Wybór odpowiedniego monitora dostosowanego do naszych potrzeb będzie decydował o komforcie korzystania z naszego komputera. W zależności od tego do jakiego typu zadań wykorzystujemy sprzęt, możemy wybierać spośród monitorów gamingowych, do pracy w programach dla projektantów czy zwyczajnego przeglądania multimediów. Na rynku dostępne jest mnóstwo sprzętu konsumenckiego, który pomimo wysokiej ceny oferuje przeciętną jakość. Warto zatem wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę, a przy wyborze kierować się poradami specjalistów.
Monitor do generalnego zastosowania
Kupując monitor do zastosowania w domu dla osoby, która nie ma specjalnych wymagań co do jakości wyświetlanego obrazu dobrym pomysłem będzie rozważenie modeli uniwersalnych. Najistotniejsze w takiej sytuacji wydają się być: wielkość wyświetlacza, proporcje ekranu, a także maksymalna obsługiwana rozdzielczość. Ze względu na niższą cenę nie powinniśmy spodziewać się zdumiewających parametrów. Przykładem przyzwoitego urządzenia mieszczącego się w budżecie do 400 zł jest BenQ GW2270H. Zapewniona będzie podstawowa funkcjonalność, dostępność 2 złącz HDMI oraz standardowe odwzorowanie kolorów. Wielkość przekątnej ekranu wynosi 21 i 0,5 cala, natomiast proporcje to standardowe 16:9. Najwyższa wspierana rozdzielczość to 1,920 x 1,080. Wystarczy w zupełności, aby zapewnić ostrość obrazu, optymalne kąty widzenia, a dzięki trybom dodatkowym – redukcję emitowanego niebieskiego światła.
Monitor dla graczy i wielbicieli dobrej zabawy
Nieco bardziej wymagającą grupą odbiorców są gracze. Grając w gry komputerowe – szczególnie te osadzone w świecie online – musimy reagować szybko, bez opóźnień i z dużą dbałością o kwestie detaliczne. Wysoka satysfakcja to pogłębiona immersja, a to z kolei większe zaangażowanie i „pochłonięcie” przez świat gry. Decyzję powinniśmy podejmować indywidualnie biorąc pod uwagę takie parametry jak:
- przekątną ekranu – do gier zalecane są przekątne od 21 do 35 cali,
- szybkość odświeżania ekranu osiągająca nawet do 240Hz (minimum 120Hz),
- niski czas reakcji – optymalnie w granicach 1 – 10 ms,
- menu i sposób konfiguracji monitora,
- jasność wyrażana w jednostkach cd/m2 – im wyższa, tym jaśniejszy obraz i lepsza widoczność w słoneczne dni – zalecane co najmniej 300 cd/m2,
- kąty widzenia – najpopularniejsze 178/178,
- rozdzielczość ekranu od FHD (1920 x 1080px) do UHD (4K),
Za najbardziej budżetową propozycję dla graczy uznać można Acer Nitro VG240Ybmiix. Model z odchudzonymi ramkami wyświetla obraz w rozdzielczości 1080p wraz z częstotliwością odświeżania 144 Hz i czasem reakcji 1ms. W wyniku tego widoczna jest każda pojedyncza klatka. Dostępny w dwóch wariantach 21,5″ i 23,8″ oferuje dodatki w postaci szerokiego odchylenia, wbudowane głośniki oraz panel IPS zwiększającego kąty widzenia.
Monitor do zastosowań profesjonalnych i obróbki grafiki
Nie da się ukryć, że monitor wyposażony w takie parametry sprawdzi się także w multimediach i grach komputerowych. Koszt takiego urządzenia w typowo konsumenckich przypadkach będzie wielokrotnie przekraczał wyznaczony na ten cel budżet. Dlatego monitory do obróbki grafiki, modelowania, architektury, projektowania i wszystkich dziedzin, w których potrzebna jest niezmierna precyzja ze względu na swój koszt dedykowane są wyłącznie dla tych osób.
Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy myśleć przymierzając się do zakupu urządzenia do zastosowań biznesowych jest ergonomia. Jeszcze przed kilkoma laty stosowano połączenie dwóch czy nawet trzech monitorów. Dziś ze względu na rozwój technologii z takiego podejścia możemy zrezygnować decydując się na jeden, duży wyświetlacz. W kontekście pracy istotne są takie czynniki jak:
- duża przestrzeń robocza, najniższa rozdzielczość powinna wynosić 2,560 x 1,440 px (1440p), wyższa – 3,840 x 2,160,
- wielkość przekątnej ekranu – najlepiej sprawdzają się wielkości rzędu 27 – 32 cali,
- skala szarości, gama i dopasowanie kolorów do palety Adobe RGB,
- porty wejść i wyjść, co najmniej HDMI, DVI i DisplayPort, przy większej liczbie monitorów wsparcie dla Thunderbolt.
Powyższe zapewnić może Dell Ultrasharp UP3216Q. Model oscylujący w cenie około 6000 zł ma ekran w technologii LED o wielkości 31,5″, matrycę IPS, jasność osiągającą 300 cd/m2, czas reakcji 6 ms i jeden z najbogatszych gamutów kolorów. Obsługuje przestrzeń kolorów REC 709 100% DCI-P3 87%, co oznacza, że trafiające do druku projekty w rzeczywistości będą wyglądały identycznie jak w programach graficznych. Rozdzielczość 4K w połączeniu z antyodblaskową matrycą zapewniają wysoką ostrość obrazu i dobrą widoczność nawet w bardziej słoneczny dzień. Ten wyjątkowo wydajny model podłączymy za pomocą HDMi oraz Display Portu. Do przesyłania danych posłużą 4 wejścia USB 3.0.
EMI