Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu do nagrywania internetowych treści audio i wideo?

0
434
mikrofon do nagrywania treści w internecie
Ważną kwestią w momencie doboru mikrofonu jest również to, co zamierzamy nagrywać | fot.: stock.adobe.com

Jeszcze kilka lat temu nagrywanie treści do sieci było czymś „niszowym”, co robili tylko niektórzy, mający dość specyficzne hobby. Dzisiaj, a tym bardziej po dobie pandemicznej, działania w sieci są coraz bardziej normalne i popularne. W końcu wiele osób spośród nas korzysta z portali społecznościowych i chwali się różnymi nagraniami w relacjach na żywo czy tak zwanych „story”. Wiadome jest oczywiście to, że sporo osób nie robi tego „na poważnie” i wystarcza im ich smartfon czy wbudowany mikrofon i kamerka w laptopie, bo chcą po prostu czymś się pochwalić. Różnica pojawia się natomiast w momencie, gdy ktoś chce podejść do takich spraw bardziej „na poważnie”. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikrofonu?

Oczywiście dość istotnym aspektem jest nasz budżet. Oczywiste jest to, że na sam początek naszej kariery niekoniecznie będziemy w stanie poświęcić sporą część naszej wypłaty na zakupienie dobrego, pojemnościowego mikrofonu. Wiadome jest to, że droższe mikrofony to w większości przypadków lepsze materiały i czulsze nagrywanie. Duża część osób również prócz dobrej specyfikacji technicznej zwraca uwagę na wygląd mikrofonu oraz na to, jak można go usytuować przy biurku/przed kamerą (czy będzie to mikrofon stojący, czy wiszący). Mimo wszystko, poza kwestią dobrania odpowiedniego mikrofonu, warto zastanowić się pierw nad dobrą kartą graficzną. W momencie gdy macie dobrą kartę graficzną i jesteście skłonni pouczyć się obsługi kilku aplikacji do sterowania dźwiękiem, to nawet mikrofon za kilka groszy jest w stanie zdziałać cuda. 

Ważną kwestią w momencie doboru mikrofonu jest również to, co zamierzamy nagrywać. Jeśli planujemy streamować gry, warto zastanowić się nad mikrofonem pojemnościowym, najlepiej jednokierunkowym, który będzie wyłapywać konkretnie nas i jak najmniej otoczenia. W końcu chodzi o to, żeby było słychać wyłącznie nasz komentarz i grę, a nie dodatkowe szumy lub krzyki współlokatorów z drugiego pokoju. Jeśli natomiast chcemy skupić się na nagrywaniu piosenek, lepiej zastanowić się nad mikrofonem dynamicznym. Jeśli planujemy nagrywać grupowo, lepiej też zdecydować się na mikrofon wielokierunkowy. W przypadku podcastów warto zastanowić się nad małym mikrofonem, dwukierunkowym, który w podobnej jakości będzie w stanie wyłapać zarówno nas, jak i naszych współrozmówców. 

Jeden mikrofon czy dwa?

Jest to pytanie, które dla niektórych może wydać się bardzo dziwnym pytaniem. Bo przecież, na co komu dwa mikrofony, „już bez szaleństw”. Mimo wszystko dwa mikrofony to zawsze lepsze urozmaicenie jakości nagrań, szczególnie dla użytkowników, którzy odsłuchują nasze nagrania na słuchawkach. Idealnym tego przykładem mogą być streamerzy z tematyki ASMR, u których w nagraniach dość istotne jest to, by można było odczuć dźwięk „przestrzenny„. Prócz tego dwa mikrofony to zawsze lepsze wyłapanie otoczenia, a co za tym idzie, niekoniecznie będziemy musieli podnosić głos w momencie nadawania w późnych godzinach nocnych. 

Skoro już znacie podstawy przy dobieraniu mikrofonu, warto teraz przejrzeć oferty różnych firm ze swoimi urządzeniami audio. Pamiętajcie również, żeby nie skupiać się wyłącznie na opisie produktu, ale zweryfikować również jakość na wszelakich blogach czy filmikach na YouTube. W tym drugim przypadku najwięcej dowiecie się o mikrofonie, gdyż usłyszycie różnicę pomiędzy modelami. Życzymy owocnych zakupów i udanego nagrywania!

DWO