iPhone szybko się rozładowuje – co robić?

0
1283
ładowanie iphone
Aby móc sprawdzić kondycję akumulatora i wstępnie sprawdzić, czy wymiana baterii iPhone z którego korzystasz na co dzień powinna zostać wkrótce zlecona, musisz mieć na pokładzie swojego telefonu iOS w wersji co najmniej 11.3 | fot.: materiał partnera

Jest niewątpliwie jakaś ironia losu w tym, że im bardziej człowiek uzależnił się od telefonu, tym krótszy czas pracy bez ponownego ładowania stał się standardem. Potrzeba nieprzerwanego dostępu do sieci i informacji zaprezentowanych w najdogodniejszej do zapoznania formie to wymóg, któremu żadna bateria nie jest w stanie sprostać tak, jak w czasach, gdy komórki służyły do dzwonienia i wysyłania sms-ów.

Wyświetlacz najwyższych lotów, wiernie oddający barwy, najlepiej ogromny i podwyższoną częstotliwością odświeżania, w połączeniu z potężnym procesorem w praktyce musi się przełożyć na większe obciążenie baterii, przez co nie można na poważnie oczekiwać, że typowo użytkowany smartfon wytrzyma bez ładowarki co najmniej 3 dni – nawet nie iPhone, nawet nie najlepszy najnowszy iPhone ze wszystkimi przydomkami, jakie tylko mogłoby do jednego modelu przykleić Apple. O problemie można mówić wówczas, gdy czas pracy zauważalnie zaczyna spadać poniżej realnych oczekiwań czy też gwałtownie pogarsza się względem dotychczasowego poziomu. Z biegiem czasu konieczna jest nawet wymiana baterii iPhone 11, długo królującej w zestawieniach długiego użytkowania bez ładowania. Każdemu akumulatorowi iPhone można jednak „pomóc” w wydajniejszym działaniu.

Jak sprawdzić kondycję baterii?

Aby móc sprawdzić kondycję akumulatora i wstępnie sprawdzić, czy wymiana baterii iPhone z którego korzystasz na co dzień powinna zostać wkrótce zlecona, musisz mieć na pokładzie swojego telefonu iOS w wersji co najmniej 11.3. Oznacza to, że nie skorzystasz z tej funkcji w iPhonie 5, jednak w zaktualizowanym iPhone 5S lub nowszym urządzeniu nie będzie to już problemem. Możesz sprawdzić bieżącą wersję oprogramowania swojego iPhone’a w zakładce O urządzeniu. Zaktualizuj system, jeśli okaże się to konieczne.

Przejdź ponownie do Ustawień. Kliknij w sekcję Bateria, a następnie Kondycja Baterii. Znajdziesz tam informacje dotyczące zużycia akumulatora od czasu ostatniego naładowania. Możesz sprawdzić nie tylko jak długo Twój iPhone pracuje już bez ładowarki, lecz również w jakich godzinach Twoja aktywność zużywała jej zasoby najbardziej.

W tej sekcji znajdziesz też wartość określającą obecną pojemność ogniwa względem kondycji pierwotnej wyrażoną w procentach oraz komunikat iOS weryfikujący zdolność akumulatora do pełnego poboru mocy, czyli do płynnego, bezproblemowego obsłużenia wszystkich zadań iPhone’a z maksymalną responsywnością i wydajnością.

Umieszczona pod spodem funkcja zoptymalizowanego ładowania aktywowana jest domyślnie na etapie konfigurowania urządzenia. Zostaw ją włączoną, gdyż jest to jedna z podstaw zapewnienia akumulatorowi dłuższej żywotności.

Ale to prewencja. Pomówmy teraz o leczeniu. Jak możesz pomóc swojej baterii, gdy ta przestaje za Tobą nadążać? Bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem eliminującym wszystkie kłopoty będzie w tej analogii „przeszczep”, czyli wymiana baterii iPhone 11 na nowe ogniwo.

Jeżeli jednak jesteś obecnie gdzieś pomiędzy dawną świetnością, a ewidentnym zużyciem akumulatora lub zamierzasz jeszcze trochę odwlec tę decyzję w czasie, możesz wykorzystać kilka sprawdzonych metod na przedłużenie żywotności baterii iPhone’a.

