Grafik komputerowy, nawet mimo bogatych umiejętności i ogromnej wyobraźni nie będzie w stanie stworzyć wybitnej pracy bez dobrego sprzętu. Duża część producentów zapewnia nas, że ich produkt fenomenalnie spisze się w pracy nad projektami graficznymi, lecz skąd wynika ta pewność? Czy parametry danego modelu podołają w tworzeniu prac?
Budowa monitora dla grafika
Po pierwsze dobry graficzny monitor to taki, który nie tylko umożliwi tworzenie efektownych projektów, ale również zapewni komfortową pracę. Najpierw zacznijmy od ergonomii. Monitor graficzny oczywiście musi posiadać regulowaną orientacje, wysokość i kąt nachylenia. Bez tych funkcji nie możemy mówić o ergonomicznej pracy. Jeżeli chodzi o orientacje, to zależy nam, aby monitor umożliwiał zmianę położenia w poziomie.
Nie możemy zapominać o ważnej funkcji PIVOT, która umożliwia wraz z fizycznym obrotem ekranu o 90° obrócić także wyświetlany na nim obraz. Funkcja ta sprawdzi się w przypadkach, kiedy wymiary mają większą wysokość niż szerokość.
W przypadku, kiedy nasz monitor graficzny chcemy umieścić w biurze, wówczas zwróćmy szczególną uwagę na egzemplarze zaprojektowane w systemie montażowym VESA. Wybierają taki monitor, bez żadnych problemów dopasujemy do niego adekwatne ramię do przymocowania na ścianie bądź stelaż biurkowy.
Jeżeli chodzi o wejścia do monitora graficznego, to znacznie ważniejsze od złącza HDMI jest złącze DisplayPort, ponieważ potrafi przetworzyć większą liczbę kolorów, poprzez złącze HDMI. Warto nie wspomnieć także o złączach DVI i VGA.
W tematyce rozdzielczości to absolutnym minimum jest monitor, który obsługuje rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 px). Natomiast z drugiej strony do optimum możemy zaliczyć rozdzielczość QHD (2560 × 1440 px). W przypadkach, gdy obróbka zdjęć czy grafika musi zostać szczegółowo wykonana wybierzmy rozdzielczość UHD (4096 × 2160 px) inaczej zwianą 4K.
Laptop do grafiki
Kluczowe w laptopach graficznych jest ich matryca. Niestety nawet w laptopach z klasy premium montowane są matryce niskiej jakości, które nie spełnią oczekiwań grafika. Zatem jaka matryca powinna się znaleźć w laptopie do grafiki? Po pierwsze panel powinien być możliwie duży. Do komfortowej pracy będą potrzebne matryce więcej niż 13 cali. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przekątna od 15 cali wzwyż.
W laptopie graficznym wiele podzespołów są ważne. Zacznijmy pierw od procesora adekwatnym wyborem będzie Intel Core i5 drugiej generacji, lecz jeżeli posiadamy wyższe wymagania wybierzmy modeli5 lub i7. Do pracy z grafiką 2D wystarczy karta zintegrowana w procesorze. Powinniśmy posiadać od 4 do 8 GB ramu. Dysk HDD z pojemnością 500 GB w zupełności nam wystarczy, natomiast bardziej zamożne osoby mogą zakupić dysk SSD i wymienić go z HDD.
Podsumowanie
Podczas wyboru laptopa graficznego poza zastanowieniem się nad wyborem odpowiedniej matrycy jak to ma miejsce w monitorach, trzeba sprawdzić podzespoły, czy z łatwością poradzą sobie podczas naszej pracy. Jeżeli chodzi o monitory, to wybierzmy modele, które zapewnią nam komfort podczas pracy oraz zwróćmy szczególną uwagę na obsługiwaną rozdzielczość.
DKA