Lot w tunelu aerodynamicznym – co musisz wiedzieć zanim spróbujesz?

0
1549
czwórka ludzi w tunelu aerodynamicznym
Najkrótszy lot (3 minuty) odbywa się w dwóch podejściach po 1.5 minuty. Taka przyjemność kosztuje około 200-250 złotych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wielu z nas może być zmęczonych codzienną, powtarzalną rutyną dni, tygodni i miesięcy. Jednak jest na to sposób. Wystarczy pozwolić sobie na odrobinę emocji i zafundować potężny zastrzyk adrenaliny. Jak można sobie je zapewnić? Jednym z doskonałych przepisów będzie spróbowanie czegoś, czego jeszcze nigdy nie robiliśmy – mianowicie lot w tunelu aerodynamicznym.

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest wznieść się w powietrze? Sny o lataniu są powszechne – teraz polecieć możesz także na jawie. A to wszystko dzięki aerotunelowi. Zobacz, jak właściwie działa, jak długo trwa i ile kosztuje taka przyjemność.

Jak działa tunel aerodynamiczny?

Tunel aerodynamiczny to rodzaj specjalnej, szerokiej tuby. Stoi ona pionowo na odpowiednio przygotowanym podłożu. Z dysz, umieszczonych u jego dołu wydobywa się powietrze z ogromną prędkością – ponad 200 km/h. Dzięki temu, osoby i przedmioty, które znajdują się we wnętrzu tuby zaczynają unosić się w powietrzu na wysokość kilku metrów. Można powiedzieć, że lot w tunelu aerodynamicznym symuluje swobodne spadanie.

Aerotunel posiada przeważnie kilka metrów średnicy i kilkanaście metrów wysokości. Małe tunele napędzane są silnikami elektrycznymi, jednak w przypadku dużych zachodzi już konieczność zastosowania silników turbinowych. Ciekawostkę stanowi fakt, że tunele aerodynamiczne są wykorzystywane także do treningów przez skoczków spadochronowych. Jeśli więc marzysz o takim skoku, spróbuj najpierw przygody w aerotunelu!

Ile trwa lot w tunelu aerodynamicznym?

Lot w tunelu aerodynamicznym sprawdź ofertę, trwa minimum 3 minuty, a maksimum 9 minut. Zależy to od tego, jak długi „przelot” zaplanujemy i opłacimy. Początkującym użytkownikom sugeruje się startowanie od raczej krótszych sesji.

Przed skorzystaniem z tej atrakcji zostaniemy przeszkoleni przez specjalistę. Profesjonalnie przygotowany instruktor zaznajomi nas ze specyfiką lotu w takim tunelu. Możemy więc być całkowicie spokojni o wszelkie kwestie, związane z bezpieczeństwem.

człowiek w tunelu aerodynamicznym
Aerotunel posiada przeważnie kilka metrów średnicy i kilkanaście metrów wysokości | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kto może skorzystać z aerotunelu?

Z tunelu może skorzystać już pięciolatek. Ograniczenie wagowe to 130 kilogramów. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy taki lot jest dla ciebie wskazany  – skonsultuj się ze swoim lekarzem. Bezpośrednimi przeciwskazaniami do tego typu zabawy są: kontuzja któregoś ze stawów, kręgosłupa lub ciąża.

Czy lot w tunelu aerodynamicznym jest bezpieczny?

Gdy obejrzymy kilka filmików, przedstawiających niesamowite akrobacje wprawionych w lotach w tunelu aerodynamicznym śmiałków, możemy nabrać pewnych wątpliwości, czy sobie poradzimy. W istocie nie ma się czego obawiać. Cała zabawa odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów. Na początku, przed wejściem w strumień powietrza – odbywa się szkolenie, by nic nas nie zaskoczyło w trakcie zabawy. Do tunelu wejdziemy na początku wspólnie z instruktorem, gdy nabierzemy wprawy, unosić możemy się już samodzielnie.

Warto zadbać o odpowiedni strój. Powinien być luźny, tak by nie krępował ruchów, jednak nie obwisły. Dobrze też zatroszczyć się o sportowe obuwie na zmianę. Od organizatorów otrzymamy kask.

Ile kosztuje lot w tunelu aerodynamicznym?

Najkrótszy lot (3 minuty) odbywa się w dwóch podejściach po 1.5 minuty. Taka przyjemność kosztuje około 200-250 złotych. Dużo zależy także od wybranej lokalizacji. Różne obiekty to różne warunki cenowe. Dłuższy lot – to już pewna wielokrotność tej sumy. Najdroższy jest lot 9 minutowy – tutaj trzeba zapłacić nawet do 700 złotych.

Lot w tunelu aerodynamicznym to niesamowita przygoda, która zapewni zupełnie nowe wrażenia. To doskonały wybór dla każdego, kto choć raz marzył o tym aby unosić się w powietrzu. Co istotne, z takiej formy rozrywki skorzystać mogą całe rodziny, gdyż lot w aerotunelu to także świetna rozrywka dla dzieci.


Materiał partnera zewnętrznego