielne urządzenia. Obecnie dzięki technologii Dual SIM, wystarczy jeden dobrej jakości smartfon, żeby pomieścić zarówno numer służbowy jak i prywatny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i użyteczność. Jak działa telefon z funkcjonalnością Dual SIM? Jakie daje możliwości? Czy jest to rozwiązanie dla każdego?

Czym jest Dual SIM w telefonie?

Smartfon wyposażony w funkcję Dual SIM pozwala korzystać z dwóch kart SIM niezależnie. Urządzenie jest wyposażone w specjalne dwa sloty wewnątrz obudowy lub szufladkę z boku, w której umieszcza się obie karty SIM. Dzięki temu sprawnie można obsługiwać oba numery, bez przekładania ich ręcznie. Istnieją jednak różne rodzaje  technologii Dual SIM. Warto je znać przy wyborze aparatu, gdyż przekładają się na różnice w jej obsłudze. Generalnie opcja ta pozwala na otrzymywanie  wiadomości i połączeń z obu kart jednocześnie lub naprzemiennie. Jeden slot może być też wykorzystywany tylko „do dzwonienia”, a drugi do korzystania z internetu.

Różne rodzaje Dual SIM – czym się różnią?

Wyróżnia się cztery warianty pracy Dual Sim:

  • Tryb pasywny– najstarszy i najbardziej podstawowy, obecnie już rzadko spotykany, dostępny w tańszych i starszych telefonach. Polega on na tym, że tylko jedna karta jest aktywna w danym momencie. W opcjach telefonu należy ją wybrać ręcznie. Druga w tym czasie pozostaje niedostępna, w związku z tym trzeba pilnować, aby co jakiś czas przełączać karty, jeśli chce się być w miarę na bieżąco z nadchodzącymi wiadomościami. Takie rozwiązanie może się przydać, jeżeli sporadycznie korzystamy z drugiej karty SIM lub gdy przebywamy za granicą i celowo chcemy, by jedna z nich była nieaktywna. Jest to jednak uciążliwe, jeżeli zależy nam na dostępności przez cały czas na obu kartach jednocześnie. Dlatego lepiej wybrać inny model, który będzie bardziej dopasowany do naszych potrzeb.
  • Tryb standby (DSS)– najczęściej stosowany wariant. Polega na tym, że obie karty SIM są aktywne, w stanie „czuwania”. W momencie kiedy jedna z nich potrzebuje przejąć komunikację na wyłączność, np. podczas połączenia głosowego – druga jest chwilowo dezaktywowana. Rozmówca, który próbowałby się do nas dodzwonić, otrzymałby sygnał zajętej linii. Po zakończeniu połączenia obie karty znów są aktywne. W trybie tym, jeżeli korzystamy na jednej karcie z internetu, informacje o połączeniu przychodzącym nie będą do nas docierać. Dzieje się tak dlatego, że telefon wyposażony jest w jedną antenę, z której może korzystać tylko jedna karta w danym momencie.
  • Smart Dual Sim– to rodzaj kompromisu pomiędzy wariantem aktywnym i standby (czuwania). Przy tym wariancie nadal aktywna jest tylko jedna karta, z tą różnicą, że kiedy otrzymamy połączenie przychodzące na „drugą linię”, zostanie ono przekierowane na tę aktywną. Dzięki temu nie ma konieczności, by przełączać się ręcznie między kartami.
  • Tryb aktywny (DSA) – zaawansowane i najdroższe rozwiązanie. Pozwala na korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie i niezależnie. Oznacza to, że jeśli prowadzimy jedną rozmowę, dostaniemy informację o innym połączeniu przychodzącym w jej trakcie. Będziemy mogli wtedy zawiesić pierwsze połączenie, porozmawiać z drugim dzwoniącym, po czym wrócić do pierwszego rozmówcy. Jest to możliwe dzięki temu, że telefon posiada dwie oddzielne anteny. Przy tym rozwiązaniu trzeba mieć na uwadze pojemność baterii. Dzieje się tak dlatego, że dodatkowa antena i w związku z tym zdublowane podzespoły, wymagają więcej energii niż inne telefony. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które prowadzą firmę lub potrzebują być stale online. W tym wariancie możliwe jest bowiem swobodne wykonywanie połączeń na jednej karcie, podczas gdy na drugiej jesteśmy połączeni z internetem.

Smarfony z Dual SIM stają się coraz bardziej powszechne. Jest to bowiem wygodne rozwiązanie i stosunkowo tanie. Zamiast korzystać z dwóch urządzeń do różnych celów, możemy wybrać droższy model o lepszych parametrach i z trybem aktywnym. Będziemy wtedy cały czas dostępni tak samo, jakbyśmy korzystali z oddzielnych aparatów. Daje to także możliwość połączenia dwóch ofert od operatorów, kiedy to jedna karta służy do tanich lub bezpłatnych połączeń, a druga np. posiada lepszy pakiet internetu. To powszechny sposób korzystania ze smartfonów Dual SIM i ich duża zaleta. Dlatego warto wybrać model z tą technologią, nawet jeśli nie jesteśmy teraz pewni, czy nam się w przyszłości przyda.

MFA