Wybór mikrofonu do nagrywania internetowych treści audio i wideo – o czym warto pamiętać?

0
338
mikrofon do nagrywania treści internetowych
W przypadku nagrywania muzyki lub tworzenia filmów szczególnie istotny jest mikrofon | fot.: stock.adobe.com

Tworzenie treści audio i wideo w Internecie wymaga nie tylko dobrych pomysłów, ale też odpowiedniego sprzętu. W przypadku nagrywania muzyki lub tworzenia filmów szczególnie istotny jest mikrofon. Co prawda wielu ludzi posiłkuje się telefonem czy tabletem, ale efekt znacznie odbiega od dobrej jakości dźwięku. Mikrofony mogą znacznie się od siebie różnić, dlatego trzeba wiedzieć parę rzeczy, zanim zakupi się ten najlepszy. Od czego zależy dobra jakość dźwięku w mikrofonie? 

Rodzaje mikrofonów 

Podstawowym błędem popełnianym przez początkujących twórców jest skupianie się na obrazie. Jakość wideo pochłania ich do tego stopnia, że nie zauważają niedociągnięć dźwięku. Potem wychodzi to na etapie wrzucania filmu do Internetu, gdzie oglądający muszą pogłaśniać swój sprzęt grający. Najlepsze do unikania takich sytuacji są dwa rodzaje mikrofonów: dynamiczne oraz pojemnościowe

Mikrofony dynamiczne szczególnie popularne są wśród muzyków, szczególnie wokalistów. Są one całkowicie odporne na odgłosy z zewnątrz, skupiając się na najbliższym źródle dźwięku, w tym przypadku głosie. Warto jednak zadbać o dodatkowe wygłuszenie pokoju, dzięki czemu nic nie zaszkodzi nagrywaniu. Ich dużą zaletą jest brak zewnętrznego zasilania. Są mniej dokładne niż mikrofony pojemnościowe, ale dla początkującego twórcy to może być nawet zaleta. Nie musimy się wtedy martwić muchą przelatującą gdzie na trzecim planie. 

Mikrofony pojemnościowe są trochę droższe niż dynamiczne, ale dają znacznie większe możliwości. Dzięki odpowiedniemu wyczuleniu można nagrać praktycznie każdy dźwięk, od cichego szeptu po pstryknięcie z drugiego końca pokoju. Wymaga to specjalistycznego pokoju, oddzielonego dźwiękowo od otoczenia wokół. Mikrofony pojemnościowe wiążą się z zakupem dodatkowego źródła zasilania, przykładowo firmy Phantom

Kierunkowość mikrofonu 

Bardzo istotna z perspektywy twórcy jest kierunkowość dźwięku. Dzięki niej mikrofon może rejestrować dźwięki z wielu różnych stron. W zależności od zaawansowania muzyki czy filmu trzeba posłużyć się innym sprzętem. Od najmniej dokładnych mikrofonów jednokierunkowych po te najbardziej zaawansowane – wielokierunkowe. Te pierwsze rejestrują jedynie to, co znajduje się przed nim, z kolei mikrofony dwukierunkowe dodają dodatkowe dźwięki z tyłu. Wielokierunkowość przydaje się szczególnie przy nagrywaniu różnych imprez masowych – koncerów czy zabaw weselnych. Dźwięk dochodzi wtedy jednakowo ze wszystkich stron, przez co każde źródło ma jednakowe znaczenie. 

Jakie modele są najbardziej polecane? 

Oprócz rodzaju mikrofonu czy jego kierunkowości równie ważny jest odpowiedni producent. Wielokierunkowość nie przyda się na nic, jeśli mikrofon będzie stale szumił i przerywał dźwięk. Czasami warto dołożyć trochę pieniędzy i cieszyć się krystalicznym dźwiękiem otoczenia. Wszystko zależy oczywiście od potrzeb. Jeżeli jedyną intencją twórcy są małe zasięgi to nie warto kupować sprzętu za parę tysięcy złotych. Jeżeli jednak ktoś chce być profesjonalnym muzykiem czy youtuberem – porządny mikrofon to absolutna podstawa. 

MMI