5 sposobów na przedłużenie życia baterii w iPhone

1. Zmiana ustawień blokady i jasności ekranu

Ekran jest niezwykle energożerny i w lwiej części jego aktywna praca stanowi przyczynę rozładowywania się baterii. Uściślając, w głównej mierze stoi za tym konieczność podświetlania matrycy, dlatego też redukcja tego czasu do absolutnego minimum sprzyja zauważalnie mniejszemu obciążeniu akumulatora.

Cięcia najlepiej zacząć tam, gdzie nie będą powodowały pogorszenia wygody użytkowania. Przyspieszenie ponownego zablokowania ekranu podczas braku aktywności to zmiana mało zauważalna dla Ciebie, ale istotna z perspektywy baterii Twojego iPhone’a. Tak samo rzecz ma się z przejściem na automatyczną regulację jasności, dzięki której zwiększy się ona dopiero wtedy, gdy niekorzystne warunki oświetleniowe wyraźnie wskażą taką konieczność.

Zmiana interfejsu na tryb ciemny a tapety na obraz opierający się na czerni redukuje także ilość pikseli niezbędnych do podświetlenia, co stanowi świetne dopełnienie oszczędności w przypadku matryc OLED oraz AMOLED.

2. Wykorzystuj tryb oszczędzania baterii

Zawsze wtedy, gdy nie potrzebujesz najwyższej wydajności podczas pracy, przełączaj iPhone’a na tryb oszczędzania baterii. Zmiana ustawień spowolni nieco responsywność urządzenia, w dalszym ciągu zapewniając prawidłowe funkcjonowanie. Funkcja automatycznie włącza się, gdy pojemność baterii spada do 20%, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niej wtedy, gdy uznasz to za stosowne.  Słuchasz podcastu i jednocześnie gotujesz, rzebisz, rysujesz, sprzątasz lub głaszczesz kota? Przestaw się na tryb konserwacji akumulatora. Wydłużenie czasu pracy baterii zauważysz od razu.

3. Monitoruj aplikacje działające w tle, usługi lokalizacji i powiadomienia

Każda aplikacja ma nieszczęsny obowiązek pytania Cię o zgodę na dostęp do zasobów i niektórych urządzenia. Z przyzwyczajenia najłatwiej jest udzielić zgodę i uznać, że opcja „tylko podczas korzystania z aplikacji” to sensowny kompromis. Nic bardziej mylnego. Większość aplikacji w ogóle nie potrzebuje dostępu do lokalizacji, bluetooth, automatycznego odświeżania czy aktualizowania w tle. Ta aktywność zużywa niepotrzebnie baterię. Warto więc raz spędzić 5 minut na manualnym zrobieniu porządku z poszczególnymi aplikacjami, by trwale zyskać być może kilkadziesiąt.

4. Zachowuj bezpieczną temperaturę

Twój iPhone też nie jest fanem ani kosmicznych upałów, ani mrozów. Nad pogodą nie zapanujesz, ale możesz zwrócić uwagę na to, jak przechowujesz telefon podczas tych niesprzyjających warunków. Nie zostawiaj urządzenia wystawionego w najbardziej nasłonecznionym miejscu i zdejmuj etui na czas ładowania, by uniknąć przegrzania.

W temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza trzymaj iPhone’a w kieszeni najbliższej ciała, by urządzeniu udzieliło się nieco dodatkowego ciepła, chroniącego przed tymczasowym pogorszeniem działania z powodu ekspozycji na mróz.

5. Jeśli masz wybór – korzystaj z Wi-Fi

Od dawna pokutuje przesąd, że Wi-Fi trzeba wyłączać, bo zjada baterię. Nie jest to już prawda. Obecnie stosowane moduły łączności bezprzewodowej są nieporównywalnie bardziej wydajne energetycznie. Nie zawsze można to samo powiedzieć o transmisji danych przez sieć komórkową, szczególnie w strefach o słabym zasięgu lub podczas aktywnego korzystania z infrastruktury 5G. Jeśli znajdujesz się z zasięgu znanej Ci bezpiecznej sieci, przełączaj się na korzystanie z Wi-Fi, by przedłużyć pracę baterii.

Materiał partnera