Dlaczego ogrzewanie promiennikowe sprawdza się w ogrzewaniu hal?

0
608
promienniki podczerwieni
Promienniki podczerwieni znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, centrach logistycznych a także warsztatach czy też obiektach sportowych i uznawane są za ekonomiczny sposób ogrzewania obiektów wysokich i dużych | fot.: materiał partnera

Ogrzewanie promiennikowe jest sprawdzonym i ekonomicznym sposobem na efektywne ogrzewanie obiektów średnio- i wielkokubaturowych. Czym są promienniki podczerwieni? Dlaczego znajdziemy je w obiektach takich jak centra logistyczne czy hale przemysłowe?

Co ma wpływ na efektywne ogrzewanie obiektów przemysłowych?

Obiekty przemysłowe to często budynki o znacznych rozmiarach. Oznacza to spore wyzwanie również w kwestiach związanych z ich ogrzewaniem. Uzyskanie optymalnego ogrzewania hal czy zakładów przemysłowych wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników, wśród których znajdziemy chociażby wymiary, docelową temperaturę czy też funkcje jaką spełnia obiekt. Określenie zapotrzebowania cieplnego oraz właściwej liczby urządzeń, a także umiejętne ich rozmieszczenie wewnątrz hali to kolejne kwestie, które determinują uzyskanie korzystnych warunków i redukcję kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowo, odpowiednie ocieplenie budynku i zabezpieczenie punktów takich jak wejścia czy wjazdy przy pomocy kurtyn powietrza pozwoli nam ograniczyć straty ciepła. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór właściwego systemu grzewczego. Rozwiązaniem, które sprawdza się w obiektach przemysłowych jest ogrzewanie promiennikowe.

Gazowe promienniki podczerwieni – jak działają i jakie są ich zalety?

Gazowe promienniki podczerwieni przetwarzają energię cieplną – skumulowaną w rurze w rezultacie spalania gazu w wysokich temperaturach – w  fale elektromagnetyczne. Fale padając na obiekt, którym może być element wyposażenia, ściana czy ciało człowieka, powoduje natychmiastowe odczucie ciepła. Specjalne ekrany umożliwiają ukierunkowanie fal w miejsca przebywania ludzi. Same urządzenia instalowane są w odległości od 1 metra do kilku metrów od sufitu, co umożliwia sprawne usunięcie efektów spalania gazu na zewnątrz. Jednocześnie powoduje to też, że urządzenia nie zajmują miejsca, które może być zużytkowane w inny sposób. Temperatura odczuwalna przez ludzi jest temperaturą komfortu cieplnego.

Promienniki podczerwieni znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, centrach logistycznych a także warsztatach czy też obiektach sportowych i uznawane są za ekonomiczny sposób ogrzewania obiektów wysokich i dużych. Pozwalają na stworzenie stref grzewczych i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo, promienniki podczerwieni nie są głośne, nie wpływają więc negatywnie na komfort pracy osób przebywających w ich otoczeniu. Urządzenia nie generują ruchu powietrza, w związku z czym nie obserwujemy nadmiernego rozprzestrzeniania się kurzu czy bakterii w takim zakresie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Ponadto, obsługa urządzeń nie jest skomplikowana, podobnie ja ich konserwacja. Ważne jest, aby pamiętać, że warunkiem do osiągnięcia optymalnych korzyści jest właściwe dobranie urządzeń do danego obiektu. Ich moc i przemyślane rozlokowanie umożliwią uzyskanie optymalnych warunków cieplnych i ograniczenie wydatków na ogrzewanie do minimum.

Promienniki podczerwieni znajdziemy w ofercie firmy Systema Polska, która aktywnie rozwija swoje produkty w segmencie HVAC, zwłaszcza w technice grzewczej – ogrzewania podczerwienią, wentylacji oraz ogrzewania nadmuchowego.

Materiał partnera