Generatory pary – nowoczesne urządzenia ułatwiające prasowanie

0
1890
Generatpr pary Tefal
Generatory pary coraz częściej zastępują tradycyjne żelazka, ze względu na wygodę i łatwość w obsłudze. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sterty pogniecionych ubrań czekające na wyprasowanie należą do przeszłości. Kto nigdy nie przepadał za staniem przy desce do prasowania, teraz w kilka minut upora się z prasowaniem, nawet mocno pogniecionych rzeczy. Generatory pary, czyli nowoczesne urządzenia do prasowania przestają być już tylko wyposażeniem profesjonalnych pralni i stają się sprzętami zastępującymi tradycyjne żelazka.

Generator pary – jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, generator pary to urządzenie wytwarzające parę pod dużym ciśnieniem. Generator składa się ze stopy prasującej, czyli klasycznie wyglądającego żelazka połączonego grubym przewodem ze stacją parową z pojemnikiem na wodę i panelem sterowania. Sprzęt zamienia krople wody w parę pod bardzo wysokim ciśnieniem, co umożliwia idealne wygładzenie prasowanych tkanin. W klasycznym żelazku to nagrzewająca się stopa rozprasowuje zagniecenia. Generator pary do prasowania wykorzystuje w większym stopniu wytworzoną przez siebie parę. Rozgrzana stopa żelazka działa tylko pomocniczo. Profesjonalnym urządzeniem wyprasujemy ubrania, rozkładając je na desce, ale również w pozycji pionowej, np. kiedy wiszą na wieszaku lub karniszu (zasłony i firany). Choć generatory pary charakteryzują się większymi rozmiarami niż klasyczne żelazka, bez problemu mieszczą się na desce do prasowania. Sprzęt jest wygodny w obsłudze, ma wyjmowany pojemnik na wodę i intuicyjny panel sterowania. W większości modeli generatorów dostępnych jest 3 do 5 ustawień temperatury w zależności od gramatury ubrań, które prasujemy i stopnia zagniecenia.

Generator pary – jakie wyposażenie?

W urządzeniach wysokiej jakości (na przykład marki Tefal http://www.tefal.pl/Urz%C4%85dzenia-do-prasowania/Generatory-pary/c/steam%2Bgenerators) dla łatwego oczyszczania generatora z kamienia umieszcza się specjalne szufladki antywapienne. Wystarczy wyjąć szufladkę ze sprzętu i opłukać ją pod wodą, żeby pozbyć się nagromadzonego kamienia, który podczas prasowania może brudzić ubrania. Producenci wyposażają generatory w samoczyszczące się stopy, co umożliwia gładkie prowadzenie żelazka po prasowanych tkaninach. W zależności od modelu urządzenia mogą mieć od 1 do 5 ustawień temperatury. W najbardziej zaawansowanych generatorach przeznaczonych szczególnie do prasowania wielu różnych rodzajów materiałów umieszcza się 5 ustawień temperatury i ilości wytwarzanej pary (w generatorach firmy Tefal jest to funkcja Smart Technology).

Generator pary – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jako urządzenie do prasowania, generator przyda się szczególnie tym osobom, które na co dzień prasują duże ilości ubrań o rożnych gramaturach (np. koszule, spodnie garniturowe, zasłony, ciuszki dziecięce). Do okazjonalnego prasowania w zupełności wystarczy żelazko z funkcją pary lub żelazko parowe z osobnym zbiornikiem na wodę.

Wybierając generator, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Żeby urządzenie spełniało swoją rolę, musi wytwarzać parę pod odpowiednim ciśnieniem. Im wyższa wartość tego ciśnienia, tym lepiej. Za minimalną wartość ciśnienia w generatorach pary uznaje się 5 barów. Warto też, żeby sprzęt posiadał funkcję dodatkowego uderzenia pary do rozprasowania ubrań z bardzo mocnymi zagnieceniami.

Generator pary do prasowania wykorzystuje duże ilości wody, dlatego znajdujący się w stacji zbiornik na wodę powinien mieć jak największą pojemność. Dzięki temu będziemy mogli prasować przez dłuższy czas bez ciągłego uzupełniania pojemnika. Urządzenie powinno również dość szybko się nagrzewać i przez cały czas móc pracować wydajnie (np. bez konieczności wyłączania sprzętu co jakiś czas w celu jego ostygnięcia).

Kupując generator, powinniśmy sprawdzić jego moc. Nie zawsze wyższa wartość oznacza większe ciśnienie pary. W specyfikacji sprawdźmy dokładnie, jaka jest moc i wytwarzane ciśnienie. W zaawansowanych modelach moc urządzenia wynosi ok. 2500 W, a ciśnienie – 7,5 barów. Model klasy średniej powinien charakteryzować się mocą ok. 2200 W i ciśnieniem pary od 5 do 6,5 barów.

Generatory pary – jakie zalety?

Kto na co dzień używa żelazka, wie jak trudno dokładnie wyprasować koszulę czy firanki lub zasłonki. Ogromną zaletą generatorów pary jest to, że rozprasowanie ubrań z wieloma zakamarkami i guzikami nie stanowi już żadnego problemu. Podobnie wygląda prasowanie zasłonek i firanek. Pogniecione tkaniny wieszamy na karniszu i używając generatora rozprasowujemy je w pozycji pionowej. Urządzenie sprawia, że wyprasowane tkaniny są przyjemniejsze i delikatniejsze w dotyku niż po uprasowaniu ich tradycyjnym żelazkiem. Dłużej też utrzymują się bez zagnieceń. Jeśli prasujemy delikatne tkaniny, używając generatora mamy mniejsze ryzyko, że je zniszczymy. Żelazko ze stacją parową posłuży nam też do odświeżenia ubrań, np. tych wiszących przez dłuższy czas w szafie. Choć urządzenie pobiera więcej mocy niż tradycyjne małe żelazko, pozwala też na szybsze pozbycie się sterty pogniecionych ubrań.

Wybrane modele generatorów pary

W zależności od tego, jak dużo prasujemy, wybierzemy model z odpowiednimi funkcjami. Najbardziej zaawansowane sprzęty Tefal z serii Pro Express Care to generatory z podwójnym systemem ochrony tkanin. Technologia Protect System zamienia krople wody w parę i chroni ubrania przed powstawaniem plam, a specjalna szufladka antywapienna gromadzi kamień, który nie przedostaje się na prasowane tkaniny. Generator wyposażono w 5 kombinacji temperatury i pary, co pozwala na rozprasowanie nawet najtrudniejszych zagnieceń na najgrubszych tkaninach. W nowoczesnym sprzęcie znajduje się automatyczny zwijacz kabla zasilającego, a także wyjmowany pojemnik na wodę.

Jeśli potrzebujemy bardziej kompaktowego sprzętu, wybierzmy Tefal z serii Effectis Anit-Calc. Funkcja Smart Technology z 1 optymalnym ustawieniem temperatury pozwala na prasowanie różnych rodzajów materiałów bez konieczności sortowania ubrań i zmieniania ustawień. Dzięki wysokiemu ciśnieniu pary (6,5 barów) i dodatkowemu uderzeniu pary, czas prasowania skraca się o połowę. Stację wyposażono również w funkcję eco oraz funkcję automatycznego wyłączania.

Generatory pary doskonale sprawdzają się nie tylko jako urządzenia w profesjonalnych pralniach. Coraz częściej zastępują tradycyjne żelazka, ze względu na wygodę i łatwość w obsłudze.


Materiał partnera zewnętrznego