Karty dźwiękowe, DAC-i, programy – co zrobić, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku na naszym komputerze?

0
991
Za możliwość odtwarzania muzyki z poziomu komputera odpowiada karta dźwiękowa. To właśnie dzięki niej możliwe jest przesyłanie sygnału do innych urządzeń wyjściowych, jak chociażby głośniki czy słuchawki | fot.: stock.adobe.com

Komputer to jedno z najpopularniejszych urządzeń, z którego korzystamy właściwie każdego dnia. Dla jednych jest to doskonała forma rozrywki, ze względu na możliwość oglądania filmów, grania w gry czy też słuchania muzyki, dla innych natomiast to podstawowe narzędzie pracy, bez którego wykonywanie swojego zawodu byłoby niemożliwe. Niestety jakość dźwięku osiągana w zaciszu domowym pozostawia często wiele do życzenia. Na szczęście istnieją sposoby, aby uzyskać zdecydowanie ładniejszy dźwięk. W jaki sposób tego dokonać? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Karty dźwiękowe a jakość dźwięku

Za możliwość odtwarzania muzyki z poziomu komputera odpowiada karta dźwiękowa. To właśnie dzięki niej możliwe jest przesyłanie sygnału do innych urządzeń wyjściowych, jak chociażby głośniki czy słuchawki. Od jej jakości zależy, z jaką jakością dźwięku będziemy mieć do czynienia. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się na zakup dodatkowej karty dźwiękowej zewnętrznej, której koszt oscyluje w granicach kilku złotych, wówczas muzyka lub jakiekolwiek efekty dźwiękowe będą bardzo zniekształcone. Jeśli jednak wybierzemy dobrą kartę wewnętrzną, która kosztuje trochę więcej, możemy liczyć na najwyższą jakość, na której przecież nam zależy. Dlatego też nie powinniśmy oszczędzać w tym zakresie, w przeciwnym wypadku prawdopodobnie się rozczarujemy.

Programy polepszające jakość dźwięku

Co ciekawe, istnieją także programy, które to umożliwiają poprawę jakości dźwięku, który wydobywa się z niektórych programów multimedialnych lub z popularnych stron internetowych, jak chociażby Facebook czy YouTube. Obsługa takiego oprogramowania w większości przypadków jest stosunkowo prosta. Jeśli więc zależy nam na tym, aby odtwarzać przykładowo muzykę bądź filmy w najwyższej jakości HD, wystarczy zainstalować takie oprogramowanie i w odpowiednim momencie uruchomić. W konsekwencji mamy możliwość dokonania takich czynności, jak chociażby wzmocnienie basu, zwiększenie poziomu dźwięku. Dodatkowo bez większych problemów możemy usunąć ciche brzmienia, przez które jakość odtwarzanego dźwięku jest zdecydowanie niższa. Warto podkreślić, że większość tego typu oprogramowania jest zupełnie darmowa, dlatego też nie musimy przeznaczać określonej kwoty pieniędzy na zakup nowego sprzętu audio.

Przetwornik DAC- sposób na rozwiązanie problemów z jakością dźwięku

Przetworniki DAC mają za zadanie przetwarzanie sygnału cyfrowego na analogowy. Tego typu moduł znajdziemy zarówno w przypadku komputerów, jak i telefonów komórkowych czy też odtwarzaczy CD. Budowa takich urządzeń jest dość skomplikowana, a dodatkowo na rynku znaleźć można wiele różnych egzemplarzy. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby polepszyć jakość dźwięku z komputera, warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem. Jakość zależy w głównej mierze od zastosowanego przetwornika, a także od tego, w jaki sposób został on zaimplementowany.

MJA